Így hozz létre egyedi taxonómiát WordPress alatt
Könnyen lehet, hogy van, aki nem érti, miről van szó, de azonnal elmagyarázzuk, mi is az a taxonómia, hogyan használjuk, miért hasznos számunkra, ha tudunk egyedit létrehozni.
Mi az a taxonómia?
Attól függetlenül, hogy bizonyára számos WordPress használó nem tudja, mi ez, kivétel nélkül mindenki használja. Használja, csak nem tud róla, hogy ezt használja, nem tudja, hogy ezt használja, hogy bizonyos – magától értetődőd – tényezők mögött ez áll.
A taxonómia nem más, mint a WordPress csoportosító rendszere, melyet a bejegyzések rendszerezéséhez használ, így mi is használjuk, még ha nem is vesszük észre. A kifejezést a WordPress a biológiából vette át, eredetileg a fogalom rendszertant jelent.
Hogyan használjuk a taxonómiát és hol jelenik ez meg?
A WordPress két alapvető „helyen” alakította ki taxonómiáját, ezzel lépten-nyomon találkozhatunk a saját vagy az általunk látogatott WordPress oldalakon. E kettő nem más, mint a „Kategóriák” és a „Címkék”. E két megoldással rendszerezhetők a bejegyzéseink, de webáruház esetén a termékeink is, sőt a képek, videok, egyszóval tartalmaink.
Lehet-e más rendezési elveket, megoldásokat, csoportosítási szempontokat használni? Igen, de csak amennyiben elvégzünk néhány beállítást, a WordPress ugyanis mást nemigen kínál fel önszántából. Egyrészt azért, mert nincs rá nagy szükség, hiszen rendszerezhetünk menüpontok alapján, ha olvasóinkat akarjuk kényeztetni többféle csoportosítási megoldással. Van néhány eset azonban, mikor kell, jól jön az egyedi taxonómia, de akkor is érdemes sajátot létrehozni, ha csak ízélésesebbé és igényesebbé akarjuk tenni WordPress weboldalunkat. Általánosságban elmondható, hogy a minél precízebb rendszerezés a weboldal tulajdonosa és a weboldal látogatóinak számára is sok pluszt ad, a létrehozásra szánt idő és energia busásan megtérül. nem nagyon akarunk most ebbe belemenni a cikken belül, de még SEO szempontból is nyerő lehet ezzel foglalkozni, hiszen a könnyű keresések, a tartalmak közti könnyű és sok lehetőséget adó válogatás, hozzá tartozhat a felhasználói élményhez.
Egyszerű példával szemléltetjük is most ezt. Ha van egy nagy adag szöveges tartalmunk, mondjuk blogot írunk film témában, akkor jó, ha nagyon átlátható rendszerezéssel tesszük könnyebbé saját és olvasóink dolgát, és létrehozunk olyan rendszerezési elvet/elveket, melyek segítenek megtalálni bizonyos tartalomcsoportokat. Például műfajok, rendezők, színészek, évek szerinti csoportosítással is élhetünk vagy pedig a Tetszett-elment-ócska csoportokba is sorolhatjuk a filmélmények ihlette véleményeinket. Használhatjuk ehhez a kategóriákat is, ám ez nem valami elegáns és kifizetődő megoldás és alapvetően másra valók.
Hogyan alakíts ki saját, egyedi rendszerezési elveket, tehát miként hozz létre egyedi taxonómiát?
Azok számára is van erre könnyű megoldás, akik nem rendelkeznek programozói ismeretekkel és így inkább bővítmények útján érik el céljaikat. Mint a legtöbb esetben itt is az a helyzet, hogy a WordPress két utat kínál: tölts le, és aktiválj egy bővítményt, vagy pedig láss neki programozói úton annak, amit szeretnél. Az első megoldás könnyű, a második viszont már nem annyira, szóval, ha valaki hozzálát, mindenképpen végezzen el előtte egy biztonsági mentést.
Az egyedi taxonómia létrehozásának első lépése, hogy a WordPressben a Bővítmények menüpontban megkeressük a Simple Taxonomy nevű WordPress plugint. Ezt telepítenünk kell majd pedig aktiválni és aztán kezdődhet a válogatás. Mielőtt nekilátunk, nagyon jól át kell gondolni, milyen rendszerezési elvet szeretnénk, és milyen pontokat képzelünk el benne. A lényeg az, hogy fedje le teljes mértékben a rendszerezni kívánt tartalmakat, de semmiképpen se legyen túl akkurátus, tehát ne legyen szőrszálhasogató, mert az nagyon zavaró tud lenni admin és felhasználó szempontból is.
A Simple taxonomy bővítményen belül keressük meg a Beállítások menüpontot, ezen belül a Custom Taxonomiáknál lehet létrehozni az újat. Először el kell nevezni az új rendezési elvet, a névben csak egyszerű kisbetű és szám szerepelhet. Ez után el kell dönteni, hogy hierarchikus taxonómiát hozunk-e létre vagy sem. Ha kategóriaként használnánk, akkor a legördülő menüből kiválasztjuk a „true”-t, ha címkeként, akkor a „false”-t. harmadik lépésként meg kell adni, hogy az új taxonómiát milyen tartalomtípushoz kötjük. Ezt követő lépésként egyszerűen ki kell választani az automatikus hozzárendelésnél a „none”-t. A WordPressnek tudnia kell, hogy ezt miként mutassa a felhasználói felületen. Ha ezzel megvagyunk, adjuk hozzá az Add Taxonomy gombbal az újítást.