A Pingvin és a Panda algoritmusok viszonya a márkanevekhez

A márkanevek, illetve a brandek kapcsán a Google egyik munkatársa alig néhány héttel ezelőtt titokzatosan elárulta, hogy bár az ilyenek emlegetése honlapunkon közvetlen formában nem rangsorolási tényezők, ellenben közvetetten igenis hozzájárulnak ahhoz, hogy weboldalunk milyen helyezéssel rendelkezik bizonyos keresőszavakra.
Ennek köszönhetően érdemes megvizsgálni, hogy a Pingvin és a Panda, avagy a Google két legnagyobb és legismertebb algoritmusa miként viselkedik a témában.
A Pingvin algoritmus szemszögéből
Bizonyára azt minden webmester, illetve a témában járatos szakember tudja, hogy 2012-es indulása óta a Pingvin nagyon sok weboldalt büntetett meg, azonban sok olyan honlap is létezett, amelyek bár kulcsszavas katalógus-linkekkel rendelkeztek, valamiért mégsem kaptak büntetést. Ennek az oka a legtöbbek szerint az lehet, hogy az adott weboldalon minőségi és keresőbarát szövegek voltak, ami részben igaz is, de ha valahol rossz a linkprofil, akkor a Google számára ez nem mérvadó dolog.
Noha sok lehetséges válasz létezhet a fenti felvetésre, a legvalószínűbb szakemberek szerint mégis az, hogy a felhasználói adatok mellett a márkanevek említése miatt nem osztott büntetéseket a Pingvin, mert amennyiben egy weboldal nevére sokan keresnek, és azok ismert márkákkal fűződnek össze, akkor azt a Google úgy értelmezi, hogy megbízható tartalommal rendelkező, védett honlapról van szó. Hogy ez azt jelenti-e, hogy egy honlap csak ezzel a kis fortéllyal tovább feszítheti a határokat, mint mások? A gyakorlat azt mutatja, hogy igen, tehát minél megbízhatóbb a tartalom, minél jobbak a szövegek és minél nagyobbak a márkanevek – amelyekre keresnek is az emberek –, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy a Pingvin lefutását követően büntetést kapunk.
A Panda algoritmus szemszögéből
A Panda algoritmus kapcsán ennél sokkal meglepőbb, illetve hivatalosabb a helyzet, hiszen az amerikai szabadalmi hivatal éppen a közelmúltban fogadta el a Google azon szabadalmát, miszerint a Panda algoritmus a jövőben egy honlap minőségének megállapítása során figyelembe veheti – és figyelembe is veszi – a rajta elhelyezett márkákkal, márkakereskedésekkel, és azokkal összefüggő kulcsszavakat. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha van egy KY47K névre keresztelt weboldalunk, ami kiváló ágymatracokat forgalmaz, és ha az emberek sok fórumon, sok cikkben és sok keresésben együtt használják a KY47K márkanevet az „ágymatrac” kifejezéssel, akkor az elképesztő mértékben lendítheti meg honlapunk helyezését a találati listákon.
A szabadalom természetesen nem mindig működik a gyakorlatban, de a Google ezzel nagyon jól prezentálta a témával kapcsolatos logikáját, miszerint a Panda szempontjából a márkaneveknek és a márkakereskedéseknek igenis komoly jelentőségük van a keresőkben – pláne amennyiben a felhasználók is nagyon sokszor élnek vele. Ebből következik, hogy minél több márkanév helyezkedik el oldalunkon, avagy minél többször alkalmazzuk saját márkánkat, és az emberek is élnek ezzel a lehetőséggel, akkor a mi weboldalunk a tartalom tekintetében kiemelkedő minőségűnek tekinthető, avagy helyezése is sokkal jobb lesz, mint a konkurenseknek.
A márkaépítés egyébiránt nem csak a nagyobb, milliós értékű oldalak esetében lehet fontos, illetve lehetséges, hanem az egészen kicsi weboldalak tekintetében is. Sőt mi több, nagyon érdemes ezzel foglalkozni, hiszen így a honlapok egyfajta védettséget élveznek majd. Tehát amennyiben valaki hosszú távon akar sikeres lenni, az nem csak a linképítésre koncentrál, hanem a saját márka kiépítésére is.