WordPress Multisite 2.
A WordPress MultiSite beállításai
A hálózat telepítését követően a felső adminbarban egy Honlapjaim névre hallgató új menüpont jelenik meg, amelynek első menüpontja a Hálózat kezelő. A Hálózat kezelőben kiválasztva a Vezérlőpultot, a hálózat vezérlőpultjára lépünk (csak superadmin joggal!).
Itt lehet kezelni a honlapokat, felhasználókat, sablonokat, bővítményeket és a hálózat frissítését is itt tudjuk elvégezni.
A Beállítások alatt találjuk a hálózat beállításait, ahol beállíthatjuk a regisztráció szabályait, elvégezhetjük az új honlap alapbeállításait, szabályozhatjuk a feltöltést, bekapcsolhatjuk a bővítmények menüt a honlapokra vonatkozóan.
Amennyiben esetleg a hálózat angolul jelenne meg a telepítést követően, itt válthatunk magyar nyelvre is.
Ugyancsak itt találjuk az előző részben írt telepítési instrukciókat is.
A Honlapok menüben tudunk új honlapot hozzáadni vagy a már meglévőket szerkeszteni. Az egyes honlapoknál a szerkesztés menüpontban egyedileg szabályozhatjuk az adott honlap jogosultságait.
Sablon, bővítmény: hálózati aktiválás vagy nem? Mi a különbség?
Sablonok, bővítmények telepítésénél választhatunk, hogy aktiváljuk a hálózatban vagy nem. A jelentősége abban áll, hogy amit aktiválunk a hálózatban, az minden honlapon elérhető lesz, tehát a sablonok választhatóak, a bővítmények bekapcsolva, a beállítási lehetőségük adott az egyes honlapok adminisztrátorainak.
A hálózatban nem aktivált sablonok nem láthatók az egyes honlapokon.
A bővítmények ki-bekapcsolási lehetősége akkor érhető el az egyes honlapokon, ha a beállításoknál engedélyeztük a bővítmények menüt.
Amit a bővítményekről még tudni érdemes.
A WordPress két ágának egyesítése nem jelenti feltétlenül, hogy ezentúl minden bővítmény kompatibilis a MultiSite telepítéssel. Előfordulhat olyan állapot is, hogy hálózatban nem tudjuk aktiválni, ugyanakkor az egyes honlapokhoz be lehet kapcsolni egy-egy bővítményt.
A legnépszerűbb bővítményekkel általában nincs kompatibilitási probléma (vagy van WPMS kompatibilis változatuk is).
A WordPress MultiSite honlapjai
Nem szabadulunk az ID azonosítóktól itt sem. A WordPress MS a honlapokat számozott ID rendszerben kezeli. A fődomain kapja az 1 számot, a később létrehozott honlapok a, 2, 3, 4, stb.
Ennek megfelelően az Uploads mappánkban is létrehozásra kerül egy sites nevű könyvtár, benne számozott könyvtárak, 2, 3, 4, stb. Ide kerülnek a honlapokon belül feltöltött fájlok. A wp-content mappa pedig egy blogs.dir nevű könyvtárral gyarapodik, amiben szintén számozott könyvtárak vannak, 2-től kezdődően.
A fődomainünkhöz tartozó tartalmak a „normál” rendszer szerint kezelendők, tehát a feltöltött fájlokat (alapértelmezett beállítás szerint) az Uploads/évszám/hónap mappákban a feltöltés ideje szerint rendezetten találjuk.
A WordPress MultiSite felhasználói
A MultiSite felhasználói jogkörei megegyeznek a WordPress felhasználói jogkörökkel. A többletet a superadmin jogkör adja, aki a teljes hálózat teljhatalmú ura, a hálózat kezelőhöz csak ő fér hozzá.
Domainek kezelése MultiSite alatt
Különálló domain nevek kezeléséhez a WordPress MU Domain Mapping bővítmény lesz a segítségünkre.
A bővítmény telepítés és bekapcsolás után csak a hálózat kezelőben érhető el.
Mielőtt még domaineket kezelhetnénk, irány az FTP programunk. A bővítmény könyvtárában találunk egy sunrise.php nevű fájlt, amit át kell másolnunk a wp-content mappába. Ezt követően a wp-config.php fájlhoz, az utolsó „require_once” kezdetű sor fölé írjuk be a következő kódot:
define( 'SUNRISE', 'on' );
A bővítmény beállításaiban meg kell adnunk a kezelő IP címet (a fődomainünk IP címe), majd az egyes aldomainekhez/alkönyvtárakhoz felvenni a domain neveket. Célszerű a www és www nélküli alakot is felvenni.
Ezt követően az adott honlap szerkesztésénél módosítani kell az URL-t.
Aldomaines változat esetén a domainhez hozzá kell adni egy wildcard aldomaint (*.domain.hu). Esetleg szerkeszthetjük a domain DNS zónáját is. Egy * A rekordot kell hozzáadni. cPanel felhasználók számára ez a művelet részletesen le van írva a bővítmény telepítésénél.