Megmagyarázhatatlan mozgások történtek októberben a Google találati listáin
Egyáltalán nem volt eseménytelen az október a webmesterek és a keresőoptimalizálással foglalkozó szakemberek számára, lévén olyan ismeretlen eredetű mozgások történtek a Google találati listáin, amelyek néha teljesen a feje tetejére állították az egész világot. A legrosszabb az egészben az volt, hogy nem csak a szakemberek nem tudtak elfogadható választ adni a történtekre, hanem még a vállalat is titkolózott, ennek köszönhetően nem tudni, hogy a rendkívül lassú lefutású Panda mozgolódik a háttérben, a Pingvin előkészítése zajlik, egy zombi algoritmus futott le, esetleg valami egészen más történt a háttérben.
Jelentős mozgások voltak
Noha a találati listákon történt mozgolódásokat a webmesterek is észrevették, ugyanakkor a Seroundtable is beszámolt róla egy alapos elemzésben, amelyből kiderült, hogy igencsak komoly mozgásokat regisztráltak. Az első kisebb mozgolódások még október 8-án történtek, amelyek jelentősebb változást nem hoztak a sorrendek és egyéb értékek tekintetében, így mindenki a háttérben folyamatosan futó Pandára tippelt, azonban az említett keresőoptimalizálási magazin október közepén, egészen pontosan 15-én és 16-án olyan elmozdulásokat vett észre nem csak a találati listán, hanem saját forgalmán is, ami nem biztos, hogy a Panda eredménye volt. A legtöbben azért természetesen erre tippeltek, így az egyik legnagyobb SEO-szakember, Glenn Gabe is azon a véleményen volt, hogy a mackó mozdult meg a háttérben egy kicsit alaposabban is, de Marie Haynes is egyetértett ebben, aki több ügyfelénél is elképesztő előrelépést tapasztalt a találati listán.
A változásokat és a mozgásokat természetesen az automatizált algoritmusfigyelő berendezések is rögzítették, noha egy kicsit később, mint a fentebb említettek. A Mozcast, avagy a legpontosabb és legismertebb figyelő október 17-én, míg a legtöbbek által használt Algoroo október 18-án mutatott erőteljes mozgolódást, amelyek nem csak az Egyesült Államokra, hanem Európára is jellemzőek voltak. A WebmasterWorld, avagy a legnagyobb és legaktívabb nemzetközi keresőoptimalizálási fórum tagjai a történtek után egy emberként hördültek fel, így a felhasználók folyamatosan, egymást túllicitálva jelezték a változásokat. Mivel a Google nem volt hajlandó nevén nevezni a történteket és elismerni azt, hogy a Panda dolgozott a háttérben, a fórumos közösség a Zombi névvel illette a történteket. Az elnevezés hátterében az a különleges jellemző állt, miszerint a Google olyan forgalommal látta el honlapjaikat, ami érdekes módon nem hozott forgalomcsökkenést, de értékesebb látogatókat sem eredményezett, mivel csökkent az értékesítés. A magyar találati listát ezek a mozgások jelentős mértékben nem érintették, azonban nem kellett sokáig várni a hazai hatásokra sem.
A nap, amikor a feje tetejére állt a magyar találati lista
Október 20-ról 21-re virradóra történt, hogy vélhetően a fenti hatások Magyarországot is elérték, hiszen olyan változások léptek életbe az itthoni találati listákon, amire korábban még nem volt példa. Egyes kifejezésekkel így néhány órán át olyan oldalak szerepeltek első helyeken, amelyeknek nem kellett volna, és bár az éjszakai összevisszaság után reggelre nagyjából helyreállt a rend, így is felmerül a kérdés, hogy vajon mi történhetett. Mint ismert, nagyjából egy évvel ezelőtt éppen a Pingvin algoritmus frissítése előtt tapasztalhattunk hasonlót a magyar listákon, így nem zárható ki, hogy a keresőóriás ezúttal is azt teszteli, de ami bizonyos, hogy ezt már nem a Panda eredményezte, hanem valami ideiglenes tesztről lehetett szó, ami ideiglenesen érintette csak a listákat. Akadtak olyan oldalak, amelyek néhány órára például megfeleződött forgalommal üzemeltek, ugyanakkor érdekesség volt, hogy nem tartalmaztak kulcsszavas linkeket, márpedig ugyebár a Pingvin éppen ezeket szűri.
A történteket természetesen az automata figyelő-berendezések is észlelték, sőt mi több, bizonyos eszközök elképesztő változásokról számoltak be. Az Algoroo például több mint 2-es értékes rögzített, ami a nagyobb algoritmusfrissítéseket is megszégyenítő változásnak tekinthető, de a Serpometre tízes skálája is jól érzékelteti, hogy a mozgolódás a hatos szintet ütötte meg, ami a legmagasabb volt az elmúlt hónapokban mértekhez képest. A változás tehát több oldalról is alátámasztott, illetve bizonyított, noha egyelőre még senki sem tudja, hogy pontosan mi történhetett. Ami tény, hogy ilyen mértékű változásokat korábban még csak a Panda és a Pingvin algoritmusok frissítései okoztak, de mivel a Panda lassan fut a háttérben, és nem állítja vissza egy éjszaka alatt a módosított adatokat, a Pingvin pedig még nem érkezett meg, ezért teljes a tanácstalanság a szakemberek részéről.
Végül a Google is reagált
Mivel a történtek világszerte megmozgatták a szakmát, végül a Google-nek is muszáj volt reagálnia valamit, hiszen a legnagyobb fórumokon is heves viták alakultak ki azzal kapcsolatban, hogy mi is állhatott a háttérben. A keresőóriás egyelőre határozott választ nem adott a fórumozók által csak zombi algoritmusnak nevezett jelentős változásokra, ellenben Gary Illyés, a Google kommunikációs felelőse szerint nagy valószínűséggel az alapalgoritmus változásai állhattak a háttérben – noha ez korábban még soha nem idézett elő ilyen jelentős mozgásokat.