Honnan tudjuk, hogy megbüntetett minket a Google?

Sok weblaptulajdonos egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy miként is működik a Google kereső rendszere, ezáltal bár hall a különféle büntetésekről, talán még saját honlapja is elszenvedett ilyeneket a közelmúltban, azonban ennél többet nem tud a keresőóriás szankcióiról. Az alábbiakban az ezzel kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük össze!
A Google büntetéseinek beazonosítása
A Google büntetéseinek beazonosítása több lépcsőfokon keresztül történhet. Az egyik legkézenfekvőbb módja annak, hogy megállapíthassuk, büntetés alatt állunk-e, az a Google Analytics, amivel folyamatosan nyomon követhetjük saját honlapunk látogatottságát. Ezen felül segíthetnek még a Google Webmestereszközök, a helyezés monitorozása, valamint természetesen a konverziócsökkenés is árulkodó jel lehet.
A legáltalánosabb és a legkézenfekvőbb azonban a Google Analytics használata, amivel kapcsolatban nem kell mást tennünk, mint beállítanunk, hogy a kérdéses segédprogram mutassa az organikus forgalmat. Amennyiben komolyabb visszaesést tapasztalunk ebben a bizonyos organikus forgalomban, akkor egyértelműen arra gyanakodhatunk, hogy büntetést kaptunk. Fontos azonban kiemelni, hogy ez az állítás nem minden esetben állja meg a helyét!
Beszélhetünk ugyanis analitikus hibáról, ami akkor fordulhat elő, ha az oldal komolyabb átalakításon esett át, legyen az akár dizájnváltás, akár egy új motor rendszeresítése. Ekkor a Google Analytics kódja nem mindig kerül vissza megfelelő módon – vagy pont korábban nem volt jól elhelyezve – ezáltal váratlan forgalomcsökkenést tapasztalhatunk. Az ilyent azonban soha nem a büntetés kategóriájába helyezzük, hiszen csak egy mérési hibáról van szó.
Hibák az azonosítás során
Szintén könnyedén összekeverhető a büntetéssel az, ha nem kötjük össze megfelelő módon az Adwords és az Analytics fiókokat, ergo az előbbi kattintásai organikus forgalomként jelennek meg a másikban. Ez a kampány futásáig nagy forgalmat generál, azonban mihelyst a kampány leketyeg, a forgalom váratlanul visszaeshet. Ezt is érdemes figyelni, mert nem büntetés lesz, csak egy mérési hiba.
Fontos figyelembe vennünk továbbá a büntetés megállapításakor a szezonalitás kérdését is. Léteznek bizonyos weboldalak, amelyeken ez nagyon erősen megmutatkozik. A hírportálokat általában ez nem érinti, de például a nyaralásokhoz vagy a kertészethez kapcsolódó honlapokat annál inkább, így ezek a weboldalak például ősszel vagy télen sokkal kisebb forgalmat generálnak, mint tavasszal és nyáron.
Szintén analitikus hibára utalhat az is, ha a Webmester Eszközökben nem tapasztalunk visszaesést, ellenben a Google Analytics komolyabb csökkenést mutat. Szintén nem kell megijedni akkor sem, ha weboldalunk hirtelen eltűnik a találati listáról, hiszen a Google ma már személyre szabott találati listákat generál, ez ugyanis olykor-olykor előfordulhat. Noha ez büntetésre is utalhat – így érdemes azért utánanézni a problémának –, de ha a forgalmon nem mutatkozik drasztikus visszaesés, akkor nem kell aggódnunk.
Nagyon egyedi eset, de előfordulhat, hogy bár honlapunk forgalma nem esik vissza, a konverzió azonban jelentős romlást produkál. Ez az esetek többségében büntetésből fakad, de nem minden esetben, hiszen előfordulhat, hogy csak egy algoritmusfrissítés hatására weboldalunk konverziós szempontból az erősebb kulcsszavakra hátrébb került a találati listán. Ha a teljes forgalom számottevően nem változik, akkor büntetés nincs, de a változást így is fontos orvosolni, mert később komoly problémáink is lehetnek belőle.