Mi történik egy honlappal, ha nem kerül fel rá több tartalom?
A keresőoptimalizálással foglalkozó szakemberek között egyfajta íratlan szabályként elfogadott tény, hogy a rendszeresen frissített honlap, a folyamatos friss tartalom rendkívüli mértékben képes elősegíteni a keresőoptimalizálást. Hogy milyen mértékben, illetve mi történik akkor, ha egy weboldalra hirtelen nem kerül fel több friss szöveg? Egy friss esettanulmány most végre erre is megadta a választ, méghozzá az Inbound.org honlap kutatásának jóvoltából.
Mi történik, ha nincs több friss tartalom?
Az bizonyított tény, sőt a Google is elismerte már közvetlen és közvetett formában egyaránt, hogy a rendszeresen friss tartalom képes alaposan megnövelni egy honlap forgalmát, hiszen nem csak új látogatókat, hanem ezáltal újabb ügyfeleket, vásárlókat és linket is bevonzhat számunkra. Az újabb és újabb cikkekkel akár tudatosan, akár a hasznosságra törekedve – utóbbi a szerencsésebb – újabb kulcsszavakat, rétegeket és érdeklődőket célozhatunk meg, ezáltal a keresőből érkező forgalmat drasztikus mértékben növelhetjük.
Ez eddig mondhatni tiszta sor, de vajon mi történik olyan esetben, ha egy korábban rendszeresen frissített weboldal egyik napról a másikra leáll a cikkek és hírek gyártásával? Habár a kérdés megválaszolása elsődlegesen talán egyszerűnek tűnhet, de vajon mi történik a korábbi cikkekkel és kulcsszavak helyezéseivel, azok tartani fogják-e magukat, netán a keresőből érkező forgalom visszaesésével ezek jelentősége is csökken? Persze a kérdést megfogalmazhatjuk így is: vajon jelent-e rangsorolási előnyt egy rendszeresen frissülő honlap?
Az Inbound.org egy esettanulmány keretein belül próbált meg felderíteni minden olyan fontos tudnivalót, ami ezzel kapcsolatban fontos lehet. Nyilván egyetlen kutatás még nem jelent reprezentációt a téma kapcsán, ellenben arra tökéletesen alkalmas, hogy gondolkodóba ejthessen SEO-szakembereket. A kutatás során egy egyszerű portált vettek górcső alá, amely korábban folyamatosan minőségi és egyedi cikkekkel látta el olvasóit, havonta átlagosan legalább 1-2 alkalommal.
Az írás 8 hónapra került felfüggesztésre, és az eredmények kis túlzással elképesztőek voltak. A 251 napos határidő leteltét követően ugyanis a weboldal teljes forgalma nem kevesebb, mint 32 százalékkal esett vissza, ami elsődlegesen a hírlevelekből és közösségi médiából érkezők arányát tette ki, így kis túlzással nem is volt olyan megdöbbentő, az viszont annál inkább, hogy a portálnak a keresőből származó forgalma majdnem a felére csökkent, ezáltal 42 százalékkal mérséklődött a korábbi időszakhoz mérten.
Ami a kutatókat is különösen meglepte, hogy a honlap főoldala is óriási visszaesést produkált a legfontosabb kulcsszóra. A vizsgált portál ugyanis korábban Írország régiójában az első volt a „wordpress fejlesztő” kifejezésre – természetesen angol nyelven –, de miután leállt a cikkírás, a nyolcadik hónap végén ugyanerre a szóra már csak a hatodik helyen jegyezte a Google a találati listán. Mindez a tökéletes bizonyíték arra, hogy mindenki meggyőződhessen arról, hogy még a legutolsó mezei blognak is szüksége van a rendszeres tartalomra annak érdekében, hogy meg tudja őrizni helyezését és folyamatosan a legjobb helyen szerepeljen a Google keresőjében.
Megfontolandó okfejtés
Noha a fenti adatok a számok tükrében határozottan azt prezentálják, hogy a rendszeres blogolás egy nagyon komoly rangsorolási előnyt jelent egy weboldal számára, de érdemes azért egy kicsit a dolgok hátterébe is bepillantani, és alaposabban is körüljárni a témát az elhamarkodott kijelentések előtt.
Példának okáért a helyezés romlását nem csak feltétlenül a tartalom hiánya okozhatta, hanem a – talán ebből, talán másból fakadó – linkszerzési képesség gyengülése, amivel határozottan a konkurencia malmára hajtották a vizet, amivel annak az oldalnak a linkereje növekedhetett. A 8 hónap során mindemellett az addigi bejegyzések is elöregedtek, és mindenki tudja, hogy minél frissebb írások szerepelnek egy oldalon, annál jobb helyezés várható tőle a találati listán, magyarul tehát az addig legyártott tartalmak organikus forgalma a folyamatos frissítések mellett is csökkenést mutattak volna. A tanulmány nem vette továbbá számításba a 8 hónap során megtapasztalt algoritmusfrissítéseket, amelyek szintén eredményezhettek kisebb-nagyobb forgalomcsökkenést. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy mégsem jelent előnyt az, ha valaki rendszeresen frissítési a honlapját, ellenben a fenti tanulmány ezt figyelmen kívül hagyta.
Itt érdemes még kiemelni mindemellett Brian Dean nevét, aki az egyik legnagyobb szaki a keresőoptimalizálásban, és ő is nagyon gyakran több hónapos kihagyásokkal frissítési csak portálját, noha tény és való, hogy akkor olyan tartalmakkal szolgál, amelyek milliókat érnek el világszerte. Mindemellett a portál igazán erős a linképítés tekintetében, mert Brian szentül meg van győződve arról, hogy a sűrű írások helyett a linképítés sokkal lényegesebb. Természetesen ezt sem tekinthetjük maximálisan megbízható módszernek és álláspontnak, hiszen Brian rendszerint maximum 3 hónapig szünetelteti honlapját, ellenben az esettanulmány egy 8 hónapos kiesési ciklust vonultatott fel, aminek ezek szerint már rendkívüli hatásai lehetnek a keresőoptimalizálásra.