Itt a WordPress 3.6 és a magyar nyelvű WordPress könyv
Egyszerre jelent meg a WordPress 3.6 számot viselő verziója és a magyar nyelvű Kezdő WordPress felhasználók kézikönyve.
A WordPress könyvről korábban már volt szó a blogon, a mostani bejegyzés az új WordPress verzió újításaival foglalkozik. A cikk végén található egy link, ahol a könyv megvásárolható.
A WordPress 3.6 („Oscar”) újdonságai:
Hibajavítások
Főleg teljesítmény specifikus hibajavítások kerültek bele, elsősorban cachelés témában.
Új alapértelmezett sablon
A Twenty Thirten névre keresztelt sablon egy oszlopos megjelenésű, az oldalsáv – azaz a widgetek – a láblécben kaptak helyet.
Revision kezelés
Már korábban belekerült a rendszerbe a bejegyzés állapotainak kezelése, most azonban egyszerűbbé vált az összehasonlítás. Bekerült a Közzététel dobozba. Innen kiindulva könnyen böngészhetjük.
Kissé zavaró, hogy egyből 2 oszlopban látjuk az egyes változatokat és lapozni kell benne. A jobb oldali oszlopban látjuk a frissebb változatot, de ahhoz hogy az eggyel korábbi változatot vissza tudjuk állítani már lapozni kell.
A változtatások eltérő színnel kiemelése viszont pozitív változás.
Amit személy szerint hiányolok a kezelésnél, hogy nincs egy visszaállítás nélkül visszalépés a bejegyzés szerkesztéséhez, így ha végül nem akarunk korábbi verziót visszaállítani, csak a böngésző visszalépés funkciója marad. Ha sok változatot böngészünk, sokat nyomkodhatjuk a gombot (vagy léphetünk vissza a bejegyzés listához és onnan a bejegyzéshez).
Párhuzamos szerkesztés kezelése
Valós időben frissülő listvával mindig tudjuk, ki mit szerkeszt éppen, így elkerülhető a párhuzamos szerkesztés. Lehetőségünk van a szerkesztőt kirúgni a szerkesztésből vagy hagyni befejezni a cikket.
Menükezelő rendszer
A menükezelő rendszer megújult, de ha minden lehetőséget el akarunk érni, ugyanúgy a képernyő beállításaival kell kezdenünk és megjeleníteni a bejegyzések, címkék, formátumok listáját a bal oldali oszlopban.
Bejegyzés formátumok
Bővült a bejegyzés formátumok listája. Azonban korábban a bejegyzés formátumokat kevés sablon támogatta, vélhetően a sablonfejlesztők ezirányú hozzáállása ezután sem változik.
A korábbi formátumok: általános, széljegyzet, galéria, kép, hivatkozás, idézet, állapot mellé kaptunk audió, chat és videó formátumot, azonban ezeket még a WordPress telepítéssel együtt jövő sablonok közül is kizárólag a fent említett Twenty Thirten támogatja.
Audio/video támogatás
A WordPress felhasználók számára talán ez a legfontosabb változás. Az alaprendszerbe építve kapjuk a videó és audió lejátszást, nem kell hozzá plugint telepítenünk. A rendszer elsősorban HTML5 alapon kísérli meg ezeket lejátszani, ha nincs HTML5, akkor flash playeren keresztül. Ha ez sincs, akkor link mutat a média fájlra.
Ugyanolyan egyszerűvé vált zenét beilleszteni a SoundCloud-ról, mint egy Youtube videót. A saját videónk, zenénk lejátszása is ugyanilyen egyszerű, töltsük fel a média kezelővel és illesszük a bejegyzésbe.
Az összes támogatott beágyazó szolgáltatást itt találjuk:
http://codex.wordpress.org/Embeds.
Magyar nyelvű WordPress könyv
A magyar nyelvű WordPress könyvről a következő linken található bővebb információ, és itt lehet megvásárolni is:
Webáruház