A külföldi linkek is értékesek a SEO szempontjából
A linképítés és a weboldalon elhelyezett linkek kapcsán nagyon sok a félreértés, valamint a képzavar a magyar honlap-tulajdonosok között is, így sokan például egyáltalán nem használnak külföldi linkeket azért, mert úgy vélik, hogy ezek túl rizikósak lennének. Márpedig a Google nemrégiben arról beszélt, hogy bizony a külföldi oldalakra mutató linkek nem csak, hogy ugyanolyan értékesek, mint a belföldiek, hanem gyakran még hasznosabbak is lehetnek.
A Google véleménye a külföldi linkekről
Meglepően gyakori jelenség nem csak a nagyobb fórumokon, hanem a hazai honlapokon is, hogy a webmesterek a disavow eszköz által törlik a különféle külföldi linkeket, mert úgy vélik, hogy azok kimagasló kockázatot jelentenek saját weboldaluk besorolására nézve. Érdekesség azonban, hogy mindez csak egy kissé logikátlan következtetésen alapul, hiszen a Google korábban még soha nem beszélt arról, hogy a külföldi linkek esetleg negatívan hatnának weboldalainkra, egy webmesteri hangout során pedig John Mueller ezt nemrégiben meg is erősítette a nyilvánosság számára.
A Google szakembere szerint elég csak abból kiindulni, hogy ma már számtalan olyan weboldal létezik, amelyeknek külföldi változatai is vannak. Elegendő csak megnézni a legnagyobb híroldalakat és bulvármagazinokat, amelyeknél teljesen természetes, hogy amennyiben külhoni változata népszerűbbé válik, akkor arról kapni fog majd linkeket. Ez negatívan semmiképpen sem érinti egyik oldalt sem, de azért arra vigyázni kell a szakember szerint, hogy a két nyelvi tartalom lehetőség szerint külön url-en is jelenjen meg, máskülönben valóban komoly hátráltató tényező lehet belőle.
A Google munkatársát egy konkrét példa elé is állították, így azt a problematikát vetették fel számára, miszerint mi történik abban az esetben, ha egy német nyelvű oldal egy angol nyelvű oldalról kap és közöl is egy angol nyelvű linket, esetleg fordítva. Mueller úgy véli, hogy ezzel a SEO és a besorolás szempontjából semmi probléma sincs, teljesen elfogadott, és nem is szükséges az, hogy a linket átirányítsuk egy angol nyelvű oldalra csak azért, mert az konkrétan angol. Ez a jelenség szerinte normális és természetes, hovatovább előnye is származhat belőle a linkelt weboldalnak abban az esetben, ha egy sokkal népszerűbb honlap linkelte – és mindez természetesen fordítottan is igaz.
A linkérték tekintetében
A webmesterek arra is kíváncsiak voltak, hogy az ilyen megoldások a linkérték tekintetében vajon milyen besorolásban vannak a Google szemszögéből. A szakember szerint egyértelmű, hogy az ilyen helyzeteket a kereső algoritmusai nem kezelik ugyanúgy, ellenben az egyetlen különbség ezen a téren csak a horgonyszövegek tekintetében adódhat, ami problémát jelenthet, és erre figyelni kell. A fenti példából kiindulva például, ha egy oldalon a horgony link szövege angol, de maga a cikk szövege német nyelvű, akkor nehéz eldönteni, hogy pontosan melyik nyelvű találati listán is kapjon majd helyet.
Spammelni tilos!
A Google álláspontja tehát határozottan az, hogy a külföldi linkek értékesek is lehetnek weboldalunk számára, és nem minden esetben tekinthetők gyengébbnek, esetleg értéktelenebbnek azoknál, amelyeket saját nyelvterületről, esetünkben magyar oldalaktól kapunk. Arra azért ügyelni kell, hogy spammelni természetesen ebben a témában is tilos, így amennyiben megvizsgáljuk a hazai gyakorlatot, amelyben a külföldi linkek gyakran profil linkek, fórumspamek vagy egyszerűen egy büntetett katalógusoldalról származnak, akkor azok természetesen hátrányosan befolyásolhatják saját honlapunkat.