Hogyan használhatjuk a „ráutaló linkeket” a SEO-ban?
Hivatkozás, ami mégsem link, említés, amelyet számba vesz a Google – ez az implied link, avagy ráutaló hivatkozás, másoknál nem linkelt hivatkozás. Hogyan működik ez a furcsának tetsző koncepció, és hogyan használhatjuk ezt ki?
Mióta csak létezik keresőoptimalizálás, a linképítés mindig is fontos részét képezte. Bár a Google az elmúlt években jelentősen módosított algoritmusain, és így maga a linképítés technikája is gyökeresen átalakult, haszna ma is letagadhatatlan.
A ráutaló link tehát nem más, mint lényegében egy brand név, amelyhez nem kapcsolunk hiperlinket.
Az egész egyáltalán nem bonyolult – ha egy olyan weboldal, amelynek az esetén nem áll fenn a befolyásolás gyanúja, tartalmaiban megemlíti a mi weboldalunk nevét, valamilyen kontextusban hivatkozik rá, ám nem kapunk oldalunkra mutató linket, a Google algoritmusa ezt is feldolgozza, és ezzel is erősíti a mi pozíciónkat.
Azt, hogy a Google alkalmazza ezt a módszert, bizonyítani ugyan még nem tudta senki, ám igen nagy esély van rá, mivel leírása szerepel a 2014-ben az amerikai szabadalmi hivatal által bejegyzett Panda-szabadalomban.
Érdemes persze kerülni a túlságosan általános neveket. Ha a vállalkozásunk neve Budapesti Szőnyegek (és birtokoljuk a domain nevet is), nyilván tisztában vagyunk vele, hogy a fővárosban számtalan helyen találunk szőnyeget. Így aztán egy olyan implied link, amely valóban hasznos lehet a számunkra, a budapestiszonyegek.hu vagy www.budapestiszonyegek.hu formában kerül ki, például egy nálunk vásárolt szőnyeg feltöltött fényképe alá vagy egy szőnyegekről szóló fórumba ajánlásként.
Természetes egyensúly és bizalom
Ahhoz, hogy egy hiteles hivatkozásprofil tulajdonosai lehessünk, fontos, hogy az természetesnek hasson. A legjobb tehát, ha vegyesen találhatóak benne follow és nofollow hivatkozások, branded (azaz a márkanevet tartalmazó) említések és így tovább. Egy ilyen profil kialakításában, ha a ranking kialakítása során valóban számításba veszik a ráutaló linkeket, ezek rengeteget segíthetnek nekünk.
Nem csak önmagukban teszik kiegyensúlyozottabbá a profilunkat, de természetes módon növelik a márkanevet tartalmazó kulcsszavas (branded) kereséseket is, aminek felbecsülhetetlen haszna lehet abban, hogy bizalmat építsünk a Google algoritmusa felé.
Természetesen a közvetlen forgalom növekedését is várhatjuk az ilyen hivatkozásoktól – de vajon mennyire követhető ez? Sokkal jobban, mint gondolnánk. A Google Alert szolgáltatást ma is sokan használják például arra, hogy tudomást szerezzenek arról, ha nevük valahol feltűnik az interneten. Az egész végtelenül egyszerű – az adott kulcsszóra érkező új találatokról a Google időről időre értesíti a felhasználót. Kulcsszóként természetesen a cég neve, maga a brand is megadható, így hiperhivatkozások hiányában is tökéletesen tisztában lehetünk a helyzettel.
PR szempontból is nagy haszna lehet mindennek. Az olvasókban és a keresőmotorban is bizalmat ébreszt, ha többet találkoznak cégnevünkkel (lehetőleg pozitív kontextusban), de számunkra arra is remek apropó, hogy köszönetet nyilvánítsunk az adott webhely, tartalomgyártó felé, hogy viszonozzuk a gesztust, azaz kapcsolatokat építsünk.
Látható tehát, hogy még ha valódi hiperhivatkozásról ez esetben nem is beszélhetünk, a ráutaló linkeknek mégis hatalmas szerepe lehet a linképítésben, s ez a szerep várhatóan jelentősen megnövekszik majd a következő években.