A webáruház készítés kérdései

Látszólag egyszerű az internetes kereskedelembe történő belépés. Elkészül a webáruház, feltöltöd a termékeket, meghatározod az árakat és majd jönnek a vevők. Viszonylag kevés kiadás. Látszólag.
Mire figyelj, ha webáruházat szeretnél indítani?
Ha webáruházat akarsz üzemeltetni, akkor nagyon sok mindenre kell gondolnod. Először is, pontosan kell tudnod, hogy kinek, milyen termékeket, szolgáltatásokat akarsz eladni. Mennyit tudsz a webáruház szoftverre költeni és mennyit tudsz hirdetésre szánni.
Saját egyedi webáruház, kész webáruház szoftver vagy modul vagy webáruház bérlés?
Egyedi webáruház
Viszonylag lassan készül el, viszonylag költséges mulatság, de teljesen személyre szabott lesz. Amennyiben a fejlesztés teljesen nulláról indul (nem valamilyen keretrendszerre épül), akkor oda kell figyelned a kódolásra is. Nem kell hozzá értened, de mindenképpen érdemes biztonsági szempontból ellenőriztetned (etikus hacker), hiszen az adataidnak és a vásárlóid adatainak biztonságba kell lennie. Ez további költséget is jelent egyben. További hátránya, hogy minden egyes funkciót külön le kell hozzá fejlesztetni.
Webáruház szoftver
Webáruház szoftver rengeteg létezik. Opencart, magento, prestashop a legnépszerűbb, kifejezetten webáruház szoftverek. Más tartalomkezelő rendszerekhez is vannak webáruház modulok. WordPresshez a woocommerce, Joomlához a virtuemart a legnépszerűbb. Előnyei, hogy viszonylag gyorsan és az egyedihez képest lényegesen olcsóbban elkészül, rengeteg kiegészítő modul van már hozzájuk fejlesztve, így továbbfejlesztése is viszonylag olcsó. Hátránya, hogy nem teljesen személyre szabott, így előfordul, hogy számodra fölösleges funciót is tartalmaz.
Webáruház bérlés
Általában a legolcsóbb és leggyorsabb megoldás, hiszen regisztrálsz, feltöltöd a termékeket, beállítod, amit van jogosultságod beállítani, kifizeted a bérleti díjat és már indulhat is a biznisz. Hátránya, hogy még annyira sem lesz személyre szabott, mint a kész szoftver. Sok mindenben meg van kötve a kezed. Nem tudod a többi esetben rendelkezésre álló lehetőségeket teljes mértékben kihasználni, pl. design, keresőoptimalizálás. Csak a rendelkezésre álló modulokból válogathatsz, csak a kedvedért nem fognak új modult fejleszteni.
Hogyan tervezd meg a webáruházadat?
Egyedi webáruház és webáruház szoftver választása esetén a fejlesztő kiválasztásánál oda kell figyelned arra, hogy
- a webáruház fejlesztője csak elkészíti az oldalad, aztán eltűnik vagy üzemeltetést is kínál
- ki lesz az aki telepíti a biztonsági frissítéseket, egyedi webshop esetén továbbfejleszti biztonsági szempontból
- szoftver esetén ki teszteli a modulokat (hogy ne akadjanak egymással)
- milyen fizetési megoldással készül a webáruház
- mennyire lesz keresőoptimalizált a webáruház
- milyen konverziós útvonalak lesznek benne
- stb.
Webáruháza bárki létre tud hozni?
Igen és nem.
Gyakorlatilag minimális tudással bárki telepíthet magának webáruházat egy tárhelyre, főleg nyílt forráskódú szoftverekre alapozva.
Az már más kérdés, hogy emellett szükséges:
- megnyerő, bizalomgerjesztő design
- bizalomépítő elemek
- megfelelő termékleírások
- könnyű használhatóság
- kidolgozott konverziós útvonalak
- bejárható weboldal szerkezet
- keresőoptimalizált felépítés
- online marketing stratégia
- jogszabályi feltételeknek megfelelés
Ezek nélkül ma már nem lehet hatékonyan bevételt termelő webáruházat üzemeltetni. Ezeket az „apróságokat” nem feltétlenül ismeri a kezdő webáruház tulajdonos. Egy jó fejlesztő (vagy csapat) azonban ezekben a témákban is otthon van és jó eséllyel tudja, hogy mire van szükséged, hogy sikeres webáruházad legyen.
Az egyik legfontosabb: a vásárlási folyamat. Sok webáruház vérzett már el ott, hogy a vevőnek nehézkes volt a vásárlás, ezért inkább nem vett semmit. A vásárlási folyamatnak a lehető legegyszerűbbnek, egyértelműnek kell lenni.
A másik fontos, a design. Az ember ránéz a weboldaladra és mond egy ítéletet. Pár másodperc alatt. Ugyanakkor előfordul, hogy a rondának tartott webáruház sokkal nagyobb forgalmat tud lebonyolítani, mint egy szépnek tartott. A webáruházad kinézete nem mehet a funkcionalitás rovására. Ismered az első benyomás jelentőségét ugye? A weben ez sokszorosan igaz. A webáruház „kirakata” hasonló célokat szolgál, mint egy bolt kirakata, nevezetesen annak a célnak az elérését, hogy akard megvenni, amit eladok.
Ezek miatt jobban jársz, ha hozzáértő szakemberre bízod.
A felügyeleti szervek is nyaggathatnak
És fognak is. Mert az utóbbi 1-2 évben elkezdtek rászállni a webáruházakra.
Tudod mit kell megjelenítened a webáruházad felületén (ÁSZF) ?
- Név, székhely, levelezési cím. Nem természetes személy esetén a kereskedést képviselő neve és telefonszáma, e-mail cím, amelyen az Ügyfélszolgálat ellátása történik.
- Adószám, cégjegyzék szám, vállalkozói igazolvány szám, nyilvántartó cégbíróság neve.
- A tárhely-szolgáltató székhelye, telephelye, az elérhetőségére vonatkozó adatok, különösen az igénybe vevőkkel való kapcsolattartásra szolgáló, rendszeresen használt elektronikus levelezési cím.
- Engedélyhez kötött termékek, vagy szolgáltatások értékesítése esetén annak meglétének igazolása. (nyilvántartási szám feltűntetése)
- Az áruházban megvásárolható termékek, vagy szolgáltatások ismertetése
És amiről feltétlenül tájékoztatnod kell a vevőidet:
- A fizetési kötelezettség
- A regisztráció és vásárlás menete
- A felhasználó által megadott adatok kezelése
- A termék házhoz szállításának költsége
- A szállítási határidőről, szállítás módja
- A termék átvételi módja
- A fizetési lehetőségek
- A garanciális feltételek
- Az elállási jog
- A jogviták rendezési lehetősége
- A rendszer biztonsága
A vevők nem jönnek maguktól
Elteltek az első napok és még mindig nem adtál el semmit? Ne csodálkozz. Az új webáruházat be kell indítani. Ha nem reklámozod, nem fogják megtalálni és így megvenni sem, bármennyire csábító is az ajánlatod.
A keresőoptimalizálás egy induló webáruháznál 99%-ban nem elég. Ha gyorsan kellenek a vevők, akkor hirdetned is kell. Adwords, Facebook, stb. célcsoporttól függően.
Itt is van néhány fogalom, amit ismerned kell, pl. Adwords minőségi mutató, Facebook quality score. Már ha nem akarsz túlfizetni a kattintásért / megjelenésért. Tudod mi kell ahhoz, hogy ezek jók legyenek?
A vevő nem vásárolni megy a webáruházadba
Ez van. A leendő vevőd legelőször információt keres. Ezért adj nekik értékes információkat. Minél több tudásanyagot (termékteszt, használati tanácsok, stb.) teszel fel az oldaladra, annál több potenciális vevő fogja megtalálni a webáruházad. Ne feledd, a tartalmakat egyszer kell elkészítened, de hónapokig, akár évekig hozza a látogatókat.
Ami kimaradt
Van még jónéhány kérdés, amire tudni kell a választ az eredményességhez.
Ha önállóan „ingyen” akarod a webáruházad elkészíteni és ezeket mind meg akarod tanulni, mielőtt webáruházad lesz, akkor jó darabig nem fogod elindítani, mert akár hónapokat is igénybe vehet, mire mindenen átrágod magad. Ha viszont nem rágod át magad ezeken a témákon, akkor jó eséllyel elmarad a kezdeti siker.
Néhány apróság még, amit nem hanyagolhatsz el:
- jól működő adminisztrációs háttér
- jól működő vevőszolgálat
- fizikai termék esetén profi házhoz szállítás
- automatizálás
Raktárkezelés. Gyors válasz a vevő kérdéseire. Karban tartott webáruház: nincs elavult tartalom, nincsenek lejárt akciók, nincsenek készleten nem lévő termékek. Automatizált számlázás. Gyors kiszállítás. Apróságoknak tűnnek, de ilyen apróságoktól működik jól egy webáruház.
Sok mindent lehet automatizálni, ami terheket vesz le a válladról. Pl. visszaigazoló, értesítő emailek, időzített akciók, elfogyott termékek automatikus megjelölése, stb. Még mielőtt elúszol a sok munkában.
Hogyan készüljön el a webáruházad?
Ha itt tartasz a cikk olvasásában, akkor már valószínűleg érzed, hogy nem is annyira egyszerű egy webáruház üzemeltetése, amennyire elsőnek tűnik.
Ha a konkurensed jobban működő webáruházat üzemeltet, már eleve versenyhátrányban indulsz. Ha a konkurensed erősebben optimalizál, ugyanúgy könnyen hátrányba kerülsz.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy sok a a lehúzós cég is. Ez sokszor nem derül ki a referenciákból. Sok nem ért a keresőoptimalizáláshoz vagy a marketinghez, vagy egyikhez sem. Azaz elvileg pontosan tudnod kellene, mire van szükséged, különben nem lesz bevételt termelő webáruházad.
Általában akkor is költségesebb lesz a webáruház elkészítése, ha előbb elkészül a webáruház, majd következik külön a webáruház optimalizálása, végül a marketingje. Költséghatékonyabb tud lenni, ha a három terület már az elején ötvöződik. És az elkészítése is gyorsabb és hatékonyabb tud lenni. Nálunk például honlap csomagajánlatban csak olyat látsz, ahol a marketingszemlélet és a technikai SEO benne van a csomagban. Webáruház esetén nagyon változó igények vannak, ezért minden webáruház készítésre vonatkozó megkeresésre egyedi árajánlatot készítünk.