Mi legyen a weblap készítési szerződésben?
Miért érdemes írásban kötni szerződést weblap készítésről, amikor szerződés köthető szóban és akár ráutaló magatartással is?
Egyrészt mindkét fél jobban bebiztosítja magát egy írásbeli szerződés által a szerződés teljesítését illetően. Másrészt igaz, hogy egy elektronikus levelezés is bizonyítja a szerződés tényét, azonban az írásbeli szerződésben olyan körülményekre is kitérünk / kitérhetünk, amelyek emailben vagy szóban említésre sem kerülnek.
Így nem lesz „belegondolva” olyan igény, amelyet nem tartalmaz a szerződés, és a másik oldalról nem lesz kihagyva olyan elem, amelyet tartalmaz.
Természetesen az, hogy kötünk egy szerződést nem jelenti azt, hogy mereven ragaszkodni kell hozzá, a fejlesztés során a szerződés módosítható, kiegészíthető a felek megegyezése alapján.
A weboldal készítési szerződés fontosabb momentumai az alábbiak.
Szerzői vagyoni jogok átruházása
Sarkalatos pont a szerzői jogok átruházása. A szerzői jog két oldala a szerzői személyes és a szerzői vagyoni jog. Ebből a személyes jog a szerző személyéhez tartozik, az nem ruházható át. A vagyoni jog bizonyos esetekben átruházható.
Nyilván itt nem nyílt forráskódú szoftverekről beszélünk, mivel ezek nem képezik a weboldal készítőjének a tulajdonát, hanem a honlapkészítő által végzett programozásról, hozzáadott munkáról.
Titoktartási nyilatkozat
Akárhonnan nézzük, a weboldal készítés bizalmi munka.
A partnerek itt üzleti titkokat ismerhetnek meg. Pl. az ügyfél elküldi a weblap készítőjének az üzleti tervét, marketing tervét, adatokat a gazdálkodásáról, stb. Ugyanez igaz fordítva is, a weboldal készítésről is tud meg az ügyfél üzleti titoknak minősülő adatokat.
Fontos, hogy az üzleti titkok védelme rendben legyen, ráadásul a honlapkészítési szerződés lejárta utáni időre vonatkozóan is rendben kell lennie. Ez mindkét fél érdeke, ezért nem hanyagolható el.
Határidők, fejlesztés ütemezése
Nem árt időben behatárolni a projektet, így nem kell attól tartani, hogy évekig csúszik. Ebben a részben célszerű konkretizálni, hogy milyen esetben kinek mennyi időn belül kell nyilatkozni, a folytatáshoz szükséges anyagokat biztosítani vagy az adott részmunkát elvégezni
Garanciális elemek
Fontos a weblap készítőnek és a megrendelőnek is, hogy biztosítva érezze magát a szerződés teljesítését illetően.
Fontos, hogy a honlapkészítő vállalja a felelősséget az elvégzett munkáért: a honlap funkcionálisan rendeltetésszerűen működjön.
A legtöbb honlapkészítő nem egyedül dolgozik még akkor sem, ha történetesen egyéni vállalkozó, hanem a szakfeladatokra (pl. grafikai munka, linképítés) alvállalkozót vesz igénybe. Ebben az esetben vállalnia kell a felelősséget a továbbadott munkáért is.
Ugyanígy garanciális elem lehet pl. a kötbér vagy kamat kikötése késedelem esetére mindkét fél részéről.
Egyéb apróságok
Van még jónéhány apróság is, például:
- a weboldal készítés árában hány korrekciós kör van,
- ha már kész designterv van, akkor azt érdemes mellékelni a szerződéshez,
- felelősség kizárása bizonyos esetekben.
- szerződés felmondásának, megszűnésének szabályai,
- stb.
A fentieken kívül vannak még fontos részletkérdések, de minden részletet azért nem szeretnénk megosztani.
A weblap készítési szerződések nagy része un. távollévők között kötött szerződés, gyakran nem találkoznak személyesen a partnerek, így egy jól megfogalmazott szerződés a bizalmat is növeli.