Júniusban is ismeretlen eredetű algoritmusfrissítések rengették a Google-t
Júniusban sem hagyta rejtélyes, ismeretlen eredetű algoritmusfrissítések nélkül a szakmát a Google, ezáltal újfent több olyan eset is volt, amikor a webmesterek, a honlap-tulajdonosok, valamint a SEO-szakemberek is csak tétlenül néztek maguk elé egy-egy érthetetlen mozgolódás után. Habár az év elején tapasztalt hajrán egyelőre még nem tett túl a keresőóriás, ellenben a korábbi néhány hónap után a június kifejezetten aktív hónap volt a kereső életében, ezáltal több olyan algoritmusfrissítés is történt, amelynek hatására rengeteg oldal, gyakran még a nagyobbak forgalma és helyezése is ingadozott, esetleg tartósan megváltozott. Az alábbiakban a június folyamán rögzített legjelentősebb frissítéseket gyűjtöttük össze, illetve megpróbáltunk betekintést nyújtani azok hátterébe is, hogy megnyugtassuk a frissítéssel érintett weboldalak tulajdonosait.
A négy nagy nap
A 2016-os esztendő első fele biztosan nem úgy kerül majd be a SEO történelemkönyvek oldalaira, mint egy kifejezetten aktív, nagy algoritmusfrissítésektől hangos időszak, hiszen bár rendszeresek a mozgások, a Google pedig egyáltalán nem ül a babérjain, ellenben mind a Panda, mind a Pingvin háza táján feltűnően, már-már gyanúsan nagy a csend. Júniusban ez tört meg egy kicsit azzal, hogy több olyan nap is volt, amikor számos hazai weboldal is jelentős ingadozást tapasztalt a forgalom kapcsán, ezáltal hol csökkenés mutatkozott, hol helyreállás, amivel úgy tűnt, hogy a keresőóriás talán tesztel valamit, netán maga sem tudja, hogy pontosan mit akar.
Habár a műszerek többször is kilengtek, a jelentősebb, érzékelhetőbb változások közül a június 1-jére, a június 8-ra – valamint részint másnapra –, a június 21-re és a június 26-ra datált esetek voltak a leginkább szembetűnőek. Ezeken a napokon nem csak nemzetközi vizeken tapasztalhattunk jelentősebb mozgolódást az egyes portálok helyezése kapcsán, hanem a hazai színtéren is, ezáltal kisebb, de nagyobb magyar oldalak forgalma is váltakozott, illetve bizonytalanná vált ezeken a napokon. Ami érdekesség, hogy bár a fentiekben kiemelt néhány nap során jelentős kiugrások voltak tapasztalhatók, ellenben akadt több olyan nap is a hónap során, amikor kisebb, jelentéktelenebb, kevésbé markáns mocorgások is mérhetők voltak, de ezek kapcsán hangsúlyozandó, hogy szinte csak a mérőműszerek érzékelték őket.
Az efféle módszer, illetve jelenség már a tavalyi évben is jellemző volt a Google-re – sőt mi több, tavaly tapasztaltunk első ízben ennyire jelentős és egyben megmagyarázhatatlan dolgokat. Ezek rendszerint akkor történtek, miután a keresőóriás elindított egy jelentősebb algoritmusfrissítést, majd az elkövetkezendő időszakban bukkantak fel ezek a kisebb vagy nagyobb ingadozások, amelyeket a legtöbbször a korábbi algoritmushoz kötöttünk. Ezek egyértelműsíthetők voltak, hiszen egy frissítés után rendszerint ugyanazok az oldalak mozgolódtak, de hogy miért, vagy milyen elgondolás alapján, az nem volt mindig egyértelmű. A SEO szakemberek szerint mindez a Google bizonytalanságára, esetleg kísérletező jellegére utalhat, hiszen úgy tűnhet a gyakorlat alapján, hogy miközben elindul egy algoritmusfrissítés, a cég a megkapott eredményeket kiértékeli, és rögtön javítja, finomítja, ezen felül pedig újra lefuttatja azt mindaddig, amíg nincs tökéletes eredmény.
Minek köszönhető a nagy júniusi mozgolódás?
Vélhetően soha nem fog kiderülni, ellenben a kérdést így is fel kell vetnünk, hiszen az érintett weboldalak tulajdonosai bizonyára szeretnék tudni, hogy miért csökkent vagy növekedett váratlanul portáljuk látogatottsága. Mivel a Google részéről bizonyára soha nem kapunk hivatalos választ, ezért csak következtetni tudunk, a kiindulópont pedig nem más, minthogy a júniusi mozgolódással érintett oldalak többsége már tavaly novemberben is érintett volt egyszer – szinte kivétel nélkül ugyanazokat érte most is minden szankció –, az akkori jelenségek pedig kivétel nélkül a Fantom 2 algoritmushoz, vagyis a Google Minőségi algoritmusához voltak köthetők.
Habár ez alapján talán már egyértelmű lenne következtetéseket levonni – és esetleg orvosolni a problémákat a webmestereknek –, azonban van egy kis probléma, mégpedig az, hogy a Minőségi algoritmus a Pandához hasonló módszerekkel büntet vagy jutalmaz weblapokat, ezáltal nem állapítható meg pontosan, hogy most mégis melyik állt a háttérben. A visszaesésekért ugyanakkor ennek függvényében bizonyára az oldalminőségi problémák okolhatók, de ez túl tág fogalom ahhoz, hogy egyértelműsíthessük.
A Minőségi algoritmus – és a Panda egyaránt – ugyanis rengeteg szempont alapján értékel egy weboldalt. Ennek megfelelően büntetés járhat a nagyon gyenge felhasználói élményért, a túl sok hirdetésért, a kevés, vagy túl gyenge egyedi tartalmakért, a duplikációs-, esetleg indexelési problémákért és így tovább. Mindez azért különösen nagy probléma, mert a webáruházak esetében a duplikált tartalmak szinte elkerülhetetlenek, de a fórumok, a gyűjtőoldalak esetében is visszatérő jelenségnek tekinthetők. Hogy a júniusi mozgolódásoknak lesz-e még foganatja, azt nem tudni, ellenben így is érdemes lefuttatni portálunkon egy SEO Audit-ot annak érdekében, hogy felszínre kerüljenek a konkrét hibák és hiányosságok, hátha a Google kedvére tehetünk ezzel.