Minden keresésnél aktív a Rank Brain algoritmus
Az utóbbi hónapok egyik legmeglepőbb és bizonyos téren talán legijesztőbb bejelentése a Google részéről a Rank Brain algoritmus bejelentése volt, ami egy gépi tanuláson alapuló, kvázi mesterséges intelligenciát használó opció, amiről nemrégiben kiderült, hogy ma már minden egyes keresésnél aktív, jelen van és szemtelen módon figyel minket, sőt tanul is – hiszen ettől válik egyre jobbá és egyre okosabbá.
Mi az a Rank Brain algoritmus?
A Google még tavaly októberben jelentette be – méghozzá számtalan találgatás és egy véletlen szivárgás után –, hogy titokban elkészítették, sőt már aktivizálták is a RankBrain algoritmust, ami nem más, mint egy mesterséges intelligencián alapuló, tehát automatikusan, gépi úton tanuló algoritmus. A Google akkori nyilatkozatai szerint a Rank Brain kizárólag azoknál a kereséseknél lesz aktív, amelyekkel korábban még sohasem látott, ergo amelyekből nem tud tanulni, azokkal nem is foglalkozik majd.
Ez számszerűsítve az összes keresési mennyiségnek alig a 15 százaléka. Ez volt tehát a tavaly októberi álláspont, ami azóta drasztikusan megváltozott, a Google legfrissebb információi alapján ugyanis a Rank Brain ma már minden keresésnél ott van, figyel, tanul és egyre okosabb lesz, ami a SEO szempontjából rendkívül hasznos, hiszen nem csak pontosabbá teheti a kereséseket, ezáltal hasznosabbá az eddig is hasznos tartalmakat, hanem kiszűrheti és büntetheti az illegális módszereket. A hírt Stephen Levy hozta nyilvánosságra, miután a keresőoptimalizálásban járatos szakembernek sikerült kifaggatnia a Google egyik szakértőjét.
A cikk érdekessége, hogy nem csak a jelen vagy a jövő, hanem a múlt kapcsán is rengeteg érdekes információ derül ki belőle a Google Rank Brain kapcsán, ezáltal többek között az is, hogy az algoritmus 2015 áprilisában indult először útjára, amit eddig még csak nem is sejtettünk. Rögtön az értekezés elején leszögezésre kerül továbbá, hogy bár talán korábban nem ez volt a keresőóriás célja, ellenben a Rank Brain ma már az összes keresésnél ott van, és nem csak tanul, hanem az algoritmus a legtöbb keresésénél alaposan módosítja is a rangsorolást. Szintén megerősítést nyert a cikkből – noha korábban már a Google is elismerte, de esetükben az ismétlés valóban a tudás atyja –, hogy a Rank Brain időközben a harmadik legfontosabb rangsorolási tényezővé nőtte ki magát.
Ezek első blikkre talán nem túl fontos információk, de aki csak egy kicsit is járatos a keresőoptimalizálásban, az nagyon jól tudja, hogy milyen jelentőséggel rendelkeznek, pláne annak fényében, hogy egy kvázi automatán működő gépről beszélünk, egy gépi tanuló mechanizmusról, egy mesterséges intelligenciáról, amely olyan megbízhatóan működik, hogy azt a Google nem csak útjára engedte, hanem még a rangsorolásba is hagyja beleszólni.
Mit is csinál a Rank Brain algoritmus?
A Rank Brain algoritmus kapcsán az egyik legaggasztóbb pont leginkább az, hogy működéséről a Google egyelőre még mindig nem osztott meg velünk konkrét részleteket, ezáltal vélhetően ugyanaz történik majd a jövőben, mint a keresőóriás legtöbb termékével, avagy annyi információ és pletyka szivárog ki róla, hogy végül kénytelenek lesznek bejelenteni minden konkrétumot.
Amit a témával kapcsolatban tudni lehet, az leginkább az, hogy a kérdéses algoritmus legfontosabb dolga a keresések finomítása és értelmezése. Ennek a lényege az, hogy a Google szeretné pontosabban megérteni minden egyes felhasználó – de még inkább felhasználói csoport – keresési szándékát annak érdekében, hogy lényegesen jobb találati sorrendet tudjon biztosítani számukra.
Mindennek a lényege az, hogy a Rank Brain megpróbálja értelmezni a felhasználók kéréseit, és ennek megfelelően igyekszik módosítani a találati listát, ezáltal igyekszik akár keresőnként eltérő rangsorolást és weboldal-listát biztosítani, ami a keresőoptimalizálás szempontjából rengeteg új problémát vet fel. Innen eredeztethető a Google jelenlegi tartalomorientációja is, hiszen minél jobb egy honlap tartalma, a fentiek alapján annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy megjelenik a találati listán.
Hogy megértsük mindezt, érdemes egy egészen általános, de mégis reális példával szemléltetni a fentieket. Amennyiben például egy felhasználó azt a kifejezést írja be a keresőbe, hogy „olcsó tévék”, a Google a Rank Brain által azonnal érzékelni fogja, hogy az illető olcsó televíziókat keres, ezáltal a találati listán megjeleníti számára az „olcsó TV”-re optimalizált honlapokat, amelyek sokkal pontosabbak és hasznosabbak lesznek majd, mint az „olcsó tévék” kifejezésre adható találatok.
Ebből látszik, hogy a Rank Braink által a Google nem módosítja a rangsorolási listákat, inkább a kereséseket értelmezi át újra a minél pontosabb eredmények érdekében. Az algoritmus egyébiránt magyar nyelven is működik, ezáltal kivételesen nem csak az angol nyelvterületen élőkre vonatkoznak a fenti sorok, és bár ebben az esetben a bemenő adatok lényegesen mérsékeltebb mennyiségűek, ellenben hatások így is megfigyelhető már a keresések során.
SEO szempontjából ez leginkább azért különösen fontos, mert a minőségi tartalom szerepe minden eddiginél fontosabbá válik a jövőben, míg a hagyományos technikák és trükkök hatékonysága drasztikusan csökken, ergo az már fél siker lesz, ha rendszeresen minőségi tartalmakat tudunk közzétenni honlapunkon.