Így kell jó címet írni, hogy elolvassák és a Google is szeresse

Egy jól eltalált cím a statisztikák szerint akár több száz százalékkal is képes megnövelni oldalunk látogatottságát és olvasottságát, ami nem csak a közösségi média vonzatában igaz, hanem a találati lista tekintetében is, hiszen egy jó címválasztás bizony a SEO-ra is pozitív hatással van. Hogy miként kell jó címet írni?
Az emberek többsége csak a címet olvassa
A statisztikák azt mutatják, hogy amennyiben egy cikket a felhasználók meglátnak – például egy közösségi oldalas megosztás során –, akkor tíz emberből átlagosan csak kettő jut el addig, hogy magát a cikket is elolvassa, a többiek csak a címet fogják átfutni. Ez az adat elegendő jelentőséget szolgáltat a megfelelő címadás fontosságának, amivel kapcsolatban fontos, hogy legyen megfelelően figyelemfelhívó, egyfajta invitáló, de soha ne állítson valótlanságokat, és ne hamis tartalomra mutasson.
Már Magyarországon is egyre több olyan cikk születik, amelyek hangzatos címmel, de nulla tartalommal rendelkeznek. Ezek a célja, hogy mesteri formában, egy jó cikkel kattintásra ösztönözzék az embereket, ezzel növelve egy oldal látogatottságát. Ez önmagában hasznos dolog, de még hasznosabb lenne, ha a címek mögött valós tartalom is lenne, hiszen átveréssel az oldal veszít renoméjából, így maximum egyszer-kétszer tudja bevonzani az arra hajlandóságot mutató embereket, több alkalommal azonban már senki sem fog bedőlni nekik. A cikk címe soha nem szabad, hogy félrevezető legyen.
Tanulható a jó címadás
Jó hír, hogy a megfelelő címadás technikája elsajátítható, megtanulható. Ehhez pedig még csak újságírónak sem kell lennünk, noha tény, hogy azért egy bizonyos fokú képességgel és nyitottsággal rendelkeznünk kell ahhoz, hogy ne egy mechanikusan végezhető dologról, egy reprodukálható folyamatról legyen szó, mert minden ember képtelen arra, hogy minden egyes cikkéhez olyan hangzatos címet generáljon, amely kattintásra, olvasásra ingerli az embereket.
A címadásra úgy kell tekintenünk, mint egy folyamatra. Ennek a megértéséhez érdemes egy konkrét példát nézni, így tegyük fel, hogy szálláshelyeket szeretnénk reklámozni, vagy szállásról szeretnénk írni, és ahhoz a legjobb címet kiválasztani. Az első dolog ilyenkor, ami sokaknak eszébe jut, hogy a SEO-nak megfeleljünk, így kiválasztjuk a legáltalánosabb keresőszavakat, és valami olyasmi címet adunk a cikknek, hogy „Olcsó szállás mindenkinek”.
Ezt a Google valóban szeretni fogja, de vélhetően senki sem fog kattintani rá, mert túlontúl általánosnak tekinthető. Ilyen esetekben érdemes élni inkább az úgynevezett long tail keresőszavak használatával, amelyek ilyen tekintetben szerencsésebbek. Így születhetnek már érdekesebb címek, például az „Olcsó és akciós szállás fél áron még ma” tökéletes példa erre. Ez a cím már bizonyára több látogatót vonz majd, főként a long tail kulcsszó miatt, de összességében még mindig elég unalmasnak tekinthető.
Ilyenkor kell megvizsgálnunk, hogy miként dobhatjuk fel egy kicsit a témát, miként „bulvárosíthatjuk” és tehetjük kattinthatóvá a címet? Példának okáért egy tökéletes sztorival, ami lehet kitalált, de lehet olyan is, amit az interneten találtunk. Ezen az útvonalon haladva témától függően sokkal vonzóbb lesz a cikk ezzel a címmel: „Most megtudhatod, hogy miként találhatsz olcsó szállást az interneten”. Noha ez már a jó kategória, még mindig fokozható egy kis sztorival körítve: „Én így szereztem olcsó szállást szinte ingyen”. Az eredmény? Lényegesen jobb kattintási arány, növekvő reputáció, olvasottság és jobb hely a Google találati listáján. „Csak” ennyit számít egy jó cím!