WordPress vagy nem WordPress?
Olvasási idő: 2 perc.
Ez a kérdés folyton felmerül.
Weboldal, blog, webáruház indítása előtt mindig nagy kérdés, milyen tartalomkezelő platformot válasszunk. A WordPress az egyik legnépszerűbb, bár alapvetően nem kereskedelmi célokra szánt weboldalak készítéséhez szánták, de mióta a WooCommerce elindult, igazán feltörekbőven van ezen szekcióban is.
Előnyöket és hátrányokat szedtünk össze a WordPress-szel kapcsolatban, talán így könnyebb lesz a döntés. Azt azért még elöljáróban megjegyeznénk, hogy a WordPress elég népszerű a cégóriások körében, tehát valószínűleg igencsak bevált nyílt forráskódú platform.
WordPress előnyök
- Felhasználóbarát: ez a legfontosabb szempont, hiszen ki ne szeretné, ha mindent könnyen, gyorsan és egyszerűen intézhetnek akár adminként, akár látogatóként egy weboldalon? A WordPress kiemelkedő e téren, főleg, hogy lényegében a lehető leginkább felhasználóbarátnak lenni a wp célja. A WordPress kezelőfelülete azok számára is egyszerűen megtanulható, akik teljesen képzetlenek technikai szempontból.
- Szinte bármilyen tárhelyen jól fut: A második nagyon fontos dolog, hogy a legegyszerűbb tárhelyeken is roppant gyorsan telepíthető és csodásan fut. Természetesen minél jobb egy tárhely, minél magasabb színvonalú infrastruktúrára „pakoljuk rá” a annál jobban érzi magát a WordPress is, de ezt ugye nem kell ragoznunk?
- Tetszőlegesen bővíthető: A WordPress moduláris rendszere lehetőséget ad arra, hogy a rengeteg bővítmény, plugin, beépülő modul segítségével úgy alakíthassuk, ahogy nekünk tetszik. Majdnem 40 000-re tehető azon kiegészítők száma, ami ingyenesen elérhető a hivatalos listáról, de a fizetősek száma is több ezerre rúg.
- Keresőbarát rendszer: A WordPress platformmal készült weboldalnak kiváló alapja van a későbbi, folyamatos keresőoptimalizáláshoz, hiszen fejlesztései a nagy keresők (Google, Bing) igényeinek a lehető legjobban megfelelve készülnek, és maximális alkalmasságot biztosítanak a további optimalizálásra. A WordPress gyűjteményéből ezen felül rengeteg ingyenes és kiváló SEO plugin tölthető le, így dolgunkat is nagyban megkönnyíti, mikor a keresőalgoritmusoknak akarunk tetszeni.
- Mobileszközön is jól megy: A WordPress már jó ideje nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a vele készült weboldalak könnyen és egyszerűen mobilbaráttá tehetők legyenek. Reszponziv alapsablonjai vannak, amik a különböző felbontásokon és eszközökön is kiváló megjelenést tesznek lehetővé.
- Rengetegen fejlesztik: A WordPress legnagyobb előnye, hogy nyílt forráskódú, így fejlesztőközönsége talán a legnagyobb. Ennek köszönhetően szinte minden nyelven elérhető és bővítményei, alapjai is folyamatos javításon mennek keresztül. A „több szem, többet lát” elv itt hatalmas eredményeket hoz napról napra.
WordPress hátrányok
- Folyamatos karbantartást igényel: A felhasználók legtöbbjének a WordPress frissítési módszerei és verziószámozása nem előny, inkább hátrány, mert állandó karbantartásra van szükség miatta. Körülbelül félévente új verzióval állnak elő, de roppant gyakoriak a kisebb frissítések, melyek hibajavítás céljából készülnek. Ezek a frissítések néha a pluginekkel való kompatibilitás szempontjából gondokat okoznak, újra le kell tölteni valamit, helyettesíteni kell más bővítménnyel, vagy újra be kell állítani a megfelelő működéshez.
- Nem mindig elég gyors: A WordPress alapvetően gyors, de a legtöbben sokkal több plugint használnak a kelleténél, valamint olyan fizetős sablonokkal teszik látványosabbá oldalukat, ami nem éppen egyszerű kódhalmazra épül.