Rengeteg hivatalos információ érkezett a Google mobilos indexelése kapcsán
Egy kisebb riadalom lett úrrá az internet világán, miután a Google bejelentette, hogy a jövőben a mobilos indexelés lesz az elsőszámú szempont azzal kapcsolatban, hogy weboldalunk miként jelenik meg a találati listán, hiszen a világ internetezőinek jelentős része már nem asztali gépről, hanem főként telefonjáról keresgél a világhálón. Ezzel kapcsolatban akkora információs káosz alakult ki a közelmúltban, hogy szinte már követhetetlenné váltak az események, éppen emiatt úgy határoztunk, hogy összegyűjtjük a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban.
A mobilos aldomainről és a tartalomról
A legtöbb kérdést a mobilos indexelés bevezetése a mobilos aldomainek kapcsán vetette fel, hiszen vannak olyan weboldalak, amelyek rendszerint még mindig egy aldomain mellett igyekeznek kiszolgálni a látogatókat. Ez rendszerint az m.weboldalnév.hu, amelyre általában egyszerűbb, kevesebb tartalmat töltenek fel az oldalak tulajdonosai.
Erre nem árt odafigyelni, mert a mobilos indexeléssel együtt bizony ezek az aldomainek válnak a rangsorolás tekintetében az elsődlegessé, vagyis amennyiben van ilyen aldomain, és ennek a tartalma kevesebb az asztali verziónál, akkor nem lehet kizárni, hogy az új indexelés bevezetésével ezen oldalak helyezése akár drasztikusan romoljon. Ez függ a rajtuk helyet kapott tartalom és linkek mennyiségétől, de természetesen egy rakás más tényezőtől is.
A Google hivatalosan megerősítette, hogy amennyiben egy weboldal rendelkezik aldomainnel, akkor azt feltétlenül fel kell venni a Search Consolba, mert a keresőóriás csak és kizárólag így tudja szemügyre venni és ellenőrizni, hovatovább kezelni és jelezni a tulajdonos felé a hiányosságokat, valamint természetesen a szükséges statisztikai adatokat.
A fentiekben már érintettük, de a Google külön is foglalkozott az aldomainek esetében tapasztalható kevesebb tartalomhoz kapcsolódó problémával is. Gary Illyés személyesen erősítette meg a Twitteren keresztül, hogy amennyiben egy weboldalnak létezik asztali és mobilos változata is, és a mobilos lényegesen kevesebb tartalmat garantál, mint az asztali változat, a Google még akkor is a mobilt használja rangsoroláshoz. Sőt mi több, az indexeléshez is ezt használja majd fel, vagyis az addig elért és épített asztali helyezések drasztikus mértékben romolhatnak a gyengébb, de legalábbis kevesebb tartalom miatt.
A Google határozottan kifejtette és megerősítette továbbá, hogy nem választják külön adatbázis szintjén a mobilos és az asztali oldalakat, ergo a jövőben még az asztali weboldalakat is a Google keresőrobotja fogja feltérképezni és kiértékelni. Habár korábban volt szó arról, hogy esetleg két különálló adatbázis lesz, azonban a vállalat végül elvetette ezt az ötletet, így immáron hivatalos, hogy csak és kizárólag egyetlen adatbázis várható, a mobilos.
Hogy mi a helyzet abban az esetben, ha nincs mobilos oldal? Probléma egy szál se, a Google ennek ellenére is indexelni fogja a jövőben, sőt a rangsorolás is ugyanúgy történik majd, de nyilvánvalóan kizárólag az asztali verzió alapján. A Google javaslata szerint ilyen esetben feltétlenül ellenőrizzük le a Search Console-ban, hogy az asztali verzió képes-e megfelelően megjelenni az asztali változatban, mert ha nem, akkor feltétlenül javítanunk kell.
A cég figyelmeztetett továbbá arra is, hogy egy weboldal esetében mindig szerencsésebb egy teljes értékű végleges asztali változat, mint egy mellépakolt, ámde félkész mobilos verzió.
További változások
A Google megerősített továbbá a webmesterek számára rengeteg apróbb információt is. A canonical tagoknak például még akkor sem kell módosítaniuk a jövőben, ha esetleg azok asztali verziót mutatnak az elsődleges url-re, mert ez nagyon sok időt venne igénybe az oldalak tulajdonosaitól.
Oda kell figyelni továbbá a strukturált adatokra, mert amennyiben ezek valamiért nem szerepelnek oldalunk mobilos változatában, azonban az asztaliban igen, akkor ezt a problémát feltétlenül orvosolnunk kell, ugyanis a Google a mobilos indexelés esetén mindig a mobil oldalról nyeri a strukturált adatokat. A nem releváns strukturált adatokat azonban feltétlenül távolítsuk el a portál mobilos változatából!
Lényeges dolog, hogy míg az asztali oldalak esetén a rejtett fülek alá tett tartalmakat a Google leértékelte, addig a mobilos indexelés esetén egészen más lesz a helyzet, hiszen ezek ugyanolyan tartalomnak minősülnek majd, mint a láthatók – már amennyiben a felhasználói célt és élményt szolgálnak.
A Google külön kiemelte az AMP oldalak érintettségét, kifejtve ezáltal, hogy az AMP oldalak kapcsán semmiféle változás sem lesz tapasztalható, ergo akár van, akár nincs, a mobilos weblap mindig elsőbbséget élvez majd, kivéve, ha az AMP egyben a mobilos oldalt is képviseli. Gary Illyés figyelmeztetett továbbá arra is, hogy míg a weboldalak asztali verziója optimalizált, addig a mobilos változatok leginkább a felhasználók igényeihez igazodnak, így érdemes lesz utóbbiakat azért SEO szemmel is ellenőrizni, mert kimaradhattak olyan keresőoptimalizálási elemek, amelyek fontosak lehetnek a rangsorolásban, ámde a mobilos portálból hiányoznak. Érdekesség, hogy a Google szerint a mobilbarát rangsorolás kapcsán változás egyelőre még nem várható!