WordPress adminisztráció 4.
Megjelenés – a honlapod kinézete
Sablonok
Itt kezelheted a sablonjaidat.
A már telepített sablonokból bekapcsolhatod a leginkább szimpatikust vagy itt törölheted a nem kívánt sablonokat. A Sablonok telepítése linkre kattintva telepíthetsz sablonokat. Sablonok telepítésére lehetőség van a wordpress.org sablon adatbázisából, tölthetsz fel a gépedről is (fontos, hogy a gépedről telepítendő sablon .zip formátumban legyen tömörítve).
A sablonok között vannak olyanok, amelyeknek van saját admin panelje, ami lehetőséget ad a sablon kisebb-nagyobb mértékű testreszabására. A sablon saját admin paneljét vagy a Megjelenés menüponton belül találod vagy a „főmenüben” valahol a Megjelenés menüpont körül vagy alul, a WordPress menü után. Ez sablontól függ, nincs standard megjelenítési helye a sablon adminisztrációs felületének.
Tipp:
Egy Twenty alapsablont, amelyek a WordPress alapértelmezett sablonjai, NE törölj. Amennyiben sikerül valahonnan letöltött hibás sablont telepíteni, ami következtében bekapcsolása után pl. nem éred el az adminisztrációs felületet, akkor a hibás sablon ftp-n keresztüli törlése után a WordPress automatikusan átvált az alapértelmezett sablonra. Ennek hiányában kicsit több tudással lehet visszaállítani a működőképességet.
Widgetek
A Widgetek gyakorlatilag – sablontól függően – az oldalsávba illeszthető menüpontok.
Amennyiben olyan sablont választottál, akkor elképzelhető, hogy van a fejlécbe vagy láblécbe illeszthető widgeted is, sőt némely sablonban van widget generátor is.
Bal oldalon látod az elérhető widgeteket. (A bővítmények telepítésénél tudsz keresgélni a telepíthető widgetek között.) Funkcióit tekintve: archívum, hivatkozások, egyéni menü, utolsó bejegyzések, utolsó hozzászólások, stb.
Hogyan jelenítsd meg a honlap oldalsávjában?
Egyik lehetőség, hogy bal egérrel „megfogod” a megjeleníteni kívánt widget címsorát, majd áthúzod a jobb oldali oszlop megfelelő helyére.
A jobb oldali oszlopban több oldalsáv doboz is lehet – ez is sablontól függ, hogy mennyi és milyen elnevezéssel jelenik meg. Rendszerint az első doboz kivételével a többi zárva van. A címsorának jobb oldalán látható lefelé mutató nyílra kattintva tudod kinyitni. Widgetet belehúzni csak kinyitott widget dobozba lehet.
A másik lehetőség, hogy kattintasz a kiválasztott bal oldali widget címsorán, a lenyíló menüben kiválasztod, hogy melyik oldalsávhoz akarod hozzáadni és hozzáadod.
Menük
A Menükben mint a neve is mutatja különböző – a sablonban, illetve az oldalsávban elhelyezhető menüket lehet létrehozni.
Menük létrehozása
Egy menü létrehozásához először nevet kell adnod a menünek, majd ezt elmenteni. Következő lépésként adhatsz hozzá külső URL-t a Saját hivatkozások szövegmezőinek kitöltésével (a Hivatkozás szövege a menüpont neve).
Adhatsz a menühöz oldalt és kategóriákat. Valamint lehetőség van egy-egy bejegyzés vagy címke hozzáadására is – ehhez előbb a Képernyő beállításai segítségével meg kell jeleníteni az ezeket tartalmazó dobozokat.
A menü rendezése
A menühöz hozzáadott menüpontokat tetszőlegesen átrendezheted a menüpont mezőjén lenyomott bal egérgomb segítségével.
Amennyiben több szintű menüt szeretnél létrehozni, a 2. szintű menübe rendezni kívánt menüpontot jobbra kell „tolni” (kb. 1 cm-nyit). A több szintű menü akkor lesz látható a honlapon, ha a sablon támogatja (vagy a CSS-ben hozzáadod a megjelenítést).
A menüpontokkal feltöltött és elrendezett menüt végül mentsd el.
Ha a sablon nem támogatja az alapértelmezett menü lecserélését egyedi menüre (nincs „Menü megjelenítési helyek kezelése” füled), akkor a Widgetek menüpontban tudsz megjeleníteni menüt.
Menü megjelenítési helyek kezelése (fül)
A menübe belépve – ha a sablon támogatja az egyedi menüket – találod fül alatt a Menü megjelenítési helyek kezelése részt, ahol egy vagy több megjelenítési helyhez lehet egyedi menüt rendelni. Sablontól függ, hogy mennyi helyet támogat.
Szerkesztő
A honlap sablon fájljai szerkeszthetők itt – PHP és CSS tudást igényel a használata. Ha nem tudod, mi az a PHP, CSS, ne használd, mert könnyen széteshet a sablon!
Egyéb menüpontok
Hogy a Megjelenítés menüben van-e egyéb menüpontod, az attól függ, hogy milyen sablonod van. Esetenként van Háttér, Fejléc vagy Testreszabás menüpontod.
Háttér – ha a sablon támogatja itt lecserélheted, átszínezheted a honlap hátterét.
Fejléc – ebben általában fejlécképek, fejléc háttérszín beállítására szokott lehetőség lenni.
Testreszabás – ebben a menüben a sablon elemei szoktak beállíthatók lenni, kisebb-nagyobb mértékben. Pl. a H1-H6 címsorok, formok, padding, margin, stb. Az utóbbi időben itt szokott lenni az egyedi CSS megadási lehetőség is.