WordPress adminisztráció 3.
Bejegyzés és oldal
Mi a különbség?
A bejegyzés a gyakran frissülő tartalomhoz célszerű. Kronológiai sorrendben jelennek meg, kategóriákba lehet rendezni, címkével lehet ellátni őket. Az oldalakat a statikus tartalomhoz célszerű használni. Az oldalak nem használnak kategorizálást, címkézést, hierarchiába rendezhetők.
Bejegyzés
Bejegyzés készítésének akkor van jelentősége, ha gyakran frissülő tartalom kerül a honlapra, pl. hírek vagy blog.
A menüpont négy elemet tartalmaz
- Összes bejegyzés – itt találjuk a közzétett, várakozó vagy vázlat bejegyzéseket
- Új hozzáadása – értelemszerűen itt tudunk új bejegyzést írni
- Kategóriák – a bejegyzéseket kategóriákra lehet bontani.
- Címkék – a címkézés szintén egy kategorizálási módszer.
Összes bejegyzés
A menüpontba belépve felül láthatsz linkeket. Az, hogy mennyit és milyen elnevezéssel, attól függ, hogy milyen tartalom van a honlapodon. Az Összes megjeleníti a bejegyzéseket, függetlenül attól, hogy milyen kategóriában van vagy milyen státuszú.
A bejegyzés státuszai:
- Közzétéve – a közzétett bejegyzéseket a honlap látogatói olvashatják.
- Vázlat – a vázlat státuszú bejegyzések csak az admin felületen érhetők el.
- Privát – más szóval magánjellegű – ezeket csak mi látjuk, más felhasználók nem.
- Függőben – hasonlóan a vázlat státuszhoz, ezek sem jelennek meg a külső látogatók számára.
- Lomtárban – ha valamelyik bejegyzésre nincs szükséged, egy klikkel lomtárba dobhatod. Kb. úgy működik, mint a számítógépeden lévő kuka. A lomtárból a bejegyzés visszaállítható, azonban, ha a lomtár ürítését elvégzed, azok a bejegyzések végérvényesen elvesznek.
Ha egy-egy típusú bejegyzéseket szeretnél csak látni a listában, akkor a linkre kattintással csak azok lesznek megjelenítve (pl. a Vázlat linkre kattintás után a listában csak a vázlat státuszú bejegyzések lesznek megjelenítve.)
A linkek alatti menüsorban találsz még néhány funkciót.
A Csoportművelet alatt lehet a kijelölt bejegyzéseket szerkeszteni (bár ennek nem sok értelme van, hiszen egyszerre úgyis csak egy bejegyzésre figyelsz) vagy csoportosan lomtárba helyezni.
Ezt úgy tudod megvalósítani, hogy a bejegyzések címe előtti jelölődobozba teszel egy-egy pipát, majd kiválasztod a Lomtárba helyezést a Csoportműveletekben, majd az Alkalmaz gombra kattintasz.
Itt további lehetőség a bejegyzések dátum, illetve kategória szerinti szűkítése. A szűkítést kiválasztás után a Szűrő gombra kattintással éred el. A menüsor jobb oldalán a bejegyzések közötti lapozó funkciót látod, ha már van annyi cikked, hogy lapozást igényel.
Új bejegyzés hozzáadása – Bejegyzés készítése
Nincs benne semmi extra dolog, ha tudsz egy Wordben vagy Openoffice.Org alatt szöveget szerkeszteni, ez is flottul fog menni.
A szerkesztő felületen az első sor a cím mező, alatta tartalmi mező. A kettő között sok ikon, aminek többsége a fenti két szövegszerkesztőből ismerős.
Amennyiben egy ikonsor jelenik meg, a legutolsó (billentyűzetet ábrázoló) ikonra kattintva tudod előcsalni a második ikonsort. Az ikonok funkcióját – amíg nem ismered ki – buboréksúgó segítségével megnézheted, ha az ikon fölé viszed az egeret.
Ikonok, amelyek funkcióikat tekintve nincsenek a fenti szövegszerkesztőkben.
Tovább ikon: A link ikon mellett van egy két téglalapot mutató ikon, amiket egy szaggatott vonal választ el egymástól (HTML nézetben a <more> funkció).
A bejegyzés szerkesztésénél az a szerepe, hogy ha hosszabb szöveget írsz, ahová ezt a kódot beilleszted, csak az előtte lévő szöveg kerül a címlapra/archívum oldalra, az utána következő szöveg csak kattintás után, aloldalon érhető el. (Feltéve persze, hogy a sablonodban a content van a bejegyzések listázásához társítva. Ha bevezető van társítva, akkor az első 55 szó előtt működik így, az 56. szó után már hiába illeszted be („gyári” beállítás szerint 55 szó a bevezető, természetesen a sablon ezt felülbírálhatja)
A második sorban a „T” ikon.
Ez „egyszerű szövegként beillesztés” – ha pl. HTML fájlból szeretnél beilleszteni szöveget, akkor itt beillesztve kikerülnek a szövegből a HTML kódok.
Az ikonsor fölött…
A bal oldalon lévő „Média hozzáadása” segítségével lehet feltölteni és bejegyzésbe illeszteni képet, videót, hangot, vagy más médiát (fájlt).
A jobb oldalon található a nézetváltó a HTML és vizuális mód között. A HTML mód használatához némi HTML kódolási alapismeret szükséges!
Az admin felület jobb oldali oszlopában találod a Közzététel funkciót, választani lehet a már meglévő kategóriák közül, vagy újat lehet hozzáadni, címkéket lehet hozzáadni a bejegyzéshez, illetve kiemelt képet beállítani (ha támogatja a sablon).
Kép beszúrása
A feltölteni kívánt fájlt a számítógépen kiválasztod a Média hozzáadása link segítségével és feltöltöd.
Feltöltés után beállítható a méret, a kiemelt képként kezelés, a szöveghez viszonyított megjelenés.
Ha nem megfelelő a kép mérete, akkor a beillesztett képen kattintva tudod módosítani.
A hozzáadásnáll felugró ablakban választhatod a Hivatkozásból beillesztést vagy a Médiatárat is. A Médiatárból korábban már feltöltött képet tudunk beilleszteni, a hivatkozásból pedig a más honlapon (URL-en) elérhető kép beillesztését jelenti.
Képgalériát is hozhatsz létre több kép kijelölésével.
Közzététel funkció.
Elmenthető a bejegyzés vázlatként, ekkor nem jelenik meg élesben a honlapon. A mellette lévő Előnézet gombbal megnézhető, hogyan fog élesben mutatni.
Állapot: a lenyíló menüben választhatsz a lehetőségek közül.
- Nyilvánosság: Nyilvános, azaz mindenki számára látható. Legyen folyamatosan a kezdőoldalon: azt jelenti, hogy a legutóbb közzétett cikkek előtt fog megjelenni.
- Jelszóval védett, vagyis csak az férhet hozzá, akinek tudomására hozod a jelszót.
- Magánjellegű: senki más nem látja.
Közzététel: azonnali közzététel esetén megjelenik a honlapon. Itt lehet adott, későbbi dátumra történő megjelenést is beállítani. Ebben az esetben az Időzítés gombra kattintás után a megadott időpontban a WordPress tenni fogja a dolgát és nyilvánosságra hozza a bejegyzést.
Ha még sincs szükség a bejegyzésre, akkor Lomtárba helyezhető.
Ha másolni szeretnéd, akkor készíthetsz a cikkről új piszkozatot. Ekkor a beállításokkal együtt készül egy másolat.
Kategóriák
Itt lehet kategóriához rendelni a bejegyzést (akár több kategóriához is). Szükség esetén itt is létrehozhatsz új kategóriát, nemcsak a Kategória menüpontban.
Címkék
Címkéket adhatsz a bejegyzéshez, azaz a hasonló témájú bejegyzéseket csoportosíthatod. A címkéket vesszővel kell elválasztani egymástól. Korábban létrehozott címkék közül is választhatsz.
Fontos, hogy a Hozzáadás gombra külön rá kell kattintani, hogy a címke hozzárendelődjön.
Kiemelt kép
A kiemelt képként kezelés funkció akkor működik, ha a sablon támogatja. (Olyan sablont választottál, ahol a bejegyzések mellett megjelenik a kiskép a blog oldalon (általában a blogoldal egyenlő a címlappal.)
Tölthetsz fel új képet, vagy adhatsz hozzá a Médiatárból már korábban feltöltött képet is.
Oldalak
Az oldalak (statikus tartalom) szerkesztésénél a középső oszlopban ugyanaz a kép fogad, mint a bejegyzés szerkesztésénél.
Az Oldalak menü Új hozzáadása menüponttal lehet új oldalt készíteni.
Az oldal szerkesztésénél a menü, a funkciógombok pontosan úgy működnek, mint a Bejegyzés szerkesztésénél. A képek, más média beillesztése szintén ugyanúgy lehetséges statikus tartalomba.
A Közzététel is ugyanúgy működik a jobb oldali oszlopban. Tehát egy-egy oldalhoz különböző állapotokat rendelhetsz, az oldalad lehet nyilvános, jelszóval védett vagy magánjellegű is. Sőt, a statikus tartalmat is időzítheted egy adott megjelenési időpontra.
A jobb oldali oszlopban találsz egy Oldal tulajdonságok menüt.
Szülő: ha több oldalt szeretnél létrehozni, és azokat hierarchiába rendezni, akkor azt itt lehet megtenni.
Például egy Termékek oldal – általános leírással, ahhoz kapcsolódóan pedig egy Kulcstartók és egy Szalmakalapok oldal,
Akkor amikor a Kulcstartók és a Szalmakalapok oldalt írod, itt választhatod ki a Termékek oldalt szülőnek.
Sablonminta: Sablontól függően lehet itt egy egész lista, pl. jobb oldali sidebarral, bal oldali sidebarral, teljes oldalszélességű oldal, blog vagy portfólió oldal sablon vagy más sablonminta. Az sablonminta elnevezése a sablon készítőjétől függ.
Ezek az alapértelmezett oldal sablontól eltérő elrendezésben jelennek meg a honlapon.
Ha nincs különböző oldalminta, akkor a menüpont nem jelenik meg.
Sorrend: ezzel lehet szabályozni, hogy a menüben hol jelenjen meg az oldal. (Alapértelmezésben az abc szerint növekvő sorrendbe rendezi az oldalakat.)