Legjobb sebesség tesztelők WordPress weboldalhoz
Egy weboldal sebessége nagyon fontos tényező. A keresőkben elfoglalt jó helyezés és a konverzió szempontjából is jelentőséggel bír, azért nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Egy weboldal elemzésénél mindig külön ki kell erre is térni, mivel ez a technikai keresőoptimalizálás szempontjából megkerülhetetlen. A gyorsaság javításához, az optimális oldalsebességhez először tudnunk kell, hogy milyen alapról indulunk, tehát milyen a weboldalunk, jelen esetben WordPress weboldalunk „kezdősebessége”, azaz most milyen gyors.
Cikkünkben weboldal sebesség teszteléshez alkalmas, arra kiváló programokat mutatunk be, melyekkel pillanatok alatt hozzájuthatsz a szükséges információhoz, sőt, a legtöbb még javaslatokkal is ellát, melyek segítenek a gyorsabb betöltődés elérésében.
A WordPress weboldalunk sebességét sokféle módon növelhetjük, erre egy előző cikkben adtunk tippeket, most pedig azokat a programokat vesszük közelebbről szemügyre, amelyekkel elvégezhetjük a sebességtesztet.
Pingdom
Az egyik legismertebb weboldal sebességtesztelő a Pingdom, ami már mobileszközről is elérhető. Igaz, hogy a szerver az Egyesült Államokból tesztel, tehát ott futtatja át a weboldalakat, ezért a magyar weblapokat lassabbnak mutatja, ugyanakkor azt is megmutatja, hogy az egyéb oldalak hány százalékánál vagyunk gyorsabbak. Ez értékes információ, mert ha csak a weboldalak felénél gyorsabb a miénk, sürgősen tenni kell valamit. Ha a 80%-nál gyorsabbak vagyunk, már nem kell pánikolni. A Pingdom négyrészre bontottan tesztel. A következőket mutatja: vízesés felbontás, teljesítmény értékelés, oldal analízis, előzmények. Nagyon egyszerű, ól átlátható és hasznos megoldás magyar weboldalak esetén, WordPress weboldal sebességtesztelése esetén is.
Google PageSpeed Insight
Ha kezdők vagyunk, a Google PageSpeed Insight nagyon hasznos lehet számunkra, mivel a gyorsaság tesztelésén kívül a teszt lefuttatása után javaslatokat is ad a javításra, ráadásul magyar nyelven és teljesen ingyen. A sebességtesztelő program 1-től 100-ig terjedő skálán helyezi el a vele tesztelt weboldalt. Ha ezt használjuk, akkor a 85-ös vagy annál magasabb helyezésnél már megnyugodhatunk, de még ekkor is van teendő, amiben, mint említettünk, a Google PageSpeed Insight segítséget nyújt. Számos dolgot a nem túl szakavatott weboldal tulajdonos is meg tud javítani, azonban vannak olyan gyorsító lehetőségek, amelyekhez szakember segítsége szükséges. A kódba belenyúlni például nem ajánlatos.
WebPage Test
A WebPage Test oldalbetöltődés mérő roppant széleskörű elemzést ad. A weboldal sebessége mérhető 25 különböző böngészőből, valamint 40 különböző helyről futtatható a teszt. Ezzel nagyon jól lemérhető, hogy máshol milyen esélyekkel indulunk a weblap sebesség versenyben, ami nem csak technikai keresőoptimalizálás, de felhasználói élmény szempontjából is jelentős. A WebPage Test által megjelenített tényezők öt kategóriája: képernyő képek, tartalom lebontás, részletes adatok, teljesítmény nézet és összegzés. Grafikonok, görbék, statisztikák formájában minden fontos információt megkapunk.
Dotcom-monitor
A Dotcom-monitor is aránylag ismert oldalsebesség tesztelő, mert a nemzetközi oldalak esetében fontos a külföldi adatok beszerzése is. A Dotcom-monitor 24 helyszínről futtatja a teszteket a világ különböző pontjairól, így tisztában lehetünk azzal, hogy a világ más részein milyen gyorsan töltődik be weboldalunk. A WordPress alapú weboldalak egyébként ebben a versenyben jó helyen állnak, mivel a WordPress egy ritka kiváló fejlesztés, amit nagyon könnyű villámsebességűre faragni. Az értékek között jelentős eltérés is megfigyelhető, ezért rendkívül fontos tisztában lennünk a tényekkel.
GTmetrix
A GTmetrix két verziója a fizetős és ingyenes között óriási különbség tapasztalható. Alapvetően a kanadai Vancouverből futtatják a teszteket, de ha a fizetős változatot használjuk, európai szerverre tudjuk átállítani a tesztelést. Hasznos eszköz, mely a legrészletesebb javaslatokat adja arra vonatkozóan, hogy az általa mért értéken, mi módon tudunk javítani. Felhasználja a YSlow és a PageSpeed értékeit, széleskörű elemzést végez. A kezelőfelülete nagyon átlátható és amellett, hogy rendkívül részletes, kiemelkedően egyszerű és lényegre törő is egyben. Ami külön jó pont, hogy a sebesség tesztelés után kapott eredményeket pdf formátumban le is tudjuk tölteni.
OctaGate SiteTimer
Az OctaGate SiteTimer megmutatja egy idővonal segítségével részletesen, hogy a weboldalunk egyes elemi milyen gyorsasággal töltődnek be, valamint az oldal betöltődésének teljes hosszát. Jól átlátható és annak ellenére, hogy nem ad javaslatokat a javítás érdekében, jól láthatjuk az eredmények grafikonján, hogy mely részeken van baj, az egész betöltődési időből mely elemek vesznek el meglepően sokat. Egy kis gyakorlattal és némi önképzéssel már levonhatók használható tanulságok arra vonatkozóan, hogy hol lehetne javítani a betöltődés sebességén.