Jelentős fejlesztést végzett a Search Console-ban a Google
Meglepően régen frissítette már a keresőoptimalizálók egyik kedvenc segédeszközét, a Search Console-t a Google csapata, a napokban azonban kis túlzással csoda történt, lévén egy igazán jelentős, már régóta várt újdonság került bele ebbe az igazán hasznos kiegészítőbe. Hogy mégis miről van szó, illetve mire is használható ez az újdonság, azt máris ismertetjük!
Bármi összehasonlítható bármivel
Az mindenki számára köztudott, hogy a Search Console-on belül a keresőoptimalizálás szempontjából az egyik legfontosabb funkció és lehetőség minden kétséget kizáróan a keresési statisztikák megléte, illetve ellenőrizhetősége. Ebben a menüpontban találjuk ugyanis meg azokat a kulcsszavakat, amelyek alapján oldalunkra a legtöbb látogató befut, ergo a segítségével azonnal megtudjuk, hogy például az újabb tartalmak szempontjából melyek azok a short- és long tail kifejezések, amelyekre érdemes cikkeket, híreket és nagyobb hangvételű írásokat építeni a jobb helyezés érdekében.
A SEO-szakemberek részéről már évek óta óriási kívánalom volt, hogy a Google végre megvalósítson egy olyan fejlesztést, aminek részeként a keresési statisztikákon belül lehetőségünk legyen összehasonlító elemzéseket kivitelezni. A keresőóriás azonban egészen mostanáig halogatta ennek a fejlesztésnek a megvalósítását, ezáltal nemrég élesítették a lehetőséget, aminek részeként végre már szinte bármit összehasonlíthatunk statisztika szempontból bármivel.
Hogy pontosítsuk ezt a kijelentést, a keresési statisztikákon belül a jövőben már lehetőségünk nyílik arra, hogy példának okáért összehasonlítsunk egymással különféle kulcsszavakat, vagy összevessük egymással a különféle oldalak teljesítményét. Mindezen felül a Search Console-on belül kvázi minden egyes ott elérhető adatot összehasonlíthatunk egymással, aminek köszönhetően a forgalom forrását, az eszközöket, de akár még a keresés típusát is, amiből elképesztő mennyiségű, a SEO szempontjából hasznos adat olvasható ki a webmesterek számára.
Magyarul tehát óriási segítséget kaptak ezzel a Google részéről a keresőoptimalizálók, méghozzá főként a kulcsszó kutatás, vagy éppen a megfelelő összehasonlítás érdekében. Ha például előáll egy olyan eset, hogy két olyan oldallal dolgozunk egyszerre, vagy két olyan honlapot birtoklunk, amelyet hasonló kulcsszavakra kellett optimalizálnunk, akkor a Search Console-ban már könnyedén összevethetjük egymással a kettőt, ezáltal megtudhatjuk, hogy melyik oldalak teljesítenek jobban, és melyek gyengébben, ezáltal lehetőségünk nyílik megfelelően irányzott fejlesztéseket alkalmazni.
Mindez a gyakorlat tükrében
Az új lehetőségnek köszönhetően például a keresési statisztika lehetővé teszi, hogy egyszerre több olyan cikket és tartalmat is összehasonlíthassunk egymással, amelyek ugyanarra a keresőszóra lettek optimalizálva, ezáltal megtekinthetjük, hogy melyik környezetben, milyen sajátosságok társaságában teljesít jobban egy adott kifejezés. A Search Console ugyanis immáron mutatni fogja a kulcsszavak helyezése mellett azt is, hogy a kettő között milyen különbségek vannak az átkattintási arány tükrében, vagy a találati listán való megjelenések száma kapcsán, amiből kiindulva már rendkívül könnyedén finomítható a jövőben a keresőoptimalizálás, így akár a meglévő tartalmak is kibővíthetők és kiegészíthetők – akár további keresőszavakkal, akár komplett bekezdésekkel –, annak érdekében, hogy minél jobb eredményeket érhessünk el.
Hogy mire hasonlítható még ezen kívül a keresési statisztikák új opciója? Példának okáért az egyes oldalak összehasonlítása kapcsán! Ez akkor különösen hasznos, ha például két hasonló tematikájú oldalunk van, és szeretnénk megállapítani, hogy ezek kapcsán mely tartalmak sikeresebbek, de nem csak a „melyik” kérdésre tudunk válaszokat találni, hanem a „miértekre” és a „hogyanokra” is, ezáltal például ráakadhatunk olyan problémákra, amelyek ronthatják az átkattintási arányt, és az egyik oldal hibáját a másik sikere alapján orvosolhatjuk majd.
Természetesen mindez csak a jéghegy csúcsa, hiszen az újítás jóvoltából például lekérdezhetjük már a keresési eszközökre vonatkozó adatokat is, amelyek szintrengeteg extra lehetőséget biztosítanak számunkra a SEO kapcsán.
Kis túlzással tehát az újdonságból fakadó lehetőségek száma majdnem egyenlő a végtelennel, ezáltal még azok számára is érdemes rápillantani az eszközre, illetve lefuttatni néhány összehasonlítást, vagy statisztikát, akiknél korábban ezek az érzékek rendben voltak, vagy a szakértelemből kifolyólag úgy gondolták, hogy minden rendben van velük. A Google újdonsága ugyanis olyan dolgokra is rávilágít, amelyeket az eddig ismert és alkalmazott keresőoptimalizálási tesztekkel lehetetlenség volt kiszűrni, ezáltal egy sikeres és jól működő oldal esetében is még tovább lehet növelni a sikert, legyen szó akár a bevonzott látogatók számáról, akár az átkattintási arányról vagy éppen az olvasottságról.
A keresőóriás tehát úgy tűnik, hogy elkezdte végre figyelembe venni a SEO-szakemberek kívánalmait is, ami jó előjel azzal kapcsolatban is, hogy végre az algoritmusok kapcsán is körvonalazódhat már valami a Google háza táján.