A Google szerint a külföldi linkek is lehetnek hasznosak

A linképítés a keresőoptimalizálás egyik legrizikósabb, legvitatottabb kérdésköre, amivel kapcsolatban nagyon sok tévhit terjeng az emberek között, ebből kifolyólag például a szabad, illetve nem szabad kérdéskörön túlmenően az is állandó vita tárgyát képezi, hogy a külföldi linkek vajon mennyire etikusak, de még inkább hasznosak ezen a téren. A legtöbb szakember úgy gondolja, hogy a külföldi linkek – tehát magyarként egy angol, német vagy éppen japán link – elég rizikós lehet, azonban a Google egyik munkatársa nemrégiben tisztázta a vállalat ezzel kapcsolatos álláspontját. Ebből az derült ki, hogy megfelelő és bizonyos feltételek mellett a külföldi linkek bizony értékesek is lehetnek.
Nem kockázatosak a külföldi linkek
Szinte általános gyakorlatnak tekinthető a hazai keresőoptimalizálási szegmensben is, de külföldön még gyakrabban látni példát arra, hogy a webmesterek a külföldről jövő linkeket a disavow eszköz segítségével törlik, illetve likvidálják azért, mert úgy tartják, hogy az ilyen linkek a keresőben negatívan befolyásolják az oldal helyezését, a kockázatról nem is beszélve. A szakemberek úgy vélik – noha feltételezésüket semmi, de főként a gyakorlat nem támasztja alá –, hogy például egy magyar link elhelyezése egy brit weboldalon összekeverheti a Google találati listáját még akkor is, ha egészen más keresési értékek vannak megadva az adott linknél. Ezzel kapcsolatban azonban egészen más a Google álláspontja, amit John Mueller nemrégiben alaposabban is kifejtett egy webmesteri hangout során.
A vállalat munkatársa határozottan kiemelte, hogy a külföldi linkek soha nem minősülnek spam faktorúnak, hiszen Mueller szerint elegendő csak abba belegondolni, hogy például a német vagy más, kisebb európai országok – például Dánia, Luxemburg vagy éppen Svédország –, gyakran rendelkeznek angol nyelvű al-, vagy társoldalakkal is. Az ilyen esetekben – pláne népszerűbb honlapok esetében – teljesen természetes, ha egy adott nyelvű weboldal külföldi, vagy más nyelvű linkeket is kap majd. A szakember szerint egyetlen dologra kell vigyázni ezen a téren, mégpedig arra, hogy a két különböző nyelvi tartalom két különböző url-en jelenjen meg, mert amennyiben ezen a téren egyezést tapasztal a Google algoritmusa, azt bizony valóban büntetéssel tudja jutalmazni, vagyis ilyen esetben a link káros lehet.
Természetesen a webmesterek szerettek volna ennél sokkal alaposabb és megnyugtatóbb választ kapni, így a vállalat munkatársától megkérdezték, hogy mi a helyzet abban az esetben, ha két, egymástól független weboldalról van szó, ezáltal például egy német nyelvű oldal egy angol nyelvűtől kap linket. Mueller ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy szerinte mindezzel nincs probléma, sőt teljesen elfogadható, nincs szükség arra sem, hogy az adott linket átirányítsuk egy angol oldalra, globálisan teljesen normális, és egyáltalán nem hátrányos, ha ilyen dolog megtörténik.
Spammelni továbbra is tilos!
A webmesterek kíváncsiak voltak arra is, hogy amennyiben ez a módszer elfogadott, tehát a külföldi linkek sem károsak, akkor vajon értékük is megegyezik a saját anyanyelviekével, vagy ezen a téren már tapasztalható differenciál? A Google szakértője szerint a vállalat ezen a téren nem tesz különbséget link és link között, vagyis ugyanúgy kezelik őket, hiszen az egyetlen különbség ezen a téren egyedül a horgonyszöveg tekintetében adódhat. Példának okáért, ha egy oldalra sok link érkezik egy adott horgonyszöveggel, ami angolul íródott, akkor a Google még mindig nehezen dönti el, hogy az oldal felbukkanjon-e az angol találati listán úgy, hogy a cikk nyelve német. Ezen a téren egyelőre az a tapasztalat, hogy a cikk csak a német találatok között jelenik meg, mert maga a tartalom továbbra is fontosabb, mint maga a horgonyszöveg. Ha tehát az a célunk, hogy német szövegekkel megjelenjünk az angol listán, akkor bizonyára van különbség a linkek megítélése között, más esetben azonban nincs.
A Google magyarán ugyanolyan erősnek és értékesnek tekinti azokat a linkeket is, amelyeket más nyelvterületről kaptunk, ezáltal bátran próbálkozzunk külföld irányába is bizonyos határok között. Fontos azonban figyelembe venni és betartani bizonyos szabályokat, amelyek óvatosságra intenek. A spammelést ugyanis még mindig szűri a Google, tehát amennyiben olyan külföldi linkekre szeretnénk építeni, amelyek felhasználói profilok, esetleg büntetett katalógusoldalakról valók, vagy konkrétan fórumspamek, azt bizony a keresőóriás rendkívül negatívan értékeli, és súlyosan is megbüntetheti érte oldalunkat. A keresőóriás szerint ezek a linkek valóban soha nem tekinthetők értékesnek, sokkal inkább rendkívül rizikósnak, hiszen az ilyenek külföldről rendkívül könnyen beszerezhetők. Hangsúlyozandó azonban, hogy ezek sem azért kerülnek negatív megkülönböztetésbe, mert más nyelvterületekről kaptuk őket, mert nyelvterülettől függetlenül értéktelennek, spamnek tekinthetők minden körülmény között, amelyek illegálisan szerezhetnek előnyt weboldalunknak. Alkalmazzuk tehát bátran a külföldi linkeket, ne a nyelv alapján döntsünk, ellenben azokat az etikai szabályokat ugyanúgy, sőt még szigorúbban tartsuk be velük kapcsolatban, mint amelyeket a magyar linkekre is vonatkoztatunk.