Továbbra is fontosak a keresőbarát url címek a Google-nek
A keresőbarát url címek használata kapcsán a Google a múltban már több ízben is egyértelmű véleményeket fogalmazott meg, ennek megfelelően mindenki számára világossá válhatott, hogy a sikeres keresőoptimalizálás egyik alapja az, ha weboldalainkat ilyen url címekkel vértezzük fel.
Hogy mi is az a keresőbarát url?
A vállalat korábban egészen határozott választ fogalmazott meg erre a kérdésre, amely kapcsán nem érdemes bonyolult dolgokra gondolnunk, habár természetesen kezelhetjük a témát alaposabban és felületesebben is.
Esetünkben most elegendő utóbbira hagyatkoznunk, így keresőbarát url címnek nevezzük azokat, amelyek egyrészt nem tartalmaznak semmiféle speciális karaktert – még kérdőjeleket sem –, és ékezetek nélkül tartalmazzák a weboldalra, az adott aloldalra, vagy az ott éppen megtalálható szövegre leginkább releváns kulcsszót. Amennyiben tehát televíziókat árulunk, és van egy TV barát névre keresztelt weboldalunk, akkor a www.tvbarat.hu/cikkek/4254?=253hgfi.html url cím nyilvánvalóan nem kedvez a keresőknek, mert ebből semmi nem derül ki arról, hogy milyen tartalomra mutat. A www.tvbarat.hu/hd-tv/olcso-tv/samsung.html már több releváns információval is tud szolgálni a Google számára azzal kapcsolatban, hogy az adott linken milyen tartalmat találhatunk. Nyilván ahhoz, hogy keresőbarát url címeink legyenek, már az alapoktól kezdődően úgy kell felépítenünk az egész weboldalt, és bár később is módosíthatjuk ezeket, ez sokkal nehezebb és időigényesebb munka, mint alapból figyelembe venni a kritériumot. Hogy mégis mennyire fontos mindez a Google számára?
Egyre kisebb tényező a rangsorolás kapcsán
A Google már korábban is beszélt ezt-azt a keresőbarát url címek kapcsán, azonban általában csak azt határozták meg, hogy pontosan mit is helyezhetünk el ebbe a kategóriába. Egy webmestereknek szóló kerekasztal beszélgetés alkalmával azonban a vállalat most végre azt is kifejtette, hogy 2016-ban mekkora szükség van még arra, hogy egy weboldalnak már az url-jei is megfelelő keresőoptimalizálással rendelkezzenek. Mint ismert, ddress_MyljoPDamikor a Google betört a piacra, az internet elterjedt és a SEO megjelent a szegmensben – ez kis túlzással pár hónapos eltéréssel történt –, a keresőbarát url-ek használata páratlanul kitüntetett figyelmet érdemelt, ezáltal mindenki arra összpontosított, hogy ezekben a címekben halmokban álljanak a kulcsszavak. Manapság azonban egyre többször találni olyan weboldalakat, amelyek nem csak kulcsszót nem tartalmazó, de még speciális karakterekkel is gazdagon felvértezett karaktereket alkalmazó url-eket alkalmaznak, és mégis nagyon jó helyezést érnek el a találati listán. Hogy mi lehet az ő titkuk? Részben szerencse, részben az erős tartalom, hiszen bár John Mueller, a Google szakembere szerint a keresőbarát url-eknek ma már valóban nincs akkora jelentőségük, mint egykoron, ellenben így is fontosak és kis mértékben befolyásolják rangsorolásunkat.
Mueller a webmesterek számára úgy fogalmazott, hogy a keresőbarát url-ek ma már igencsak kis jelentőséggel bírnak a rangsorolás tekintetében, ezáltal nem fontos erőltetnünk a keresőoptimalizálás során, így nyilvánvalóan nem ártunk vele, bizonyos esetekben nagyobb szerepe is lehet a sikerben – pláne, ha a nagy riválisok nem alkalmazzák –, de csak ezért átstrukturálni egy weboldalt, a Google specialistája szerint felesleges. Ha tehát éppen egy új weboldalt alkotunk, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy az url címek kevés speciális karaktert kapjanak és szerepeljen bennük néhány keresőszó is, hiszen ez rangsorolási tényező maradt 2016-ban is, még ha nem is annyira jelentős, mint például évekkel ezelőtt.
Törekedjünk a rövidebb url címekre
John Mueller a beszélgetés során a keresőbarát url-ek mellett egy olyan kérdést is kapott, amelyben néhány webmester arra szeretett volna válaszokat kapni, hogy a hosszabb, vagy inkább a rövidebb linkcímek szerencsésebbek-e ezen a téren? Habár a Google szakértője ezen a téren sem fogalmazott meg határozott álláspontot, válaszából mégis egyértelműen kiolvasható, hogy mindenkinek érdemes a rövidebb url címekre törekednie, tehát az a módszer, hogy ész nélkül telerakjuk keresőszóval a linket, szintén nem járható út. Az url cím hosszúságának kapcsán Mueller elmondta, hogy ez a tényező akkor játszik szerepet, ha két azonos, vagy hasonló tartalmú oldalról beszélünk. Ilyen esetekben ugyanis a Google minden esetben csak azt jeleníti meg a találati listán, illetve azt sorolja előre, amelynek rövidebb az url-je. John úgy véli, hogy ez nem igazán tekinthető rangsorolási kérdésnek – közvetetten azért mindenképpen –, hiszen inkább az eredetiség az, ami szerepet játszik ezen a téren.
A Google munkatársa kiemelte, hogy általánosítani azért nem lehetne, hiszen rengeteg kivétel is akad, ennek megfelelően számtalan szempontot figyelembe vesznek a találati lista felállításakor, nem csak azt, hogy melyiknek rövidebb az url-je, de a fentiek alapján kijelenthető, hogy egy keresőbarát és rövid linkkel, amely ráadásul egy erős tartalomra mutat, 2016-ban még mindig nagyon jó helyezéseket érhetünk el. A rövid url kapcsán fontos kiemelni továbbá a felhasználói szempontot is, az ilyenek ugyanis könnyebben értelmezhetők és olvashatók, ezáltal feltételezhetően jobb átkattintási arányt érhetnek el, mint a hosszabb, nehezebben olvasható címek.