Készíts biztonsági mentést – ezt újra és újra el fogjuk mondani
Hónapról hónapra elég sok feltört weboldalt rakunk rendbe. Mivel elsősorban WordPress weboldalakat készítünk, így jellemzően WordPress weboldalak tulajdonosai keresnek meg ezzel a problémával.
Ahogy a számítógépeden dolgozva, bármely programot használsz, mindig fontos mentési munkákat végezni. A legtöbb program már alkalmas arra, hogy bizonyos időközönként önmagától elmentse a munka egyes állomásait, azonban nincs fontosabb annál, mint gondoskodni erről és biztosítani eredményeinket.
Amennyiben WordPress alapú weboldalad, webáruházad van, szintén fontos gondoskodni a biztonsági mentésről. Csak akkor van teljes biztonságban oldalad, ha rendszeresen elvégzed ezt a műveletet. Munkád eredményét, amire időt, energiát, esetleg nagy pénzeket szántál, tudd biztonságban, ne hagyd, hogy elvesszen akár csak egyetlen részlete is.
Akinek van biztonsági mentése, az olyan, mint mikor egy kéziratból készül másolat és ott lapul a szekrény biztonságos mélyén, míg az eredti kézről kézre jár, és ki van téve sérülés vagy megsemmisülés veszélyének. A fontos adatokat, fájlokat az emberek jelentős része külső adathordozókon, adattárolókon tartja, nem feltétlenül egy „példányban”, hanem áthelyezés helyett másolással megkettőzve, biztosítva azt, hogy bármelyik eszközzel történik valami, az adat még meglesz a másikon.
Egy rossz plugin, egy elbaltázott lépés vagy egy hacker hatalmas károkat tud okozni, de annak, akinek van biztonsági mentése, lehetősége van a káros változtatások előtti állapotok visszaállítására egyszerűen és gyorsan, így azt mondhatjuk, hogy a biztonsági mentéssel rendelkezők számára nincs veszteség. Azonban, ha valami félrement és még biztonsági mentést sem csináltál, könnyen lehet, hogy kezdhetsz mindent elölről, de legalábbis sok munkád lesz azzal, hogy helyrehozd a hibákat. Ha pedig végzetes volt a ballépés, esetleg valaki kihasználta a biztonsági réseket, bizony könnyen lehet, hogy ismét fel kell építened oldaladat.
A biztonsági mentés nem nagy ördöngősség, nem vesz el sok időt, energiát és nem igényel komoly szaktudást, de hatalmas előnyökkel jár, mint azt az előbbiekben már taglaltuk. Cikkünkben ehhez adunk segítséget, elmondjuk, miként tudsz egyszerűen biztonsági mentést végezni WordPress oldalad érdekében. Lépésről lépésre látni fogod, mi a teendő, így neked csak követni kell az utasításokat és a végeredmény nem más, mint oldalad bebiztosítása, az esetleges veszteségek minimalizálása vagy teljes elkerülése.
Mi marad meg a biztonsági mentéssel?
Lényegében minden, ami az adott állapotban az oldaladat adja. Bejegyzések, de még a hozzászólások, értékelések, kedvelések is.
Így csinálj biztonsági mentést WordPress-ben:
- A „Vezérlőpult” bal oldali menüsorában keresd meg az „Eszközök”-et, kattints rá.
- Az „Eszközök”-ben található „Export” menüpontot válaszd, kattints rá.
- Megjelenik a következő szöveg: „Az alsó gombra kattintás után a WordPress egy XML fájlt fog készíteni, amit majd le kell menteni a saját gépre. / Ez az a fájl, amit WordPress eXtended RSS-nek, vagy WXR-nek hívunk, tartalmazza az összes bejegyzést, hozzászólást, saját mezőt és címkét. / A lementett fájl segítségével ez a honlap betölthető egy másik WordPress import funkciójával.”
- Ha az egész tartalmat menteni akarod, akkor kattints az alsó gombra és megtörténik mindaz, amit a fenti szöveg ígért.
- Amennyiben csak egyes részleteket mentenél, például blogod több társszezővel fut, van lehetőség szűrésre, ilyenkor csak annak a tartalomnak az XML fájlja készül el, amelyet kiválasztottál.
- Az elkészült XML fájlt ments le a gépedre.
- A lementett fájlt helyezd el biztonságos helyre, ajánlott egy külső adattárolón is biztonságba helyezni, így semmiképpen nem veszhet el.
Ezzel a módszerrel minden tartalmadat elmented.
Egyes bővítmények, sablonok képesek lehetővé tenni, hogy a beállításait importáld/exportáld.
Változó, hogy melyik képes erre. Pl. az All in One Security bővítmény beállításait tudod exportálni. Ha szerencséd van, olyan sablont használsz, ami szintén képes ezt a feladatot ellátni.
A tárhelyszolgáltatók változóan készítenek biztonsági mentést és még változóbb, hogy meddig tárolják, ezért érdemes teljes rendszer biztonsági mentést is csinálnod. Volt olyan esetünk, ahol az ügyfél 2,5 hónappal később vette észre, hogy feltörték az oldalát. Természetesen fertőzésmentes biztonsági mentése már nem volt. Még az ilyen szélsőséges esetet is el tudod kerülni, ha időnként készítesz magadnak teljes biztonsági mentést.
Mit jelent a teljes biztonsági mentés?
Két dolgot.
- mentést készítesz a feltöltött fájlokról,
- mentést készítesz az adatbázisról.
A legtöbb tárhelyen ehhez speciális célszoftverek is rendelkezésedre állnak, pl. R1Soft, JetBackup. Ha esetleg ilyen nincs, akkor is kell, hogy legyen egy fájlkezelőd és phpmyadmin elérésed.
A phpmyadminban az export funkcióval le tudod menteni a saját gépedre a kiválasztott adatbázist.
A fájlkezelővel be tudod tömöríteni a teljes kezdőkönyvtáradat – feltéve, hogy van még elég szabad terület a tárhelyeden -, amit le tudsz menteni a számítógépedre.
Ha nem akarsz így menteni, még egyszerűbb, ha egy bővítményt használsz erre a célra.
Ilyen backup, azaz biztonsági mentésre használható bővítmények többek között:
- UpdraftPlus
- BackWPup
- BackUpWordPress
- WPBackItUp
- My WP Backup
- Duplicator
- XCloner
Érdemes végignézned és azt választani, amit a legjobban kézreállónak találsz. Bármelyiket is választod végül, azt tartsd szem előtt, hogy semmi esetre se tárold a biztonsági mentést azon a tárhelyen, ahol a weboldal van. Mentsd el a saját gépedre, másik tárhelyre vagy akár Dropboxba, de ne hagyd ott a tárhelyen. Ha esetleg fertőződik a tárhelyed, fertőződhet a biztonsági mentésed is, és akkor már semmit nem ér.