Mit gondol a minőségről a Google?
Egy honlaptulajdonosnak ma a már az egyik legkomolyabb kihívást az jelenti, hogyan töltse fel webhelyét minőségi tartalmakkal. Míg a korábbi években elegendő volt a megfelelő számú link és alapos SEO is ahhoz, hogy valaki a Google találati listáinak élére kerüljön, a Google Panda érkezése óta a tartalomgyártás valódi hivatássá fejlődött.
A Google ugyanis a Panda algoritmusába kódolta azt is, hogy a keresőmotor ellenőrizze a webhelyek minőségét – ha olyan oldalt talál, amelyen gyenge minőségű, összecsapott, pongyola anyagok találhatóak, annak helyezését a találati oldalon rontani fogja. Ha pedig olyat, amely gondosan szerkesztett, jól megfogalmazott, eredeti gondolatokat tartalmaz, azt a rangsor élére helyezi.
Azt persze, hogy a ranking pontosan milyen szempontok alapján történik, hogy milyen értékeket használ az algoritmus egy-egy webhely vagy oldal besorolásánál, nem tudhatjuk, hiszen a Google ezt szigorúan titokban tartja. Mivel azonban a vállalat is azt szeretné, hogy minél több minőségi tartalom legyen a weben, igyekeznek segíteni abban, hogy a tartalomgyártók megfelelően értékelhessék saját tevékenységüket.
Honnan induljunk?
A Webmaster Central blog még 2011 májusában tett közzé egy bejegyzést, amelyben valamelyest részletezték azokat a kritériumokat, melyek alapján saját értékelőik osztályozzák a weblapokat, és amelyek alapján az egyes webhelyek üzemeltetői és tartalomgyártói megállapíthatják, a Panda hogyan viszonyul majd az ő anyagaikhoz.
A szempontok között kevés meglepő található – fejtörést legfeljebb az okozhat, vajon hogyan próbálták meg az ehhez hasonló értékelési kritériumokat belefoglalni az algoritmusba a Google programozói.
Ha össze kellene foglalni, mi határoz meg a keresőóriás szerint egy igényes honlapot, azt mondhatnánk:
- a megbízhatóság,
- az eredetiség
- és az igényesség.
Bizalmi viszony
Elsősorban az olyan oldalak számíthatnak magas ranking értékre, amelyben megbíznak felhasználói.
Ez jelenti egyrészt azt, hogy a rajta található információknak hitelt adnak, hogy maga az oldal rendelkezik bizonyos hitelességgel, ami okot ad olvasóinak arra, hogy az ott közölt információkat úgy kezeljék, mintha egy ismerősük vagy a szakma valamely elismert szakértője közölte volna őket. Ha belegondolunk, milyen hatása lehet egy-egy hírnek egy híroldalon, vagy hányakhoz juthat el valamilyen egészségügyi jellegű írás, megérthetjük, hogy ez miért annyira fontos tényező.
Emellett az is a bizalmat jelzi természetesen, ha a felhasználók hajlandóak megadni személyes és pénzügyi adataikat egy oldalnak – egy olyan webhely, amelynek megadjuk bankkártya- információinkat és saját magunkról is mindent elmondunk, nyilván teljes bizalmunkat kell, hogy bírja.
Idegen tollakkal soha többé
Az eredetiséget nem kell sokat magyarázni. Automatikus büntetésre számíthatnak azok, akik a tartalmakat akár csak részben is duplikálják, akár saját oldalukon belül, akár más forrásokból. A minimális követelmény az átírás, de a legmagasabb értékelésre azok számíthatnak, akik saját gondolataikat szövik bele a szövegbe, akik – mint a Google fogalmaz – hozzáadott értékkel együtt gyarapítják a weben található szinte végtelen információmennyiséget.
Az igényesség pedig nem mást jelent, minthogy mindezt megfelelően szerkesztve, a helyesírásra, stilisztikára, és persze a tények helyességére ügyelve tesszük. Jól látható, hogy a három szempont szorosan összefügg. Egy jól hivatkozott, értőn gondozott, eredeti meglátásokat tartalmazó írás az olvasóban bizalmat ébreszt. Ha a webhelynek nem csak külcsínére, de belbecsére is figyelmet fordítunk és ezt hosszú távon sem hanyagoljuk el, elnyerjük a felhasználók bizalmát, ez pedig gyakorlatilag egyenértékű azzal, mintha a keresőmotorét nyernénk el.
A lényeg, hogy soha ne a Google számára írjunk – olvasóinknak gyártsunk tartalmat, olyat, amely érdekelheti őket, elgondolkodtatja, vitára ösztönzi vagy bármilyen szinten motiválja. Ne a robotot próbáljuk megnyerni magunknak. Az embert.