A sávszélesség nem befolyásolja egy honlap rangsorolását

Még a legnagyobb keresőoptimalizálási szakemberek között is szinte folyamatos vita tárgyát képezi, hogy az internetes sávszélességnek vajon van-e bármiféle negatív hatása egy oldal helyezésére a találati listán. Ha ugyanis logikusan gondolkozunk, ezen túlmenően pedig a közvetett hatásokat vizsgáljuk, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy talán – és hangsúlyozandó a talán – a sávszélességnek negatív befolyása lehet egy weboldal rangsorolására a Google találati listáján. A cég egyik vezető mérnöke azonban nemrégiben megcáfolta ezt a tévhitet, ezáltal kiderült, hogy hiába állítják nagyon sokan, a lassú sávszélességnek nincs ilyen hatása egy honlap helyezésére.
A sávszélesség nem rangsorolási tényező
Az információt Paul Haahr, a Google egyik tapasztalt vezető mérnöke osztotta meg az emberekkel, aki valóban tudja, hogy miről beszél, hiszen már több mint egy teljes évtizede dolgozik a vállalat kötelékében, méghozzá éppen a rangsorolás területén, ezáltal keresve se találhattunk volna jobbat nála ahhoz, hogy megválaszolja ezt a kérdést. Minderre egyébiránt a Twitteren keresztül került sor, ahol Haahr elmondta, hogy bár egy oldal betöltési sebessége valóban az egyik legismertebb rangsorolási tényező – főként most, a mobilbarát megközelítés esetén –, ellenben a sávszélességről ilyesmit már nem lehetne elmondani.
Ezzel meg is magyaráztuk azokat az aggodalmakat, amelyek felvetették annak a lehetőségét, hogy a sávszélesség miként is befolyásolhatja egy oldal helyezését. Miután ugyanis a Google nemrégiben nyíltan elismerte, hogy egy portál betöltődési sebessége lényeges hatást gyakorol a találati listán való helyezésre, sokan úgy vélték, hogy ebből kifolyólag talán a sávszélesség is hasonló tulajdonságokkal járhat.
A kérdés csupán az, hogy a sávszélességet melyik oldalról vesszük? Ha ugyanis a felhasználók oldaláról, akkor a Google teljesen kiszámíthatatlanná tette volna a találati listákat, hiszen minél többen tekintenék meg weboldalunkat lassú internetkapcsolatról, annál rosszabb helyezést érne el a találati listán. Emiatt ösztönzi a cég a weboldalak tulajdonosait arra, hogy készítsenek mobilbarát weboldalt, hiszen annak a portálnak, amelyik rendelkezik ilyennel, nem kell még lassú internetes felkeresés esetén sem a lassúságtól tartani – habár ezt természetesen számtalan egyéb tényező is befolyásolja még.
Talán emiatt, talán más okokból kifolyólag, de a Google az elmúlt időszakban rendszeresen arra ösztönözte a weboldalak tulajdonosait, hogy amennyire csak lehet, gyorsítsák fel őket, tegyék hatékonyabbá – méghozzá nem csak a mobilos felhasználók-, hanem az asztali keresők számára is.
Ebből kifolyólag született meg a cég égisze alatt az AMP projekt, avagy az Accelerated Mobile Pages névre keresztelt kezdeményezés, amit bár főként hazánkban még nagyon kevés portál támogat, ellenben külföldön már minden valamire való oldal alkalmazta annak érdekében, hogy a mobilos keresések kapcsán is az élre törhessenek.
Az oldalsebesség kapcsán ugyanis már 2010. április 9-e óta tudjuk, hogy rangsorolási tényezőként alkalmazza a Google, lévén ekkor hozták nyilvánossága a hivatalos webmesterei oldalon azt, hogy érdemes minden honlap-készítőnek és tulajdonosnak odafigyelnie arra, hogy különféle legális formákban és módszerekkel gyorsítsanak portáljaikon.
Vitatott az oldalsebesség fontossága
Mindent összevetve ugyanakkor erősen vitatott, hogy az oldalsebesség fontossága ténylegesen milyen fontos tényező is a rangsorolás tekintetében. A közelmúltban éppen Gary Illyés beszélt arról, hogy szerinte felesleges a weboldal-tulajdonosoknak az oldalsebesség miatt törniük maguknak, hiszen annál azért sokkal lényegesebb szempontok is vannak azzal kapcsolatban, hogy egy portál milyen helyezéssel rendelkezik a találati listán. Hogy a szavait idézzük, a Google embere úgy fogalmazott, hogy ő nem igazán aggódna az oldalsebesség miatt, a lényeg az, hogy tegyük portálunkat olyan gyorssá, amennyire azt ésszerű keretek között meg tudjuk valósítani.
Mindez annak köszönhetően merült fel ismét, mert az elmúlt néhány évben a SEO szakemberek között az oldalsebesség kérdése kiemelten fontos figyelmet kapott, ezáltal rengeteg webmester kifejezetten erre próbálta meg ráépíteni a sikert, és szinte bármit megtett volna azért, hogy a Google Page Speed eszközével a lehető legjobb pontszámot tudja produkálni.
Gary Illyés szavai alapján azonban az oldalsebesség a rangsorolásra közvetlenül nincs is hatással, pontosabban egy bizonyos szintig nagyon fontos, de utána már csak szőrszálhasogatás, hiszen ha elértük az átlagos szintet, akkor jelentős előrelépés már nem tapasztalható néhány tizedmásodpercnyi gyorsítással. Az oldalsebesség javítása tehát összességében csak és kizárólag azoknál a weboldalaknál eredményezhet komoly előrelépést a találati listán, amelyek korábban valamilyen oknál fogva az átlaghoz mérten lényegesen lassabbak voltak.
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne foglalkozzunk az oldalsebességgel, hiszen köze van többek között a felhasználói élményhez is, ami erősen kihat az oldal helyezésére, Gary Illyés csak arra szeretett volna utalni szavaival, hogy nem kell betegesen, szinte csak arra koncentrálni, mert egy bizonyos szint felett az efféle törekvéseknek már nincs mérhető hatásuk.