Képoptimalizálással egy WordPress oldal gyorsaságáért
Amennyiben egy WordPress oldal sok bővítményt, vagy rengeteg képet, esetleg komplett galériákat kezel, az hajlamos a lassulásra, pláne abban az esetben, ha optimalizálatlan fotókkal töltjük meg a szervert. Egy WordPress oldal lassulását nagyon sokszor az optimalizálatlan és hatalmas méretű képek idézik elő, sőt mi több, ez általánosságban minden típusú portálra igaz, ergo egy honlap sebességét a böngésző – legyen az bármilyen is – által letöltendő kép mérete és kiterjesztése jelentős mértékben le tudja lassítani. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy minél nagyobb fájlméretű és felbontású képet akartunk megjeleníteni, annál több erőforrásra lesz szükségünk a megjelenítéshez, illetve annak letöltéséhez, noha vannak speciális formátumok is – például a PNG –, amelyek kis méretben is húzzák az oldalt.
A képletöltés pedig mint tudjuk, a sávszélesség mellett a memóriát is hajlamos felzabálni, így ha gyengébb képességű eszközről vagy lassabb internettel nézünk rá egy oldalra, az ilyenkor elképesztő lassulást eredményezhet. Éppen ezért van nagy szükség arra, hogy minden egyes képet optimalizáljunk, ami felkerül WordPress oldalunkra!
Hatékony képoptimalizálás kezdőknek
Aki WordPress oldalt használ, az nem feltétlenül profi programozó, hanem sok esetben ezen a téren vannak kisebb vagy nagyobb hiányosságai. Éppen ezért fontos a képoptimalizálás tekintetében is egy olyan módszer, amellyel még a kezdők is elboldogulnak, ha a képek tömörítéséről van szó, mert mindenki nem kezelhető profi módon a Photoshopot és társait.
A megfelelő optimalizálás első lépése, hogy a képet próbáljuk meg a lehető legjobb felbontásban beszerezni magunknak, letölteni a számítógépünkre. Ilyenkor még lehet óriási, lehet nagy felbontású, sőt még PNG kiterjesztésű is, a lényeg, hogy tökéletes alap legyen az optimalizáláshoz, mert egy aprócska és rossz minőségű képet már nem lehet tovább finomítani ebből a szempontból.
Ha saját fotóink közül válogatunk, akkor nyilván ez nem fog különösebb problémát okozni számunkra, ha viszont a Google képkeresőjét használjuk fel ehhez, akkor szűrjük a nagy méretű képeket, és győződjünk meg arról még a letöltés előtt, hogy nem jogvédett, esetleg fizetős képtartalomról van-e szó, hiszen ilyent nem szabad csak úgy felhasználni.
Jöhet az optimalizálás
A képoptimalizálás első lépéseként készítsük elő a fotót, és egy általunk ismert szerkesztőprogrammal vágjuk meg a megfelelő formátumra és méretre, hiszen az optimalizálást követően erre már nem lesz lehetőségünk minőségvesztés nélkül. Ekkor még bátran használhatunk különféle keretet és egyéb szűrőket, javíthatjuk, feliratozhatjuk a fotót. Amennyiben a fotó adott, döntsük el, hogy offline vagy online formában optimalizálunk. Offline optimalizáláshoz sok esetben használhatjuk a Paintet is – nyissuk meg a képet, és mentsünk rá JPG-ben –, vagy használjuk bármelyik egyszerű képszerkesztő alkalmazás – például a magyar nyelvű Photoscape – tömörítő funkcióit. A tömörítés akkor hatásos, ha a fotó legalább 500 KB lemezméret alá kerül, az ennél nagyobb képek ugyanis rendszerint több mint 2MB rendszermemóriát igényelnek, vagyis egy 20 képből álló galéria esetében már legalább 40MB-ot, ami egy okostelefont például alaposan meg tud terhelni, de az optimalizálással felezhetjük ezt a mértéket. Ha nem értünk a képszerkesztőkhöz, használhatunk olyan online képtömörítőt is a feladathoz, mint az Optimizilla, amelyet kifejezetten ehhez fejlesztettek ki, vagy a tinyjpg, tinypng.
Ahogy mi optimalizálunk képeket
Akár ügyfél által adott, akár stock photo gyűjteményből vásárolt vagy letöltött képekről van szó, először ráeresztjük a Gimp nevű szoftvert, ami minden operációs rendszerre elérhető. Átméretezzük vagy kivágjuk a szükséges részt, majd a mentésnél kiszedjük belőlük az exif és egyéb meta adatokat, a megjegyzéseket, ha vannak és progresszív tömörítést alkalmazva mentjük el. Ezzel már kapunk kellemes méretű (kilobájtban) képeket.
A Gimp magyar nyelvű használati útmutatóját letöltheted innen (123MB)
A weboldalra is teszünk egy képoptimalizáló szoftvert, ami képes a feltöltésnél optimalizálni a képeket, de alkalmas utólagos optimalizálásra is. Amit használunk: kis költségvetésű projekteknél: ewww image optimizer, nagyobb költségvetésű projekteknél a (havi vagy éves díjas): smush it pro vagy kraken.io. Ezek az alkalmazások a feltöltésre előkészített képeket tovább tömörítik, így valóban optimalizált képeket kapunk eredményként. Persze van még jónéhány képtömörítő WordPress alá, de ezek váltak be.