Pistike weboldalt készít…
Bár a cím alapján valószínűleg arra számítasz, hogy most mesélni fogok. Sajnos a következő sztori nem mese, hanem maga a kőkemény valóság. Épp ezen a weboldalon dolgozunk. Mert úgy nagyjából újra kell építen, legalábbis a designt illetően.
Történt, hogy egyik külföldön élő ügyfelünk megkeresett, hogy nézzük meg egyik ügyfelének a weboldalát, amit más készített, mert van néhány dolog, amit rendbe kellene tenni, de a honlap készítője „nehéz eset”.
A fő probléma az volt, hogy nem elég responsive. Mobilokon nem jól jelenik meg az oldal.
Jött a hozzáférés, belenéztem. Valami szörnyella de frászt találtam. Első blikkre hibásnak tűnt a sablon, mert a beállításaiban egy klikkel meg kellett volna tudni oldani egyes problémákat, de nem működött.
Mivel a téma és bővítmény szerkesztő le volt tiltva, így kapásból el kellett kérnem a tárhelyadmin hozzáféréseket is.
De ha már belenézek, akkor normálisan átnézem… Találtam 14 fölösleges bővítményt, amiből 5 be is volt kapcsolva. Olyanok, mint a Loco translate, ami bizonyára tudod, egy fordító bővítmény. Egy angol nyelven telepített angol nyelvű weboldalon teljes mértékben fölösleges. Aztán adatbázis takarító, áttelepítő bővítmény. Mi a fenének kell fennhagyni? Egyrészt nem biztonságos nem használt bővítmények ottfelejtése, másrészt minél több bővítményt használunk, annál inkább fennáll a veszélye, hogy lassulni fog az oldal betöltése. Ezek a bővítmények törölve lettek.
Yellow Pencil. Ez egy fizetős bővítmény. (Az oldal visual composerrel van készítve.) Két dologhoz volt használva, a lábléc widget háttérképének beállításához és a lábléc widgetek linkszínének módosításához. Ha a „kolléga” egy icipicit értene a CSS-hez, ez történet két sor a CSS-ben. Természetesen ezt a bővítményt is kidobtam.
Modern events calendar. Szintén fizetős bővítmény. Első nekifutásra a beállítások menüje elérhetetlen adminisztrátori jogosultsággal. Szó szerint. A telepített verzió óta számtalan hibajavítás és új feature van benne, a bővítmény weboldalán lévő leírás szerint. A próbálkozásnál ez fogadott:
Rákérdeztem ügyfélnél, hogy ő vette meg a fizetős dolgokat vagy a honlap készítője. Elvileg a honlap készítője intézte. Gyakorlatilag a júniusi átadástól kezdve nem volt hajlandó megadni ügyfél számára a licenszkulcsokat. Mivel a sablon a Themeforestről van, a fizetős bővítmények a Codecanyonról, így – ha megvette – semmi akadálya nem lehetne, hogy átadja ezeket.
Tehát alapos a gyanú, hogy meg sem vette – egy népszerű warez oldalon épp azok a verziószámok voltak láthatók, amikor megnéztem, amik fel lettek telepítve -, vagy ha megvette, akkor egyetlen példányban vette meg és több ügyfélnél használja, ami az Envato licenszelése alapján lopásnak számít. (Bár ha megvette, akkor neki nem került volna semmibe frissíteni az újabb verziókra, így valószínűleg ez a verzió nem áll meg.) Az ügyfél utolsó leveleire már nem is válaszolt a „fejlesztő”.
Hogyan működik ez nálunk?
Vannak olyan prémium dolgok, amik egy weboldalhoz használhatók, ezeknél megkapod a licenszkulcsot, ha van, ha nincs külön licenszkulcs, akkor az invoice ID-t. Vannak olyan prémium dolgok, amihez developer licenszünk van. Itt vagy licenszkulcsot kapsz tőlünk – pl. WPML bővítmény esetén, vagy a mi licenszkulcsunkat használod – amit természetesen nem látsz, mert ki van csillagozva, pl. a Gravityforms esetén, vagy szólnod kell, ha frissíteni kell és egy minimális díj ellenében frissítjük (az egész rendszert), pl. a mythemeshop, themify sablonok esetén vagy kötünk egy átalánydíjas karbantartási szerződést a frissítésekre. Vannak olyan esetek is, amikor mi bundle-ként vettük meg a prémium dolgokat. Ezeknek nincs frissítése, de ettől még kifogástalanul működnek. Ilyen pl. a shopunkban megvásárolható prémium sablonnal készült weboldalak egy része esetében a sablon (és a hozzá csomagolt bővítmények).
A szóban forgó weboldalon vannak feltelepítve még fizetős – és a fentiek alapján valószínűleg meg nem vásárolt – bővítmények, amiből az egyik rendesen működik, a másik viszont nem. A nem működő törölve lett, mivel az ingyenes verzója is képes ellátni a szükséges feladatokat.
A sablont és az events calendar bővítményt kénytelen volt megvenni az ügyfél (mivel a javítás jóval drágább lett volna)
A weboldal persze alapvetően működik, de vannak benne apróságok, mint pl. az events bővítmény saját foglalási formja helyett egy külső alkalmazás lett beépítve, mert „minden jegynél meg kell adni újra az adatokat”. Persze, hogy nem. Csak észre kellene venni, hogy az eseménynél hozzá kell adni a jegyet (darabszámra vagy korlátlanul megvásárolhatóan). Aki webfejlesztéssel foglalkozik, az ilyen apróságot igazán észrevehetne még akkor is, ha ezelőtt nem találkozott a bővítménnyel.
Ehhez képest a „kolléga” drágábban dolgozik, mint mi. Az ügyfél pedig túl azon, hogy kénytelen volt megvenni a – honlapkészítési díjba általában belekalkulált – már kifizetett prémium dolgokat, még nekünk is fizet kb. egy fél weboldalnyi munkát.
Tanulság, jól meg kell gondolnod, kivel készítteted a weboldalad, mert lehet, hogy végül borsos ára lesz.