WordPress adminisztráció 2.
Vezérlőpult, Médiatár, Felhasználók, Eszközök
Vezérlőpult
A Vezérlőpult menüben található a Kezdőlap és a Frissítések menüpont.
Kezdőlap
Az 1. részben elmondottakon kívül további funkciója nincs. A Kezdőlap linkre kattintva jutsz vissza az adminisztrációs felület „címlapjára”.
Frissítések
A menüben a WordPress motort, a Bővítményeket és a Sablonokat lehet frissíteni.
A bővítmények frissítése max. néhány percet vesz igénybe, miután a menüben a frissítés gombra kattintasz.
A frissítés lehetőségére egy kis piros kör alakban megjelenő szám figyelmeztet, amely lehet itt a Frissítés menüpontnál vagy a Bővítmények menüpontnál.
Minden frissítés előtt mindig célszerű egy adatbázismentést eszközölni a phpmyadmin felületen (SQL export – mindent kijelölve), hiszen akár egy frissítésbe is becsúszhat valami hiba. Például legutóbb a 4.5 WordPress esetében fordult elő, hogy friss jquery csomagot kapott, így több sablonnál és bővítménynél lépett fel inkompatibilitási probléma. Ez persze nem hiba volt a WordPress oldaláról, de némelyeknek okozott egy kis fejfájást. Az SQL mentésből az utolsó állapotot mindig vissza lehet állítani.
Tipp
A frissítéseket célszerű úgy ütemezni, hogy az ne a „csúcsidőre” essen, mert ilyenkor néha előfordul, hogy nem fut le teljesen a frissítés. Ehhez nem árt nem elfelejteni, hogy a wordpress.org (ahonnan a frissítés indul) nem Magyarországon, hanem az Egyesült Államokban van, tehát amikor nálunk este 23 óra van, az ott csúcsidőnek számító kora esti időpont.
Médiatár
Médiatár és Új hozzáadása menüpont. A Médiatárban elérhető az összes eddig feltöltött kép, az új hozzáadása menüpontban új képet vagy képeket vagy más anyagot tölthetsz fel a honlapodra.
Több fájlos feltöltő használatával lehetőséged van csoportos feltöltésre is a feltöltési korlát keretén belül.
Ha nem működik a több fájlos feltöltés, akkor választhatod a böngésző alapú feltöltést is.
A felületen látod, hogy mekkora a megengedett legnagyobb feltölthető fájlméret. Ezt a méretet nem a WordPress, hanem a tárhelyszolgáltatód szabályozza. Tehát, ha kevés megabyte van ott, akkor hozzá fordulhatsz (illetve egyes tárhelyszolgáltatóknál a tárhely admin felületén is van lehetőség módosítani a globális feltöltési korlát keretén belül).
A feltöltött fájlokhoz címet és leírást és alternatív szöveget adhatsz. (Nem kötelező, de keresőoptimalizálási szempontból hasznos lehet.)
Hozzászólás
Itt a bejegyzésekhez történő hozzászólások kezelhetők.
Hasonlóan a bejegyzésekhez, itt is az összes hozzászólás megjelenik alapértelmezetten, de lehet szűkíteni a megjelenített hozzászólásokat.
A hozzászólások státuszai
- Függőben – Amennyiben úgy van beállítva a hozzászólások adminisztrálása, akkor itt jelennek meg a beküldött, de a honlapon még közzé nem tett hozzászólások.
- Elfogadva – Itt a honlapon közzétett hozzászólásokat láthatod.
- Spam – Lehetőség van arra, hogy hozzászólásokat spamként jelöld meg. A spam hozzászólások ide kerülnek.
- Lomtárban – A hozzászólásokat lomtárba helyezheted, majd onnan akár véglegesen is törölheted.
Természetesen egy-egy hozzászólást el is utasíthatsz, ha az nem kívánatos számodra.
A hozzászólásokra ebben a menüpontban is válaszolhatsz, nem kell a honlap adott bejegyzéséhez elnavigálni.
A hozzászólást szerkesztheted, moderálhatod is, illetve az előzményeit is megtekintheted.
A Csoportműveletek alatt a kijelölt hozzászólásokat csoportosan elfogadhatod, elutasíthatod, megjelölheted spamként vagy lomtárba dobhatod.
Szűkíteni hozzászólások és visszajelzések szerint tudsz.
Visszajelzés: olyan „hozzászólás típus”, amit akkor kapsz, ha valaki valamelyik weboldalon említi és linkeli a honlapodat. Természetesen csak akkor kapod, ha engedélyezted a visszajelzéseket.
Felhasználók
Itt kezelheted a felhasználóidat, amennyiben engedélyezed a honlapon a regisztrációt.
Az Összes felhasználó menüpontban láthatod a különböző jogkörrel rendelkező felhasználókat.
A kijelölt felhasználókat törölheted vagy egy kattintással szerepkört módosíthatsz.
Az Új hozzáadása menüben manuálisan tudsz felhasználókat felvenni.
A Saját adatlap menüben kikapcsolhatod a szövegszerkesztőt (nem célszerű), kikapcsolhatod az eszköztárat (admin bar) az oldal mutatásakor.
A felhasználónév mellett megadhatod a további személyes és elérhetőségi adataidat. A felhasználónévtől eltérő becenevet adhatsz meg.
Az életrajzi információk egyes sablonokban behívhatók a bejegyzések, illetve oldalak szöveges része alá, így célszerű lehet kitölteni.
Jelszómódosításra is ebben a menüpontban van lehetőséged.
Eszközök
Néhány hasznos funkciót találsz itt, ami más kategóriákba nem sorolható.
Ilyen a Press This, a Kategória és Címke konvertáló.
A Press This egy olyan kisalkalmazás, amely segítségével más honlapokról tartalmakat „húzhatsz át”.
Az Importálás menüben más honlapokról (elsősorban blogokról: Blogger, Blogtér, WordPress alapú oldalakról) importálhatsz bejegyzéseket.
Az Exportálás menüben a saját honlapod bejegyzéseit exportálhatod többféle módon. Lehet exportálni az összes bejegyzést, összes oldalt, kategóriák szerint, szerzők szerint, dátum szerint vagy a bejegyzések állapota szerint.
Ez a funkció hasznos lehet, pl. tárhelyváltás esetén.