WWW-vel vagy anélkül? Mit kell tudni erről WordPress honlapoknál?
Mikor az internet kvázi elterjedt és megjelent a világon, a weboldalak esetében egyáltalán nem volt kérdés, hogy a címük miként kezdődjön, hiszen a www. nélkül kvázi semmi sem volt elérhető, és semmi nem is jelent meg a világhálón. Ma már azonban ez a téma egyáltalán nem ilyen egyértelmű, éppen ezért gyakori kérdés, hogy kell-e a www az internetes oldal címébe vagy sem, és nem kell, akkor vajon miért nem?
A kérdés összességében sokkal összetettebb, mint amilyennek elsőre tűnik, pláne annak fényében, hogy szólnak mellette és ellene is indokok. Ami lényeges, hogy a trendeket az internet világában mindig figyelembe kell venni, ennek megfelelően a www használata esetén is nagyon fontos, azonban ne feledjük el, hogy van egy célközönségünk is, akiknek a tulajdonságait szintén bele kell kalkulálni ebbe, sőt mi több, a keresőrobotokat se hagyjuk ki számításunkból. Ez utóbbi ugyanis alapvetően lényeges abból a szempontból, hogy jó helyezést érjünk el a találati listán egy WordPress honlappal, márpedig bizonyára minden portáltulajdonos számára lényeges ez.
Miért váltsunk és miért ne?
A www elhagyásának trendje az internetes világban nagy általánosságban valóban csak egy divatirányzat, amit leginkább az új weboldalak hoztak be a köztudatba, vagyis gyakorlatilag nincs sok jelentősége annak, ha nem változtatunk, annak viszont annál inkább, ha igen. Hogy miért? Leginkább a keresőrobotok miatt! Ők azok ugyanis, akik szeretik, ha egy jól ismert, általuk már feltérképezett helyen megtalálják a kívánt tartalmat. Ha lecseréljük, avagy módosítjuk weboldalunk elérhetőségét, ezáltal kivesszük vagy betesszük a www előtagot, összességében ez a keresőket még nem fogja megzavarni – csak ha esetleg gyakran csináljuk –, ellenben mégsem ajánlott, hiszen a domain és ezáltal a weboldalunk felé támasztott bizalmat jelentős mértékben csökkenthetik, ami természetesen végső soron a portál helyezését is ronthatja. Ezért lényeges, hogy egy már meglévő weboldal esetében ezzel ne foglalkozzunk és ezen ne változtassunk, egy frissiben indított portál esetén pedig már a legelején eldöntsük, hogy ott legyen-e a www vagy ne.
Ha módosítani szeretnénk
Ha WordPress honlapunk esetén módosítani szeretnénk URL-ünket, és a fenti szempontok alapján elhatározásra jutottunk, illetőleg vállaljuk a kockázatot, akkor egyszerűbb a dolgunk, mint azt korábban gondoltuk volna. Erről ugyanis nem kell jelentenünk senkinek, mindössze a megfelelő beállításokat kell alkalmaznunk a WordPress admin felületén, aminek a lényege az, hogy átirányítsuk az eddigi URL-t az új helyre.
Ehhez első ízben lépjünk be a WordPress jól ismert adminisztrációs felületére, majd gépeljük be a címsorba a következőt: oldalneve.hu/wp-admin/options.php, majd üssünk egy Entert. Ha ez megtörtént, keressük meg a Home menüpontot és a Site url mezőket, ahol már csak egyetlen kattintásra vagyunk attól, hogy beállítsuk: a használt domain nevünk esetében a www előtaggal, vagy a nélküle ellátott változatot szeretnénk-e használni. Ezt követően csak mentsük a változásokat, és gyakorlatilag elkészült a kiválasztott beállítás. Az átirányítás a WordPress alapú honlapok esetében a .htacces fájlban is megtörténhet, ez azonban sokkal nehezebb, körülményesebb és egy kis programozói ismeretet egyaránt megkövetel.