Meddig kell fenntartani honlapunk 301-es átirányításait? A Google válaszolt!
Az URL-ek áthelyezése kapcsán rengeteg olyan kérdés foglalkoztatja világszerte a webmestereket, amelyekre rendszerint még a legnagyobb SEO-szakértők sem tudnak egyértelmű válasszal szolgálni, vagy ha tudnak is, akkor nagy a bizonytalanság ezen a téren. Ebbe a témába tartozik többek között a 301-es átirányítások kérdése is, amivel kapcsolatban közismert, hogy ha egy meglévő URL-t szeretnénk áthelyezni, abban az esetben azt rendszerint 301-es átirányítással át kell irányítani az új helyére, az új URL-re. Ez eddig a pontig szép és jó, mondhatni közismert, az viszont már kevésbé, hogy mégis meddig tartsuk fenn ezeket az átirányításokat?
A Google tanácsa ilyen esetekre
Tegyünk fel egy egészen általános tételt, ami manapság még mindig egészen gyakori: valaki szeretne egy régi, HTML-alapon nyugvó weboldalát egy modernebb CMS-alapú rendszerre cserélni. Amennyiben ennek csak úgy nekilátunk, akkor értelemszerűen a régi URL-ek jó eséllyel megváltoznak. Ilyen esetben az egyik legfontosabb keresőoptimalizálási feladat az, hogy a régi URL-eket átirányítsuk az új URL-ekre, vagyis oda, ahová a tartalmat is feltesszük majd.
Amennyiben ilyenkor helyesen eljárunk, és a 301-es átirányítást alkalmazzuk – erre nagyon ügyeljünk oda, hiszen a legfontosabb lépés –, abban az esetben az új URL-ek helyezései minden esetben megöröklik a régiek helyezéseit, illetve minden eddig összegyűjtött pozitív szignált a találati listán. Ennek az eredménye tehát az lesz, hogy az átállás vagy nagyon minimális visszaeséssel megy majd végbe, vagy egyáltalán nem tapasztalható visszaesés. Ez eddig a legtöbb webmesternek, weboldal-tulajdonosnak és SEO-szakembernek bizonyára kézenfekvő. A nagy kérdés itt következik be.
Vajon meddig kell fenntartani ezeket az átirányításokat?
A kérdésre John Mueller, a Google jól ismert szóvivője válaszolt a napokban, amikor egy webmester nekiszegezte a kérdést, így hasznos tanácsokkal szolgált azok számára, akiket érdekel a téma. Mueller kifejtette, hogy a 301-es átirányítás minden esetben egy állandó átirányítás, amit ennek megfelelően nyilván addig fenn kell tartani, amíg létezik az oldal és van miért. Ez legalábbis az elmélet, de gyakorlati szempontból szerinte sem túl ésszerű az, hogy bizonyos dolgokat örök időkig fenntartsunk. Amennyiben a Google 301-es átirányítást észlel, tehát egy állandó átirányítást, akkor azt a rendszer Mueller szerint gyakorlatilag menti és észben tartja.
Amennyiben tehát a weboldalt áthelyezzük, és azt a Google észleli – ez beletelhet bizonyos esetben akár hosszú hónapokba is –, akkor a 301-es átirányítás az észlelést követően már levehető. Egy dolgot azonban feltétlenül fontos ezen a téren észben tartani! Amennyiben az átirányítás egy régi URL-re mutat, akkor bizony komoly esély van arra, hogy a találati listán a régi URL is mutatásra kerül azt követően, ha a 301-es irányítás lekerült. Amennyiben tehát honlapunkat valamilyen okból kifolyólag áthelyezzük, érdemes követni az imént elhangzott útmutatást, amihez hozzátartozik továbbá az is, hogy jelezzük a linkelő oldalak számára azt, hogy a portál elköltözött, ezáltal ideje javítani a régi linkeket. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a felhasználók továbbra is kattinthatnak az adott linkre, ami pedig 404-es hibához vezetheti el őket, sőt mi több, akár egy parkoló domainre is, ami rendkívül rossz, ha a felhasználói élményt vesszük figyelembe.
Amit ebből fontos megjegyezni
A Google tehát lényegében a fenti tanácsot fogalmazta meg számunkra a 301-es átirányításokkal kapcsolatban, amiből azért természetesen érdemes kiragadni a lényeget, és csak arra koncentrálni. A lényeg pedig nem más, minthogy a 301-es irányításokat legalább egy évig érdemes fenn tartani, hiszen a keresőóriás számára rendszerint eddig tart felfedezni azt, hogy átirányítás történt. A másik hasznos megjegyezni való ebből, hogy amennyiben a régi URL kap linket, abban az esetben mindig kérjük a linkek javítását. Bár ez nyilván rendkívül körülményes és életszerűnek sem nagyon nevezhető, éppen ezért sokkal egyszerűbb – illetve a fentiek alapján ezzel sem okozunk sokkal nagyobb kárt –, hogy ezeknél az oldalaknál inkább hagyjuk meg a 301-es átirányításokat.
Amennyiben abban szeretnénk segítséget kérni, hogy kiderítsük, hogy egy oldalra mutat-e külső link vagy sem, abban az esetben használjunk olyan eszközöket, mint a Majestic vagy az Ahref. Persze ellenőrizhetjük manuálisan a Search Console-t is, azon belül a 404-es oldalakat, ahol szemügyre vehetjük, hogy kapnak-e ezek az oldalak linket külső forrásokból. Amennyiben találunk ilyet, akkor ezeknél állítsuk vissza az átirányítást, és minden rendben lesz.