Jelentős algoritmusfrissítést hajtott végre a Google december közepén

Ha SEO szakemberként, webmesterként vagy csak egyszerű weboldal-tulajdonosként nem igazán tudjuk, hogy mi történt december közepén a találati listákon, és miért mozdult meg szinte az egész világháló, akkor most itt a válasz, a Google ugyanis a hírek szerint egy igencsak jelentős algoritmusfrissítést hajtott végre december 13-án, illetve az azt követő napokban. A történetnek több érdekessége is van, így a legnagyobb talán az, hogy ez a frissítés hellyel-közzel, illetve kisebb vagy nagyobb mértékben, de összefüggésbe hozható a november óta fennálló algoritmusfrissítésekkel, amelyek szintén komolyabban belenyúltak a találati listákba.
Az eset december 13-án, kedden történt, azonban kisebb vagy nagyobb mozgást több helyen már hétfőn, illetve még szerdán is jeleztek, szóval inkább december közepeiként lehetne jellemezni a frissítést, ami bár nem volt előre bejelentett, azonban mégis nagyon jelentős hatásokat eredményezett. Ahhoz azonban, hogy meg tudjuk érteni a mostani algoritmusfrissítést, ahhoz először vissza kell utaznunk egy kicsit az időben egészen november elejéig, hogy megvizsgáljuk még egyszer az akkori mocorgásokat.
Mi történt novemberben?
Mint ismer – vagy éppenséggel nem –, a Google november 10-én egy nagyon jelentős, előre be nem jelentett algoritmusfrissítést hajtott végre, ami globális viszonylatban megszámlálhatatlan mennyiségű, tehát nagyon sok weboldalt érintett. A háttér és a pontos okok mindmáig ismeretlenek, azonban a keresőóriás részéről két szóvivő is nyilatkozott a témában, így kiderült, hogy bármennyire is szeretnénk, konkrétan nincs mit bejelenteniük, hiszen mint már ezerszer elmondták korábban, folyamatosan hajtanak végre algoritmusmódosításokat a háttérben.
Az egész sztorinak a legnagyobb érdekessége az, hogy november 18-án nagyon sok oldal esetében volt tapasztalható az, hogy a korábbi helyezések váltak a mérvadóvá, ami határozottan egyértelművé tette, hogy a november 10-én és november 18-án történt frissítések között kapcsolat volt megfigyelhető. Aztán november 30-án egy újabb jelentős frissítés zajlott le, ami szintén kapcsolatba volt hozható a korábbiakkal, amit nagyjából ugyanúgy közel kéthetes eltéréssel december 13-a környékén követett a következő frissítés. Habár kisebb-nagyobb mozgások Mikulás körül is érzékelhetők voltak, ezeket azonban nem tudtuk egyértelműen párhuzamba állítani a történtekkel.
Van összefüggés a változások között?
Persze a fentiek kapcsán bizonyára felmerülhetett a kérdés, hogy vajon mégis miből feltételezzük azt, hogy a mozgolódások, illetve az általuk előidézett változások vajon összefüggtek egymással? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk, hiszen a felhozott frissítések mindegyike ugyanazokat az oldalakat érintette, illetve magas arányban fordultak elő olyan weboldalak, amelyek a megnevezett dátumok időpontjában jelentős mozgolódást mutattak fel, miközben más portálok az összes frissítésnél ugyanabban a pozícióban, változatlanul maradtak. Ez nagyszerűen mutatja az összefüggést, ami az elmúlt évek szinte összes hasonló algoritmusfrissítésére érvényes volt.
Ha összefüggenek, akkor vajon mitől lehet a visszarendeződés? A kérdés jó, a válasz viszont nehéz! Az elmúlt néhány esztendő során nagyon sokszor találkoztunk azzal, hogy a Google lefuttat egy algoritmusfrissítést, majd nagyon rövid időn belül úgy visszarendeződik az egész találati lista, mintha mi sem történt volna. Ez nagy valószínűséggel azért történhet, mert egy algoritmus bizonyára nem az előre elvárt eredményt hozta, és inkább úgy határoztak odabent, hogy a visszarendezés terhe mellett tovább finomítják az algoritmust. Ezúttal is hasonló eset történhetett.
Ha azt kutatjuk, hogy pontosan mely weboldalak voltak érintettek az algoritmusfrissítés kapcsán, mi idézte elő a büntetéseket, akkor még nehezebb kérdés előtt állunk, mint gondolnánk. Ezzel kapcsolatban a válasz ugyanis többnyire csak feltételezésekből tevődik össze, amelyek közül három igazán elfogadható magyarázat létezik.
Az első, hogy a tapasztalt változások határozottan a mobilos indexelés bevezetésével, valamint a felhasználói élmény szajkózásával és hangsúlyozásával függenek össze, hiszen többnyire olyan problémák miatt büntették az oldalakat, mint a felugró ablakok vagy a mobilon nagyon nehezen kezelhető oldalak.
A második magyarázat, hogy az elmúlt hetekben tapasztalt frissítés ismét a Fantommal, a Google minőségi algoritmusával hozható összefüggésbe, ami a túl sok reklámot, a rossz felhasználói élményt, az indexben tapasztalt gyenge oldalak problémáját állítja a középpontba.
A harmadik lehetséges ok a Pingvin algoritmus lehetne, de mivel egy folyamatos futású dologról van szó, ez tulajdonképpen az összes kisebb-nagyobb változás és frissítés esetében magyarázat lehetne.
Ha objektíven tekintünk a történtekre, a három lehetséges magyarázat közül talán a Fantom idézhette elő a mostani eseményeket, méghozzá a minőségi tartalom újraértelmezése kapcsán, ami persze nem jelenti azt, hogy csak a gyenge minőségű és tartalmú weboldalak kerültek pellengérre. Ezt bizonyítja, hogy itthon több nagyobb, jó és jelentős mennyiségű tartalommal ellátott portál is áldozatul esett a történteknek.