Rangsorolási tényező lesz a látogatók viselkedése?
Annak ellenére, hogy a Google-nél bárkit kérdezünk, tagadja, értelemszerű újítás lehet a közeljövőben az, hogy a felhasználók viselkedését is komoly rangsorolási tényezővé emelik. Nem árt előrelátónak lenni és felkészülni a logikusan kikövetkeztethető esetleges újításokra, hiszen a verseny hatalmas, ha egy hullám maga alá gyűr, a felszínre evickélni sokkal nehezebb, mint azonnal a hátára pattani és ott is maradni.
Mit jelent a felhasználói viselkedés?
A felhasználók átkattintanak, visszafordulnak vagy maradnak az oldalunkon, az oldalunkon eltöltenek x időt, ezen idő alatt navigálnak egyik oldalról a másikra, melyeken szintén x időt töltenek, rendszeres látogatóvá válnak vagy többé nem „járnak nálunk”, vásárlóvá, ügyféllé, feliratkozóvá konvertálódnak, esetleg valamiféle aktivitást mutatva hozzászólnak, megosztanak.
Ezek a tényezők állítólag most még nem szólnak bele a rangsorolásba, de ha meggondoljuk, hogy lényegében minden a felhasználókért van, azért, hogy őket ügyfeleinkké, vásárlóinkká, olvasóinkká és terjesztőinkké tegyük, érthető, hogy nincs náluk fontosabb és pontosabb és könyörtelenebb valamint hibátlanabb rangsoroló. A Google-nek ezt észre kellett már venni és ésszerűtlen dolog lenne figyelmen kívül hagyni.
Egyébként nem téves azt állítani, hogy már így is nagyban befolyásolja helyezésünket a felhasználók hozzánk való viszonyulása, mert egy népszerű oldal előrébb kerül a listákon. Tagadhatja ugyan a Google, de mivel egyértelműen látható dologról van szó, hiába. Egyébként egyértelmű, hogy befolyásolnia kell helyezésünket már most a felhasználók viselkedésének, hiszen ha belegondolunk, hogy a felhasználók fogják megosztani linkjeinket, láthatjuk, hogy egyes viselkedési elemeik már régóta közrejátszanak.
Ezek fényében elképzelhető, hogy a közeljövőben már nem lesz elég jó kulcsszavakat használni, releváns tartalommal feltölteni az oldalt, gyorsítani a betöltődését és jó AdWords hirdetéseket készíteni. Nagyon fontos lesz, hogy a megjelenésünk olyannyira releváns legyen a felhasználó által indított keresésre, hogy ne csak átkattintson, de maradjon is oldalunkon, navigáljon, használja tartalmainkat és konvertálódjon, majd pedig a lehető legtöbb alkalommal térjen vissza hozzánk.
Miként tudjuk mindezt elérni? Miként tudjuk a vásárlói viselkedést olyan mértékben befolyásolni, hogy az pozitív változásokat hozzon akkor is, mikor rangsoroló tényezővé lép elő? Rand Fishkin ad erre egy jó választ összetett SEO-koncepciójában, mely két, öt pontból álló részre oszlik. nekünk ebből most a kereső outputok öt pontja az érdekes, mely inkább a kereső személyekre koncentrál, semmint a Google algoritmusok szeszélyes és kényes igényeire.
- Átkattintási ráta: Azzal mindenképpen csak jól járunk, ha ez a ráta jobb, ezt ugye nem kell magyaráznunk. Ennek érdekében nézzük át címeinket, leírásainkat, termék elnevezéseinket és a metákat oldalunkon.
- Elköteleződés: A találati listán ránk talál a felhasználó, kattint, de mi történik ezután? Azonnal vagy pár másodperc nézelődés után visszafordul, visszatér a találati listához, hogy neki jobban tetsző vagy számára relevánsabb találatok között válogathasson? Nagyon nem mindegy továbbá az sem, hogy a látogató a főoldalon marad, átnavigál más oldalainkra és azokon mennyi időt tölt el. Ahhoz, hogy több időt töltsenek el oldalunkon a látogatók, a következőket érdemes tenni:
-
- Oldalunk betöltődése legyen gyors. A lassúság nagy ellensége minden felhasználónak.
- Minden böngészőben, minden aloldalunkkal a lehető legjobb felhasználói élményt biztosítsuk.
- tartalmainak adják meg azt a látogatónak, amit szeretne és annál még többet is.
- Győzzük meg a látogatót, hogy haladjon egyre beljebb oldalunkon, van számára itt mindenféle földi jó.
- Töröljük az olyan alkalmazásokat, tartalmakat, amelyek zavaróak lehetnek.
- Releváns információ, mely a kereső tudásában lévő rést tölti be. Ha a felhasználó a keresésére olyan eredményt kap, ami megadja az információt, amit keresett. A Google össze tudja vetni a kareséseket és kattintásokat, a hasonlóságokat és az eltéréseket.
- Közösségi aktivitás. A megosztások, a linkek és a visszatérő látogatók, vásárlók sokat számítanak majd a jövőben is, sőt, egyre többet. Eddig is azt mutatta a helyzet, hogy azok az oldalak, melyekre számos link mutat, ugyanakkor ehhez képest sokkal kevesebb viszontlinkkekkel rendelkeznek, jobb helyezést érnek el.
- Nem csak a keresésnek, de a kereső kérésének teljesítése. A rangsorolásban az is fontos lesz, hogy a Google az alapján „dobja be” az oldalakat, hogy mit társít a felhasználó kereséséhez. Nem mindegy, hogy csak információra van szükség, vagy van vásárlói szándék is.