Mivel helyettesíthetjük a PageRank algoritmust?
Habár a Google hetek, sőt hónapok óta ijesztgetette már ezzel a keresőoptimalizálással foglalkozó szakembereket és a honlap-tulajdonosokat, néhány nappal ezelőtt azonban mégis leállította a PageRank algoritmust, aminek köszönhetően a weboldalak többségének az értéke nullára csökkent. Habár néhány oldalnál még láthatunk értékeket, ezek azonban már adatbázisból származnak, és nem a friss elérések alapján. A PageRank tehát hivatalosan is kimúlt, leállításra került, és ez főként a magyarok számára elég komoly érvágás, de aggodalomra azért semmi ok, hiszen van megfelelő alternatíva, amivel dolgozhatunk. Előbb azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy konkrétan mit is keresünk!
Az ideális jelölt
Természetesen ahhoz, hogy megtaláljuk magunknak a mindig ideális és megfelelő mutatót, nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy egyáltalán mit is keresünk, mi az, amit használni is tudnánk majd. A legfontosabb alapszabály ezen a téren az, hogy az új mutató legyen nagyon egyszerű, hiszen a PageRank bár jól használható érték volt, összességében azért a laikusok és a kevésbé hozzá nem értők is kihámozhatták a segítségével a lényeget. Természetesen választhatunk összetettebb eszközt is, de fontos, hogy az képes legyen végül egyetlen számmal kifejezni a lényeget. Fontos továbbá, hogy az új mutató mindig átlátható legyen, ennek a számításának ugyanis fontos a nyilvánosság, a könnyed leolvashatóság, valamint az is, hogy mindig megbízható forrásból származzon. Elengedhetetlen továbbá az eszköz kapcsán a reprodukálhatóság is, hogy a későbbiekben újra és újra, ezen túlmenően pedig bárki lekérhesse a mutatót, és lehetőleg egy olyan értéket mutasson, ami származtatott, tehát nem egy új eszközt kell megalkotnunk, mert az óriási összegeket emésztene fel. Kiemelt fontosságú még továbbá egy ilyen eszköz esetében a spamekkel szembeni ellenállóság, hiszen amennyiben az érték trükközhető, módosítható, az mindig felveti a gyanú és a hitelesség kérdését. Most pedig, hogy felállítottuk a kritériumainkat, lássuk a potenciális jelölteket!
Domain Authority
A Domain Authority a Moz.com, a legismertebb keresőoptimalizálási portál által megalkotott eszköz, amely nagy valószínűséggel a PageRank legnépszerűbb utódja lesz – főleg a hazai piacon. Mérőszáma 0 és 100 között mozogva képes meghatározni egy domain név linkerejét, és néhány hetente, általában havonta egyszer kerül frissítésre az értéke Az ingyenes eszköz legnagyobb előnye, hogy egy logaritmikus skáláról van szó, ami önmagában is elegendő mutató, magyarán tehát többtucatnyi mérőszámból épül fel, és mivel világszerte már nagyon elterjedt, ezért egyre többen ismerik. Nem mellesleg pedig a világ egyik legjobb SEO-val foglalkozó vállalata dolgozta ki, ezáltal nem véletlen, hogy a PageRank megszűnésével a piac jelenlegi legmegbízhatóbb mérőszámát adja.
Óriási hátránya ugyanakkor, hogy mérőszámai nagyon érzékenyek, ezáltal erősen ingadozók, így nem ritka, hogy egyik hónapról a másikra akár több pontot is esik egy oldal értéke, ami főként a magyar piacon – ami egyelőre nincs felkészítve erre – nagy kavarodást okozhat az átállásig. Hátránya még, hogy a Moz egyelőre bajosan bánik a magyarországi linkekkel, sőt nagyon sok nem is szerepel az adatbázisukban, amivel megkérdőjelezhető a teljes összkép, ellenben mivel a PageRank utána szerepe jelentős lesz, remélhetőleg komoly előrelépés lesz tapasztalható ezen a téren. Nem véletlen, hogy a Domain Authority kapcsán egyelőre még az alkotók is úgy nyilatkoztak, hogy inkább a konkurenciák összehasonlításáról szól, semmint arról, hogy felmérjük vele egy domain fejlődését, de hangsúlyos, hogy ez a jelenlegi állapot – amit tovább súlyosbít, hogy spam linkekkel könnyen befolyásolhatjuk az értéket.
Látogatószám
Mivel kifejezett eszköz – ami megfelel a fenti kritériumoknak – jelenleg még nincs a piacon, ezért érdemes olyan alternatívákat keresnünk, mint a látogatószám, hiszen annál jobb linkérték határozó aligha lenne. A látogatószám alapján ma már rengeteg oldal képes becsült organikus értékeket adni, ami jó mérőszám lehet például egy szakmai oldal esetében, legalábbis abban az esetben. Ami óriási probléma ezzel kapcsolatban, hogy nagyon sok oldal ezen a téren úgy mutathat kiugró eredményt, hogy értékes látogatóinak a száma egyenlő a nullával. A közösségi médián is futó „lájk-vadász” weboldalak ugyanis képesek úgy milliós nézettséget produkálni, hogy közben ebből a számból elenyésző mennyiség volt hasznos látogató, így összehasonlításként nem a legjobb választás.
Hivatkozó domainek és linkek
Ami azonban kitűnő alternatíva a fentiek kapcsán, az a hivatkozó domainek és linkek száma, amelyeket több weboldalról – akár magyarokról is lekérhetjük. A legnagyobb előnye, hogy ezzel kvázi manuálisan csinálhatjuk meg ugyanazt, mint korábban a PageRank által, lévén az is a linkeken alapult, ezáltal a hivatkozó domainek, illetve az oldal linkereje, avagy helyezése között ezáltal egyenes arányosság van. Hátrány azért természetesen itt is van, mégpedig az, hogy a hivatkozó domainekből fakadó szám egy meglehetősen nyers érték, ami a minőségről sajnos nem képes megfelelő összképet adni. Nagyon sok olyan honlap van például – főként külföldön –, amelyet több száz, esetenként több ezer oldal linkel, ám ezek a linkek éppen, hogy károsak és nem hasznosak, de egy a témában kevésbé járatos valaki ezt képtelen lesz ennyiből megállapítani.