Hogy jelenhet meg egy weboldalról egyszerre több link a találati listán?
A webhelylinkek vagy más néven site linkek azok, amikor a Google találati oldalán weboldalunk fő hivatkozása alatt közvetlenül több aloldalunk linkje is megjelenik. Gyakran csak egy-két linkről van szó, de nem ritka, ha egyszerre 8-10 aloldal is felbukkan egyszerre. Ezt a jelenséget nevezzük webhelylinknek, de sokan használják erre a site link, az authority site és a belső link jelzőt is, ami egy kicsit azért mást jelent.
Jól látható, hogy a főoldal mellett több aloldal linkje és leírása is megjelenik kettes oszlopban. A fenti képen 10 látható, de ez lehet, 2, 4,6 vagy éppen nyolc is. Hogy mitől függ a száma arra majd később kitérünk.
Mit mond erről a Google és mi a lényege?
A webhelylinkek kapcsán a Google egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy csak és kizárólag akkor kerülnek ilyenek megjelenítésre, ha azok hasznosak lehetnek a felhasználóknak. Vagyis a legfontosabb, hogy a Google számára hasznosnak tűnjön az adott aloldal, ami ebben az esetben képes arra, hogy egyszerre akár több weboldalt is a háttérbe szorítson. A webhelylinkek jellemzően akkor jelennek meg, ha valaki kifejezetten egy cég-, vagy márkanévre, esetleg egy direkt domain névre keres rá.
Egy weboldal azonban nem minden esetben kapja meg automatikusan ezeket a webhelylinkeket, és ha meg is kapja, az imént említett formában akkor sem jelennek meg mindig. A Google ugyanis tudja, hogy ha valaki rákeres egy bizonyos márkanévre, akkor azon belül milyen témák érdekelhetnék még. Ha ezek a témák megtalálhatók hasznos tartalmakkal az adott domain alatt, akkor a kereső automatikusan megjelenítő őket ilyen linkek formájában.
Mindezt vélhetően – ez csak feltételezés – úgy tudja külön kezelni a Google, hogy a cégeket és a weboldalakat nagy valószínűséggel külön entitásokként tartja számon, ami segíthet abban, hogy az ilyen keresések sokkal pontosabban azonosításra kerüljenek. Ezt vélhetően az átkattintási arány kaphatják meg az egyes portálok, ha tehát egy keresési kifejezésre egy oldal nagy átkattintási aránnyal bír, akkor az bizonyára megkaphatja majd a webhelylinkeket.
Ezek a belső linkek a Google szerint teljesen automatikusan, vagyis sem nekünk, sem a keresőóriásnak nincs manuális beleszólása abba, hogy amennyiben jelennek is meg webhelylinkek, akkor pontosan melyek azok. Habár néhány hónappal ezelőtt a Search Console-ban még volt lehetőség arra, hogy kizárjunk egyes aloldalakat, amelyeket semmiképpen sem akartunk webhelylinkként viszontlátni – ezzel lehetett erősíteni bizonyos aloldalak valószínűségét –, azonban a Google ezt a lehetőséget később megszüntette. A választás tehát teljesen automatikussá vált, ellenben egyáltalán nem logikátlanná.
Miként szerezhetünk webhelylinkeket?
Persze azért ne higgyük azt, hogy nem tehetünk semmit sem azért, hogy elősegítsük a webhelylinkek megjelenését. Ehhez elegendő csak átnézni a Google súgóját, amiből megérthetjük a site linkek működését és technikai hátterét! Webhelylinkek eszerint azt a célt szolgálják, hogy a felhasználók időt megtakarítva lehetőséget kapjanak arra, hogy gyorsan megtalálhassanak bizonyos információkat. Ha weboldalunk struktúrája nem teszi lehetővé – és itt van a kutya elásva –, hogy az algoritmus belső linkeket találjon, vagy a Google azt érzékeli, hogy ezek nem relevánsak, akkor nem is kerülnek megjelenítésre.
A keresőóriás is elismeri saját súgójában, hogy léteznek olyan jól bevett módszerek, amelyekkel lehetőségünk nyílik javítani a belső linkek minőségét és azt a lehetőséget, hogy webhelylinkekké váljanak. Ezzel kapcsolatban a legfontosabb, amit a keresőóriás kér, az nem más, minthogy az adott aloldalon a lehető leginformatívabb szövegek, ergo minőségi és releváns tartalmak kapjanak helyet ismétlés nélküli, tömör horgony- és alt szövegek társaságában.
A megfelelő belső linkstruktúrával és oldalunk megfelelő felépítésével tehát elképesztő mértékben segíthetjük a Google számára a webhelylinkek összeállítását. Ez nem egy különösen nagy misztikum vagy rejtély, ha van egy megfelelő menürendszerünk a felső- vagy az oldalsó sávban, és a weboldalak ezzel össze vannak linkelve – tehát kattintással bármelyik aloldalt bárhonnan el tudjuk érni –, akkor a legalapvetőbb feltételek a megfelelő tartalommal kiegészülve máris adottak.
Persze nagyon fontos kiemelni, hogy előfordulhat olyan eshetőség is, amikor a fenti feltételek adottsága ellenére sem jönnek létre webhelylinkek, de akadnak olyan verziók, amikor strukturált adat nélkül is találhatunk ilyesmit a találati listán. Mindez a Google algoritmusától függ, valamint többek között attól is, hogy milyen keresőszóval versenyzünk, milyen gyakoriak és rendszeresek a felhasználók keresései és többek között például az oldalstruktúra.
Amit mindezen túl ki kell emelni a webhelylinkek kapcsán, hogy egy olyan összetevő is szükséges hozzá, amit a SEO-szakemberek többsége soha nem részletez vagy híresztel, mert nem tartják fontosnak. Ez nem más, mint a felhasználói bizalom! Hogy miért fontos mindez? Mindössze azért, mert ha a felhasználók rossz szájízzel és bizalmatlanul gondolnak ránk, akkor nem fognak direkt domainre keresni vagy átkattintani, így a Google-nek nem lesz mit mérnie, ergo esély sem lesz arra, hogy webhelylink születhessen.