Mesterséges intelligencián alapuló algoritmust indított a Google!
Kis túlzással hihetetlen híreket robbantott ki a Google kapcsán a Bloomberg, akik arról tájékoztatták a keresőoptimalizálási szakembereket, hogy a keresőóriás már hónapok óta futtat a háttérben egy olyan algoritmust, ami lényegében egy mesterséges intelligencián alapul, vagyis képes saját magát tanítani, és minél több adatot térképez fel, annál okosabbá válik. Az új technológia stílusosan a RankBrain nevet kapta a keresztségben, és már a Google is elismerte a létezését, ámde a Bloomberg kissé túlzó, már-már futurizmusba hajló cikkével ellentétben megerősítették, hogy nem ördögtől való technológiákat alkalmaztak a kérdéses algoritmus keretein belül.
Mi is az a RankBrain?
A RankBrain lényegében egy olyan mesterséges intelligencia, illetve azon alapuló algoritmus, amely azzal szolgálja a Google-t, hogy a keresőóriás sokkal összetettebb és hasznosabb találati listával tudjon szolgálni a felhasználók számára. Az új algoritmus a keresések mintegy 15 százalékát érinti, és azok számára különösen fontos, amelyeket a Google korábban még soha nem látott. Amint ugyanis ismert, a keresőbe beírt kérdéseknek legalább a 15 százaléka minden nap teljesen új és egyedi, korábban még nem megfogalmazott kérdés, amiről fontos, hogy a vállalat rendszeresen tájékoztatást kapjon, illetve rendszeresen értesüljön róla.
A Google a Bloomberg munkatársainak alaposabban is kifejtette, hogy a gyakorlatban mit is jelent a RankBrain. A szakemberek az algoritmust úgy írták le, mert ami a mesterséges intelligencia segítségével képes az írott szöveget matematikai vektorokra felbontani, amelyeket egy nagyon erős számítógép már képes adatokként feldolgozni. Ha a RankBrain valamilyen új kifejezéssel, kereséssel vagy kérdéssel találkozik, akkor az alapján, hogy az adott kifejezés mihez hasonlít, megpróbál becslést adni, avagy saját intelligenciával határozza meg a jelentést, és ezzel szűri a találatokat, hogy a jövőben sokkal jobban kezelhető lehessen minden egyes újabb keresésekre adott, illetve adandó válasz.
Arról egyelőre még nincsenek információink, hogy a Google pontosan mikor is indította el a RankBrain alkalmazást, de vélhetően már hosszú hónapok óta aktív, és nem kizárt, hogy hozzájárult néhány, korábbi megmagyarázhatatlan mozgolódáshoz a találati listán. A SEMPost munkatársainak a cég szakemberei arról beszéltek, hogy az új algoritmus ma már folyamatosan fut, és az év elején indították el. A keresőóriás arról természetesen nem kívánt nyilatkozni, hogy a kérdéses algoritmusnak volt-e bármiféle köze a megmagyarázhatatlan módosulásokhoz és változásokhoz, de a szakértők szerint nagy az esélye annak, hogy több észlelt, ámde megmagyarázhatatlan esemény hátterében ez állhatott.
Minden nyelvet ért, de nem tanul folyamatosan
A Google azt is megerősítette még a RankBrain kapcsán, hogy legtöbb új algoritmusukkal ellentétben ezt nem csak angol nyelvterületekre szánták, éppen ellenkezőleg, valamennyi ismert nyelvet használja, ennek megfelelően a magyart is. Ez azért különösen fontos információ, mert ebből az következhet, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása, avagy a gépi tanulás nem tekinthető nyelvfüggőnek. A tanulás kapcsán egyébiránt Gary Illyés beszélt a Twitteren, aki megcáfolta azt az állítást, miszerint az algoritmus a mesterséges értelem által folyamatosan tanul a háttérben. A folyamatot statikusnak nevezte, egyszóval a struktúra még mindig mérnöki, illetve emberi felügyelet alatt áll.
A Bloomberg egyébiránt arról értesült, hogy a RankBrain ma már a harmadik legfontosabb rangsorolási tényezőnek tekinthető, ami teljességgel érthetetlenné teszi azt, hogy a Google miért nem beszélt róla korábban a webmestereknek, és miért tartotta titokban elindítását. A vállalat megerősítette, hogy bár nagyon fontos, hogy több száz különböző rangsorolási tényezőt alkalmaznak a keresőben, a kérdéses algoritmus valóban az egyik legjelentősebbnek tekinthető. Mindez különösen azoknál a kereséseknél kivételesen igaz, amelyek teljesen új dolgot közölnek vagy kérnek a Google-től, tehát egyetlen felhasználó sem írta még be korábban – legyen szó akár kifejezésről, akár kérdésről.
Ami azonban a RankBrain kapcsán a legérdekesebb, hogy a Google nem csak az új kereséseknél használja algoritmusát, ami a fentiek után jogosan merülhetett fel a webmesterekben és a felhasználókban. A mesterséges intelligencia a keresések igen nagy százalékát szűri, azonban a legjobb eredményeket és a legjobb teljesítményt a vadonatúj keresések esetében éri el. Miután a webmesterek megpróbáltak rájönni az új algoritmus nyitjára, és kinyomozni, hogy a múltban milyen hatásokat is hagyott maga mögött, a Google azt is megerősítette, hogy a RankBrain nem szűkül be egyetlen keresési területre, avagy egyetlen szegmensre, több helyen is alkalmazzák, így visszakereshetősége gyakorlatilag lehetetlenné vált.
Hogy az algoritmus hatással lesz-e a keresőoptimalizálásra? A Google határozottan cáfolta mindezt, Gary Illyés szerint a legális és engedélyezett módszerek a jövőben is működnek majd, amire mi sem jobb bizonyíték szerinte, minthogy az új algoritmus már hónapokkal ezelőtt elindult, de a SEO még mindig ugyanúgy működik minden egyes oldalon, mint eddig.