Keményen bünteti a Google a felugró ablakokat
Sok keresőoptimalizálással foglalkozó szakember álma vagy rémálma vált valóra a Google legújabb intézkedésével, amelynek részeként végre aktivizálták azt a korábban beígért szankciót, miszerint a jövőben büntetéssel sújtanák a felugró ablakokat használó weboldalakat. A pop-up büntetésével azt akarja elérni a keresőóriás, hogy minden eddiginél magasabbra emelje a felhasználói élményt, hiszen egy kellemetlen, direkt a kattintásra hajtó vagy a nyugalmunkat célzó felugró ablak olyannyira komoly kellemetlenséget idézhet elő, amit már éppen itt volt az ideje büntetni. Amint pedig a Google saját, hivatalos blogján bejelentette: január 10-től hivatalosan is büntetésre számíthatnak azok a weboldalak, amelyek felugró ablakokkal terrorizálják látogatóikat.
Mit mond a Google?
A Google hivatalos közleményében arról írt, hogy az olyan weboldalakat, amelyek esetében egy adott tartalom nehezen hozzáférhető a látogatók számára – mert éppen egy felugró ablak akadályozza a láthatóságot –, azok a honlapok nem érhetnek el jó helyezést a mobilos találati listán annak ellenére sem, hogy tökéletes SEO értékekkel rendelkeznek. A keresőóriás kiemelte, hogy ez az új csak egyetlen a több száz rangsoroláshoz felhasznált új szignál közül, de a felhasználói élmény most is kiemelkedően fontosnak tekinthető.
Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy azok a weboldalak, amelyek a tartalmukat tekintve erősek maradnak, hovatovább releváns tartalmat is közölnek a felhasználók számára, azok továbbra is elérhetnek jó helyezéseket még úgy is, ha használnak felugró ablakokat, de más kitételt a szabályozás nem fogad el és nem tűr meg.
A Google még tavaly augusztusban jelentette be egy közleményben, hogy hátrébb fogják rangsorolni azokat az oldalakat, amelyek túl agresszív formában alkalmazzák a felugró ablakokat, amelyekkel már mindenki találkozott, és hátrányukat a legtöbben megtapasztaltuk nemcsak a kis képernyőn, mobilon, hanem gyakran otthoni masinákon is. A Google már akkor is azzal indokolta döntését, hogy a felhasználókat határozottan zavarják a felugró ablakok, amelyek meggátolják őket abban, hogy hozzáférjenek az elsődleges tartalomhoz, vagyis magához egy cikk vagy hír szövegéhez. A probléma különösen a kisebb képernyőt használó mobilos felhasználókat zavarhatta, éppen ezért döntött úgy a keresőóriás, hogy az ilyen oldalakat először csak a mobilos találati listán fogják háttérbe szorítani és szankcionálni.
Miért kaphatunk büntetést?
A Google közleményében természetesen külön felsorolta, hogy melyek azok a problémák, amelyekért egy weboldal határozottan büntetésre számíthat. A legnagyobb vétség a nagy felugró ablak, amely kitakarja a tartalom fontosabb részeit. A büntetés a korábbi tervekkel ellentétben teljesen független attól, hogy az ablak azonnal megjelenik-e a weboldal felkeresése során, vagy csak később, már olvasgatás közben ugrik a szemünk elé.
Szinten büntetést érdemel az oldal, ha olyan applikációk vagy más egyéb programok letöltésére ösztönöz minket felugró ablakokkal, amit a felhasználónak le kell kattintania – ezzel veszélyeztetve az átkattintást – ahhoz, hogy ténylegesen hozzáférjen a tartalomhoz.
Szintén szankciókra számíthatnak továbbá azok a weboldalak is, amelyek olyan megjelenítési módot választanak, amelyek kapcsán az érdemi tartalom a hajtás alatti részre szorul, a felugró tartalom pedig a gördítés feletti részen mutatkozik, de a büntetés természetesen azokat a pop-up ablakokat is kellemetlenül érinti, amelyek lefelé görgetés során jelennek meg.
Ezek jelentős részét már augusztus óta ismerjük, azonban az időközben eltelt időszakban további részletek is napvilágot láttak ezzel kapcsolatban. Mint kiderült, a büntetés nem érinti azokat a felugró ablakokat, amelyekre törvényileg vannak kötelezve az egyes weboldalak, így a sütis ablakok, amelyeket éppen a napokban tiltott be az EU például egyelőre nem esnek büntetés alá, és erősen kérdéses, hogy a Google miként jár majd el a politikai hirdetésekkel, amelyek törvényi szabályozása országonként változhat. Szintén nem érinti egyébként a büntetés a vallási témájú felugró ablakokat, amelyekre itthon szerencsére szinte még egyáltalán nem láttunk példát.
A büntetésről tudni kell, hogy minden esetben URL-szinten történik, tehát nem az egész domain kerül szankció alá, csak az egyes URL-ek, így csak az az aloldal kerül rossz besorolás alá, amelyen alkalmazzuk, a többi azonban nem. A büntetés szintén nem érinti azokat a felugró ablakokat, amelyek például a kilépést szolgálják, de a büntetés szintén figyelmen kívül hagyja azt is, ha a felhasználó az egyik oldalról egy új URL-t nyit meg. A Google felhívja továbbá a figyelmet arra, hogy az olyan felugró ablakok, amelyek méretüknél fogva nem zavaróak, még mindig engedélyezettek!