Ilyen egy igazán keresőbarát url
A keresőbarát url kapcsán rengeteg eltérő vélemény fogalmazódott már meg a múltban, így ki ezt, ki azt gondolja a témában. Egy biztos, a keresőoptimalizálást végző szakemberek között sincs mindig egyetértés ezen a téren, így éppen kapóra jött, hogy a Google csapatának egyik legismertebb tagja, avagy John Mueller végre megosztotta saját véleményét is azzal kapcsolatban, hogy miként is kell kinézni egy keresőbarát, avagy a SEO szempontjából is elfogadható url-nek, ezáltal mit tartalmazzon egy ilyen cím, és mit ne. Mueller mindezt nem a Twitteren vagy valamilyen konferencián, hanem teljesen hivatalos formában, a Google webmesterek számára fenntartott fórumain osztotta meg a weboldalak tulajdonosaival, így kiderült végre a nagy igazság, ami egységesítheti az állandó bizonytalanságokat, így többek között azt is, hogy lehet-e keresőbarát url-ben speciális karakter, vagy nem. Amint most végre egyszer és mindenkorra kiderült: az ég egy adta világon semmiféle speciális karakternek sem szabadna lennie egy weboldal url-jében, ha azt szeretnénk elérni vele, hogy a Google keresője is szeresse.
Kerüljük az összes speciális karaktert
Természetesen messze nem elég csak ennyit és csak ebben a formában tudnunk és ismernünk a témában, hiszen ha valaki azt mondja, hogy a keresőbarát url az, amiben nincs speciális karakter, akkor azt rendkívül tág formában is értelmezhetjük. Merthogy melyek is a speciális karakterek? Kvázi minden, ami nem szám és betű, de John Mueller a webmesteri fórumon pontosította mindezt, ezáltal a vesszők, a pontosvesszők, a kettőspontok, az üres karakterek, de még az idézőjelek sem elfogadottak abban az esetben, ha honlapunk url-jeivel szeretnénk kedvezni a Google számára. Mueller szerint nyilvánvaló, hogy azokat a címeket is képes kezelni a kereső, amelyek tartalmaznak ilyen karaktereket, de semmilyen szempontból sem túl szerencsések ezek, így amennyiben valaki beküldi átböngészésre saját honlapjának térképét, ott rögtön láthatja, hogy nagyon sok és súlyos probléma is felmerülhet.
A Google szakembere szerint amikor a kereső valamelyik algoritmusa egy HTML dokumentum feldolgozásával van elfoglalva, a fentebb említett speciális karaktereket tartalmazó url-ek értelmezése során nagy nehézségekbe ütközhet bele, így olyan abszurd helyzet is előfordulhat, hogy a Google nem linkekként, hanem például szövegekként érzékeli ezeket. Éppen ezért ajánlja Mueller azt, hogy próbáljuk meg lehetőségeinkhez mérten a leginkább elkerülni az ilyen speciális karaktereket.
Hogy mi a helyzet abban az esetben, ha korábban elrontottunk valamit, és most szinte minden címünk tele van speciális karakterekkel? Mueller szerint nem kell kétségbe esni, hiszen mindent át lehet alakítani és meg lehet oldani. Ehhez csak azt kell tenni, hogy a régi url-ek helyén új, keresőbarát változatokat alakítsunk ki, majd a régi, rossz címeket a speciális 301-es átirányítással linkeljük át a már keresőbaráttá tett változatokra, amivel már sokat tehetünk azért, hogy a SEO szempontjából sokkal kegyesebben tekintsen ránk a Google. Extrém esetekben csak egy ilyen egyszerű dologgal akár több helyet, gyakran oldalakat is ugorhatunk a találati listán, ha korábban egy hozzá nem értő honlapszerkesztő annyira elrontotta oldalainkat.
Nyilvánvaló, hogy a keresőoptimalizálásban járatos szakemberek számára ez az információ mindennek tekinthető, csak éppen újdonságnak nem, ellenben érdemes felhívni a problémára a honlap-tulajdonosok figyelmet, nagyon sok szakember vagy honlap-készítő még mindig nem foglalkozik ezzel, így Magyarországon is rendre belebotolhatunk olyan weboldalakba, amelyek hibás, egyáltalán nem keresőbarát url-eket tartalmaznak. Általános jelenség hazánkban, hogy a weboldalak címei rendre tele vannak üres karakterekkel, ami bizony óriási hibának tekinthető.
Nyolc dolog, ami szükséges egy keresőbarát url-hez
A Google természetesen nem most először nyilatkozott hivatalosan arról, hogy miként is kell kinéznie egy keresőbarát url-nek, korábban ugyanis több fórumon és több helyen is hallottunk arról, hogy mi segíthet hozzá minket az ilyen linkekhez. Ezekből a morzsákból szemezgetve állítottuk össze a nyolc legfontosabb dolgot, ami szükséges ahhoz, hogy keresőbarát url-ek legyenek weboldalunkon. Lássuk:
- Mindig szerepeljen az url-ben egy kulcsszó, de maximum egy alkalommal, mert ha többször használjuk, azt a Google könnyedén a spam kategóriába sorolhatja, és büntetéssel sújthatja.
- Soha ne használjunk dinamikus url-t, mert azzal csak kárt okozunk.
- Igyekezzünk mindig rövid, de kifejező url-t választani.
- Ha kisebb oldalról van szó, igyekezzünk minden url esetében megvalósítani azt, hogy a cím teljes egészében leírja az oldal címét és tartalmát is.
- Minél kevesebb perjel található az url-ben, ergo minél kevesebb könyvtár van az oldalunkon, annál inkább keresőbarát minden cím.
- Hagyjuk el a töltelékszavakat a rövidítés érdekében, az „és, az, vagy”, illetve társaik nem fontosak egy url esetében. Koncentráljunk a főbb szavakra és a kulcsfogalmakra.
- Soha ne használjunk aláhúzást, inkább kötőszavakat.
- Próbáljunk meg úgy címet adni, hogy következetesen használjuk közben a kis- és nagybetűket, és azzal soha ne okozzunk duplikációt, mert az ismét a spam jelleget erősíti.
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, a Google szeretni fogja az URL-jeinket.