Mitől lassú a WordPress oldalam?
Olvasási idő: 3 perc.

A WordPress weboldallal rendelkezők egy része sokszor nem érti, miért lassul le az oldala. A lassulás számos okra vezethető vissza, ezekből szemezünk most, kiemelve a gyakoribbakat és megoldásaikat. vannak köztük olyanok is, amikre nem is gondolna az ember, de valójában sok esetben az áll a dolog hátterében. Felsorolásunkban az első is ilyen.
- Amennyiben több alkalommal is nagyobb látogatottságot értünk el, okozhatja ez is a problémát. Az egyidőben történő túl nagyszámú lekérés belassíthatja a WordPress-t, az adatbázis túlterheltsége mindig lassulást okoz. telepítsünk cache bővítményeket a lassulás elkerülése érdekében, azonban ha nagymértékben növekszik a látogatók száma, a cache telepítés már nem lesz elegendő a probléma orvoslására. Ha már erről van szó, akkor kénytelen leszel optimalizálni az adatbázis tábláit, amit kezdőként nem biztos, hogy érdemes megpróbálni, de ha gyakorlott vagy, akkor nem nagy munka.
- Ha sok képet töltesz fel oldaladra, akkor azok is nagyban lassíthatják annak betöltődését. Fontos, hogy a feltöltött képek kiterjesztése „jpg” vagy „png” legyen, ezek a leginkább tömörített változatok, és ügyelj arra is, hogy a weboldaladra feltöltött képeid fizikai mérete se legyen túl nagy. Az animációk szintén komoly lassulást eredményeznek, ezért mennyiségükkel is nagyon óvatosan kell bánni. A felhasználói élményt nem segíti elő az, ha egy cuki animáció miatt félperceket kell várni az oldal betöltődésére. A legtöbb esetben ezt nem fogja megvárni szerencsétlen látogatód.
- Kevés a memória. Ha csak egyszerű blogot vezetsz, akkor valószínűleg nem a memória hiánya okozza a bajt, de mondjuk üzleti felhasználású oldalnál, webáruháznál már könnyedén előfordulhat, hogy kicsi a memória mérete. Alapesetben a WordPress 40MB memóriát enged használni, Multisite-ok esetén ezt 65MB-re emeli, de sajnos rengetegszer bizonyul ez kevésnek. Ilyenkor meg kell emelni a memórialimitet és máris elfut vígan minden plugin, az oldal pedig gyorsabb lesz, mint új korában.
- Túl sok plugin. Nagyon könnyű abba a hibába esni, hogy mindenféle jó kis bővítményt letöltünk, feltelepítünk oldalunkra. Ezzel csak az a baj, hogy hatalmas mértékű lassulást eredményeznek és ráadásul még csak szükség sincs rájuk igazán. A bővítmények könnyítenek és nehezítenek egyaránt webes életünkön, mert sokszor inkább csak nyűgnek számítanak, mint valódi hasznot hozó apróságoknak. Frissítésekkor és az oldal lassulásakor jön ki negatív hatásuk általában. Arra is van számos plugin, hogy segítsen a pluginek okozta lassulást megoldani, de sokkal jobban járunk, ha minden olyan bővítményt leállítunk, sőt inkább le is törlünk, amire nincs égető szükségünk. Amit magunk is meg tudunk oldani, arra inkább ne használunk bővítményt.
Nagy kedvencem ebben a kérdéskörben, hogy SSL-re átállásnál: tedd fel a Really Simple SSL bővítményt, az majd megoldja a mixed content problémát. Igen, ez igaz, de minek telepíteni, amikor adatbázisban le lehet cserélni minden URL-t. Igaz, nem 5 perc, hanem egy nagyobb / multisite weboldalnál akár 1 óra is lehet, de eggyel kevesebb bővítményt használsz, eggyel kevesebb hibaforrásod van. - Lassú sablon. Sajnos sok olyan sablonja van magának a WordPress-nek, ami lassítja a weboldal betöltődését, mert mögötte olyan iszonyat kusza kódhalmaz található. Ha nem értesz hozzá, akkor érdemes úgy sablont keresned, hogy az eleve gyorsaságra optimalizált darab legyen. Ilyesmiket találhatsz ingyenes és prémium formában is. Keress rá angolul a böngésződben arra, hogy gyors WordPress sablonok és láthatod, hogy bőven van miből válogatni.
- Rossz tárhelyszolgáltató. Sajnos néha nem te vagy az oldalad a hibás a lassú betöltődésért, hanem egyszerűen ócska tárhelyszolgáltatód van. Nem érdemes azonnal meggyanúsítanod a szolgáltatódat, előbb mindig nézz körül a saját oldaladon lassulás ügyben, de ha nem találsz semmit, ideje egy igényesebb, sokszor sajnos drágább, de megbízható és gyorsaságot biztosító tárhelyszolgáltatóhoz költöznöd. Nálunk találsz WordPress futtatásra optimalizált tárhelyet, klikk ide.