Helyi keresés?
Napok óta borzolja az idegeket egy új jelenség seos körökben. Ez a jelenség pedig egy igen érdekes találati lista. A különböző helyekről végzett keresések között gyakran feltűnnek helyspecifikus találatok. Azaz személyre/helyre szabottabb találati listát kapunk. Nem biztos, hogy ez jó nekünk felhasználóknak, de úgy tűnik ez az irányvonal a Google részéről.
Nincs értelme az inkognitó módban keresésnek
Az nyílt titok, hogy a Google az IP címünk alapján beméri, hogy honnan netezünk. Az utóbbi időben ennek megfelelően más és más találati listát kapunk ugyanarra a keresésre különböző helyeken. Ezért lassan búcsút inthetünk az inkognitó módban végzett keresésnek, ami eddig a legtöbb seos cégnél az alap volt az optimalizálás eredményének méréséhez, mivel rendszerint ugyanazt a találati listát mutatta, akárhonnan néztük. Most már inkognitó módban is egyre inkább helyspecifikus találatokat kapunk. Ez természetesen maga elé vetíti, hogy nehéz lesz az ügyfeleket meggyőzni arról, hogy ott van a top10-ben.
Nincs rangsor
A kulcsszavak helyezése ezzel megszűnik, mivel a rangsort a keresés helyétől függően állítja fel a Google. A legerősebb oldalak persze a keresés helyétől függetlenül ott vannak az élmezőnyben. Minden bizonnyal maradnak is, hiszen már elég bizalommal rendelkeznek.
Mit jelent ez a weboldal tulajdonosok számára?
Akik helyi tevékenységet végeznek, azok jobban járnak az általános kulcsszavakkal, mivel eddig – ha nem optimalizálták a honlapjukat – szinte labdába sem rúgtak a nagyobb cégek mellett. Persze azért nem az ingatlan kulcsszóra. 🙂 De a kisebb-közepes kulcsszóversenyben már gyengébb honlappal is jobb eredményt érhetnek el. Így várhatóan ráébrednek, hogy van értelme a keresőoptimalizálásnak, érdemes a SEO-ba befektetni.
Azoknak az oldalaknak, amelyek eddig „be voltak betonozva” az első oldalra, várhatóan csökken a látogatottságuk, egyes honlapok látogatottságának csökkenése radikális is lehet.
Mit jelent ez a látogatók oldaláról?
Valamelyest jobban járnak, mivel egy veszprémi lakos nyilván nem Nyíregyházáról akar pl. szobafestőt megbízni. Azért valamelyest, mert a találatok között várhatóan lesznek nagyon gyenge minőségű oldalak is, akár még már elhagyott weboldalak (megszűnt vállalkozások honlapjai) is felbukkanhatnak, azaz a találati lista minősége romlik, amit ellensúlyozhat az, hogy helyileg közeli cégek jelennek meg az első oldalakon.
Az is nyilvánvaló, hogy ha nem azt kapják a találati listán, amit várnak, akkor megtanulnak még finomabban keresni, mint eddig, vagyis erősödik a long tail kulcsszavak jelentősége.
Google Pigeon (Galamb)
A seroundtable.com már idén júliusban beszámolt a Google Galamb algoritmusról, amely a helyi és térképes kereséseket érintette és akkor kizárólag USA-ban futott le. Ők nevezték el Galambnak, a Google nem adott hivatalosan nevet az algoritmus módosításnak. Úgy tűnik a Galamb mostanra elrepült Magyarországra is. Hatásvizsgálatba még nem érdemes belemenni, azt majd az idő eldönti, hogy mennyire lesz jó.
Egy biztos, a Google nem szokott visszatáncolni egy-egy bevezetett újításból.
Mit jelent ez a SEO cégeknek?
A keresőoptimalizálás tevékenység még összetettebb és nehezebb lesz, hiszen egészen másképp kell optimalizálni egy Békés megyében tevékenykedő cég honlapját, mint egy olyan cégét, akik országosan akarnak az élmezőnyben megjelenni.
Várhatóan ügyfélkör bővülést is hoz, mivel azok is értelmét látják majd az optimalizálásnak, akik szerint a honlap arra jó, hogy ráírhassuk a névjegykártyára. Talán még azok a kisvállalkozások is felébrednek eddigi mély álmukból, akik eddig azért nem készíttettek weboldalt, mert úgy gondolták, nincs értelme.
Hogyan lehet ezután az élmezőnybe jutni?
Mi már régóta szajkózzuk, hogy tartalomépítés mindenekelőtt. Aki sok minőségi tartalmat épít, nem nyúl mellé. Nagyobb kulcsszóverseny esetén, illetve országos lefedettség eléréséhez gyakorlatilag minden bizonnyal ez lesz a legjárhatóbb út. Helyi kereséseknél és kisebb kulcsszóversenyben egy ideig még valószínűleg „elmegy” egy profi, a Google minőségi, technikai irányelveinek maximálisan megfelelő weboldal, kisebb mértékű tartalomfejlesztéssel, de már ezek esetében is el kell kezdeni a tartalomfejlesztést.
Emellett minőségi linkek. Nem katalóguslinkek építése. Nem olyan weboldalakon történő linképítés, amelyeknél a magas Pagerank az egyetlen mérce, hanem azokon a weboldalakon, ahol a weboldal SEO értékei megfelelőek (pl. Domain Authority 25 fölött, hasonlóan a Page Authority, nem árt, ha a mozRank érték sem 1-2, stb.).
És még néhány apróságra oda kell figyelni.
Összegezve a leírtakat:
A SEO ismét átalakul, más célokat kell előtérbe helyezni. A kulcsszó, kulcskifejezés célzása helyett a látogatószámra helyeződik a hangsúly. Ugyanakkor hatalmas látogatottságot egyre inkább nehezen érhetnek el a honlapok, hiszen túl messze élő internetezőnek fel sem jön az oldal a találatok között vagy annyira hátul, hogy odáig már nem nézi a találati listát. Ugyanakkor a kisebb látogatószám mellett lehet jobb a konverzió, azaz a kevesebb látogatóból több ügyfél lehet.