Így frissítheted 8 egyszerű lépésben manuálisan WordPress oldaladat
Sokaknak problémát okoz, ha WordPress oldaluk frissítésére sor kerül, pláne abban az esetben, ha azt nekik, kézzel kell elvégezniük. Márpedig ez gyakran igencsak indokolt, méghozzá nem csak azért, mert ezzel biztonságosabbá tehetjük portálunkat, hanem azért is, mert sok esetben ez jelenthet megoldást bizonyos régóta fennálló, vagy váratlanul jelentkezett problémára is. Amennyiben éppen manuális frissítés előtt állsz, az alábbi pontokba szedve leírtuk, hogy pontosan mit tegyél!
1. Először is lépj be WordPress oldalad adminisztrációs felületére, és készíts egy teljes biztonsági mentést az adatbázisról. Amennyiben nem csináltunk volna még ilyent, akkor menjünk az Eszközökön belül az Export menüpontra, majd az Export fájl mentésére. Ezzel a tartalmadról tudsz mentést készíteni.
2. Ha nem tudunk belépni az admin felületre, de ha be tudunk, akkor is fontos megvalósítani, hogy biztonsági mentést tudjunk készíteni a teljes WordPress honlapunkról is. Ezt a tárhely szolgáltatás vezérlőpultján belül tudjuk elvégezni, rendszerint egy olyan menüpontból, amely lehetővé teszi a teljes biztonsági mentést. Ha kicsit járatosabbak vagyunk mindebben, a mentést megvalósíthatjuk FTP kliensen keresztül is, például egy egyszerű phpMyAdmin hozzáféréssel. A sok biztonsági mentés egyébiránt azért nagyon fontos, mert előfordulhat – az esetek jelentéktelen százalékában –, hogy a frissítéssel elvesznek adataink, így bármikor visszaállíthatjuk a korábbi állapotot.
3. A manuális frissítéshez elengedhetetlen, hogy mindezek után letöltsük a WordPress hivatalos honlapjáról a WP legfrissebb, aktuális változatát, és azt kicsomagolni a saját gépünk merevlemezén.
4. Ezt követően lépjünk be FTP kapcsolaton keresztül a tárhelyünkre – tökéletes lesz erre a célra egy egyszerű FileZilla is –, majd keressük meg a sok mappa közül azt, amelyben a WordPress honlap adatai vannak eltárolva. Innen kell most kitörölnünk a wp-includes és a wp-admin mappákat.
5. Eztán a gépünkre kicsomagolt legfrissebb WordPress verzió mappiát egyszerűen kijelöljük, másoljuk, és teljes tartalmukkal együtt feltöltjük a tárhelyre.
6. Ezt követően a wp-content mappát is módosítanunk kell. Ezt a tárhelyről nem szabad törölni, ellenben frissítenünk kell, méghozzá a gépünkön található wp-content mappa tartalmával. Amennyiben a Total Commander egyik ablakából áthúzzuk a másikba a tartalmat, az FTP kliens rákérdez majd arra, hogy biztosan felül szeretnénk-e írni a mappában már meglévő fájlokat. Ekkor kattintsunk az igenre!
7. Ha ezzel is megvagyunk, keressük meg a WordPress honlap gyökérkönyvtárában lévő fájlokat – szintén a gépünkön találhatók még –, és azokat is másoljuk fel tárhelyünkre, felülírva a már meglévőket.
8. A manuális frissítés utolsó lépése, hogy megnyitjuk WordPress oldalunk adminisztrációs felületét, majd ott is frissítjük a teljes adatbázist. Ezt a lehetőséget a rendszer ilyenkor rendszerint már automatikusan fel fogja ajánlani, egyszóval nem lesz más teendőnk, csak rákattintani a frissítésre.