Mennyibe kerül egy jó minőségű honlap?
Weboldalt sokféle áron és még többféle minőségben készítenek. Szomszéd Pistike megcsinálja 20000 Ft-ért is, egy ügynökség 7-800000 Ft-ot is elkérhet egy átlagos bemutatkozó weboldalért.
Milyen a jó minőségű honlap?
Az, hogy jó minőségű a honlap, nemcsak kívülről látszik rajta. A jó minőségű honlapot élmény kezelni is.
Nézzük a külsőségeket.
Átlátható
A jó minőségű honlap átláthatóan mutatják a tartalmat, nem zúdít minden információt rögtön a látogató nyakába, de kiemeli a legfontosabb üzenetet. Ha jó az oldal struktúrája, akkor a látogató könnyen eljut a céljához – az őt érdeklő tartalomhoz, így kisebb lesz a visszafordulási arány. A legfontosabb üzenetet látványosan a hajtás fölötti (görgetés nélkül látható) részbe helyezi, hogy minél könnyebben felkeltse az érdeklődést.
Alkalmazkodó
A jó minőségű honlap alkalmazkodik a felhasználóhoz. Ma már sokan neteznek utazás közben, laptoppal, tablettel, mobillal böngésznek. Muszáj a megjelenést optimalizálni a mobil eszközökhöz. Figyelembe veszi, hogy a látogatók folyamatosan időhiányban szenvednek, szkennelve olvasnak, ezért jól tagolja a tartalmat. Jó minőségű képeket használ, de ügyel a méretére, hogy a weboldal betöltése gyors legyen.
Biztonságos
Az SSL, amellett, hogy sok tárhelyszolgálatónál már ingyenesen elérhető, vagy fillérekbe kerül (a domainhez kapcsolt, az EV SSL kissé drágább), rangsorolási tényező is. Biztonságosabbá teszi a kapcsolatfelvételt és egyéb felhasználói aktivitásokat a weboldalon.
Jól használható
Ha valami megtetszett egy általad meglátogatott honlapon, ne a saját ügyfeleiden kísérletezd ki, hogy ők tudják-e használni. A logikus navigáció és a megfelelően kiválasztott tipográfia nagyon sokat segít a weboldal használhatóságában. Ha a látogató elveszik a navigációban, kiolvad a szeme az olvashatatlanságban, akkor pillanatok alatt tovább áll.
Hatékony
Egy weboldal mindig valamilyen céllal jön létre. Általában azért, hogy ezen a csatornán is növeljük a bevételünket. Azaz világosan az emberek tudtára kell adni, hogy mit akarunk tőlük, milyen problémára nyújt megoldást a termékünk, szolgáltatásunk. Minden eleme a konverziós célnak van alárendelve.
Mitől jó egy weboldal? A jó minőségű honlapnál a fenti jellemzők összehangolva, az egyensúlyt megőrizve vannak jelen.
A motorháztető alatt
Mi legyen a motorháztető alatt? Semmi esetre sem gányolt dolgok. Ha egyedi cucc, akkor az lenne a jó, ha bevizsgáltatnád mással, csak épp a kód ellenőrzés vagy egy etikus hacker nem 2 forintba kerül. Ezt nagyon kevesen engedhetik meg maguknak. Ha open source tartalomkezelő rendszered van, akkor a motor szempontjából lényegében nyugodt lehetsz, egyik tartalomkezelő rendszernél több száz, másiknál akár több ezer fejlesztő gondoskodik arról, hogy ne egy gányolt valami legyen a weboldalad alapja.
WordPress esetében a problémásak a sablonok, bővítmények szoktak lenni. Ráadásul ezek minősége nem attól függ, hogy ingyenesen letölthető vagy fizetsz érte (kivéve warez dolgok). Ez a rész az egyedi fejlesztéseken kívül az, ami leginkább szakértelmet, tapasztalatot igényel.
WordPress vonatkozásban, ha ellátogatsz pl. a wpvulndb.com weboldalra és ránézel a plugin, sablon listákra, akkor láthatod, hogy nagyon vegyesen vannak/voltak talált sebezhetőségek mind ingyenes, mind kereskedelmi bővítményekben, sablonokban. Egy elrettentő példa van ebben a cikkben az összegányolt munkára.
A bővítményekből célszerű nem túl sokat összeválogatni, mert egy idő után biztosan lassulni fog a honlap betöltése. Át kell gondolni a funkciókat, amit egyszerűen meg lehet oldani bővítmény nélkül, azt megoldani anélkül.
Pl. 301-es átirányításra sokkal jobb választás a .htaccess fájl szerkesztése, mint egy sokadik bővítmény. Az SSL-re átállást érdemesebb kódszinten (adatbázisban) megcsinálni, mint bővítménnyel. És van még néhány ilyen apróság, amihez teljesen fölösleges bővítményt beüzemelni, mert ezek az apróságok picit több munkával sok erőforrást szabadítanak fel (azzal, hogy nem foglalják le a bővítmények).
Pl. WordPressnél a többnyelvű weboldalhoz a legérdemesebb a wpml.org bővítményét használni. Drága? Igen. Ha magadnak csinálod az oldalt, akkor a lifetime teljes verzió, ahol csak egyszer fizetsz, nem évente, majd 200 dollár. Viszont nem lesz később gondod. Fórumokban visszatérő probléma, hogy a korábban ingyenes bővítménnyel felépített oldal már nem kezelhető azzal a bővítménnyel, váltani kell. Ilyen esetekben az ár mellett bejön még rengeteg munka, ami neked sok idő vagy fizetsz érte rendesen egy fejlesztőnek. A fejlesztő egyébként általában nem kéri el a bővítmény teljes árát – magunkból indulok ki(!) -, csak az ár egy kis részét építi bele az árajánlatba.
Tehát az adminisztrációs részt is tervezni kell, lehetőleg hosszútávra. Ha később módosítani kell valamiért, az sok energiát, pénzt emészt fel. Ha laikusként hozzáfogsz magadnak elkészíteni a honlapot valószínűleg nem leszel maximálisan képes a legmegfelelőbb megoldást kiválasztani egy-egy funkció megoldásához. Az ilyen dolgokhoz kell a több éves tapasztalat.
Milyen fix költségekkel jár egy weboldal?
A honlapkészítés során vannak megkerülhetetlen költségek, vannak célszerű költségek és vannak olyan költségek, amelyek bele vannak építve az óradíjba.
Domain és tárhely
A domain viszonylag olcsó. Bár van egy-két végződés, ami akár 100 dollár körül is lehet, de a túlnyomó többség 3-6000 forintnyi tétel között mozog.
A tárhelynél már meg kell gondolni, mit veszünk meg. Sok helyen úgy adják fillérekért a tárhelyet, hogy túlterhelik, azaz sok ügyfelet helyeznek el egy-egy szerveren. Az SSD megint drágít kicsit a tárhelyszolgáltatáson. A felhő még drágább. Ha VPS-re vagy saját szerverre van szükséged, akkor viszonylag magas költségekkel kell számolnod a bővített erőforrásokért cserébe. A korrekt osztott tárhely 10-20000 évente, a VPS általában pár ezer havonta, a szerver havi tizenezernél kezdődik.
Mi az első évben ingyen adjuk az ügyfeleinknek az SSD tárhelyet olyan szerveren, ahol csak az ügyfelek vannak. Kizárt a szerver túlterhelése. Elég nagy méretű tárhelyeinek vannak, így a céges levelezésed is kényelmesen elfér. Az sem gond, ha több honlapot biztonságban elkülönítetten szeretnél kezelni, van rá megoldásunk, ahogy felhőbe is tudunk tenni, ha azt szeretnéd.
Sablon, bővítmények
A minőséget meg kell fizetni. Ez a weboldal készítésnél is igaz. Léteznek nagyon jó ingyenes bővítmények is sok funkcióhoz, de ha supportot is akarsz, akkor mindenképp fizetned kell. A már említett WPML bővítmény mellett a másik hiper-szuper bővítmény a Gravity Forms, ami szintén nem olcsó kategória – ha a legbővebb verziót szeretnéd – és éves díjfizetésű. Mi ezt is adjuk az ügyfeleknek.
Vannak olyan funkcióigények, amire léteznek kereskedelmi bővítmények, amivel az egyedi fejlesztés költsége megtakarítható. Pl. 50 dollár egy bővítmény adott funkcióhoz, ugyanazt lefejleszteni csak neked lenne 140000. Nyilván érdemesebb a bővítményt megvenni. A bővítményekre néhány 10 dollártól több 100 dollárt is el lehet költeni.
A jó minőségű sablonok átlagosan 40-80 dollár között mozognak, néhány extrém esetet kivéve. Választhatsz ugyan ingyenes sablont is, de a több éves tapasztalatom az, hogy ezt a 15-20000 forintot jobban megéri elkölteni egy sablonra, mert gyakran az ingyenes sablonnal annyi munka van, hogy drágább lesz, mint a fizetős. Pl. nem tökéletesen reszponzív minden eszközön. A másik fő jellemző, hogy a kereskedelmi sablonokba a leginkább igényelt funkciók bele vannak építve. Ingyenes sablonnál – ha nem a sablon, akkor a funkciók egyéb bővítményekkel, fejlesztéssel megoldása viszi az időt és a pénzt. Elég, ha egy-egy bővítmény designját külön bele kell illeszteni a sablonba, akkor nagyon gyorsan túl lehet lépni a tervezett időkeretet.
Mit tartalmaz az óradíj / projekt díj?
A konkrét munkaráfordítás összegén felül általában az óradíjba van bekalkulálva a rezsiköltség arányos része, a vállalkozáshoz kapcsolódó költségek arányos része,a kapcsolattartás, konzultáció ideje. Ahogy bármilyen más vállalkozásnál is.
Amíg a weboldalad készül, fogy az áram, ég a villany, télen még fűtés is van, amortizálódnak a használt eszközök. És itt még nincs vége a költségeknek. Egy jó minőségű honlap esetében gyakran kell olyan eszközökhöz nyúlni, amiért havidíjat fizetünk. Különböző elemző szoftverek, pl. hőtérképes elemzés. Ezeknek az arányos része szintén beépül az óradíjba. A konzultáció, kapcsolattartás szintén idő, ami a tényleges munkától veszi el az időt.
Egyedi programozás, grafika
Vannak olyan funkció igények, amit csak egyedi programozással lehet megoldani. A képeket méretezni, optimalizálni kell. (Itt nincs szó az egyedi grafikai dolgokról, mint pl. logókészítés.) A programozás, grafikai munka magasabb óradíjú, mint a sitebuild, de projekt alapon nem kapsz kétféle árat a részfeladatokhoz.
Javítások, átadás utáni támogatás
A honlap átadása után kitalálod, hogy ennek nem így kellene működni. Megnézi valamelyik ismerősöd, aminek a hatására módosítani szeretnél. Egy bizonyos határig nem számolunk fel külön díjat ezért. Nyilván nem napokban mérhető időről beszélünk. Leginkább akkor fordul elő, ha az ügyfél maga sem tudja, pontosan mit akar. Átadás után kérdezel ezt-azt, amire természetesen választ is kapsz, de ez szintén idő. Néhány óra ezekre is bele van kalkulálva a legtöbb weboldal fejlesztőnél.
Ebben a felsorolásban a kalkulált nyereség nincs is benne. A fentiekől láthatod, hogy 1-2000 forintos óradíjjal nem lehet korrekt, jó minőségű weboldalt készíteni. Ha valaki ennyire olcsón kínálja az oldalt, akkor kezdhetsz gyanakodni, hogy nem lesz megfelelő minőségű.
Egyéni vállalkozó vagy kisebb-nagyobb cég?
Ez egy nehéz döntés. Ismét sok szempontot figyelembe kell venni, nemcsak az anyagi oldalt.
Többnyire valamivel olcsóbban megúszod egyéni vállalkozóval, kisebb céggel, mint egy nagy ügynökséggel, hiszen a kisebb cég rezsiköltségei rendszerint alacsonyabbak, mint a nagyoké, kevesebb emberrel dolgoznak.
Ugyanakkor tudnod kell, hogy egy egyéni vállalkozó nem feltétlenül ért mindenhez, ami a fejlesztés során felmerül. Nagyon kevés a full stack szakember, aki a backendhez és a frontendhez egyaránt ért. Egy programozó nem feltétlenül van otthon a grafikai vonalon. Kevesen vagyunk olyan fejlesztők, akik a fejlesztés során a marketing és keresőoptimalizálási szempontokkal is foglalkozunk, hiszen elvileg ezek is külön szakértelmet, tapasztalatot kívánnak. A keresőoptimalizálás ugyanis nem merül ki abban, hogy megadom a meta elemeket az oldalakhoz. A weboldalnak szerkezetileg is rendben kell lennie.
Aki rövid ideje van a webfejlesztés területén lényegesen kevesebb témában szerzett tapasztalatot, így kevésbé mozoghat otthonosan a weboldal készítés minden részterületén. A keresőoptimalizálás például épp az a terület, ami napi szinten változik. Esetenként ugyanazt a feladatot kevésbé időhatékonyan oldja meg, mint tapasztaltabb kollégája.
Azt is érdemes tudnod, hogy sok esetben még az egyéni vállalkozó sem egyedül dolgozik, hanem megvan a megfelelő embere az egyes speciális területekre, akikkel képes hatékonyan, gyorsan dolgozni.
A nagyobb cégeknél rendszerint még az ügyféllel való kapcsolattartást, a projekt menedzselését is külön ember végzi, ami értelemszerűen emeli az óradíjat. Ettől persze még egyáltalán nem biztos, hogy jobb, profibb weboldal lesz az eredmény, ahogy az sem, hogy gyorsabban elkészül.
Amivel átlagosan kalkulálnod kell most, 2017 vége felé pl. WordPress weboldal készítés terén, az egyéni vállalkozó, kis vállalkozás esetén kb. 5-6000-től indul és 10000-12000 forintig terjed az óradíj, nagyobb cégeknél 10000 forint fölötti óradíj. Ha óradíjban egyeztek meg. Projekt alapon vállalt munkáknál ez az ár rendszerint valamivel kevesebbre jön ki, mivel egy komplett projektet mindig az óradíjnál kedvezőbb áron vállalnak a weboldal készítők. 2-3000 forintos ajánlott óradíj esetén viszont ne nagyon számíts jó minőségű weboldalra.