A felugró ablakok és a keresőoptimalizálás
A felugró ablakok és a reklámok kérdésköre egy igazán kényes téma a keresőoptimalizálás világában, ezáltal még a Google sem mindig tud ezzel kapcsolatban egyértelmű választ adni, ezáltal a szakemberek és a webmesterek is sokszor értetlenül állnak bizonyos dolgok előtt. Úgy tűnik azonban, hogy a keresőóriásnak végre sikerült tisztába tennie a felugró ablakok kérdéskörét, ezáltal kiderült, hogy a jövőben nagyon komoly büntetésre számíthatnak azok a portálok, amelyek a felhasználói élményt negatívan befolyásoló felugró ablakokat, vagy ilyen formában jelentkező reklámokat alkalmaznak. Mivel az ilyen alternatívák szinte minden esetben zavaróak ebből a szempontból, érdemes lehet elgondolkodni az efféle megoldások száműzésén.
A Google továbbra sem kötött barátságot a felugró ablakokkal
A felugró ablakok és pop-up hirdetések a keresőóriás egyik hangoutja során merültek fel ismételten, miután egy webmester kérdezett rá ezek negatív hatásaira a SEO szempontjából. A kérdésre John Mueller válaszolt, aki határozottan kijelentette, hogy a Google szempontjából a felugró ablakok nem tartoznak a szerencsés választások közé, és nem is csak a felhasználói élmény megzavarása miatt. Sok esetben ugyanis előfordulhat, hogy az algoritmusok az ilyen pop-up ablakokban megtalálható tartalmakat tekintik elsődlegesnek a weboldalon megtalálható tényleges tartalomhoz mérten, ami a keresőoptimalizálás és a találati lista szempontjából rendkívül rosszul is elsülhet. Ez a kérdéskör azonban sokkal lényegesebb annál, hogy ennyivel elintézzük, méghozzá nem csak a SEO, hanem a marketing szempontjából is.
Mueller a kérdésre válaszolva bővebben is kifejtette, hogy a felhasználói élmény kapcsán a felugró abrakok minden esetben negatívan hatnak egy weboldalra, hiszen ha az jelenik meg előbb a keresők számára, akkor azt, a témában nem releváns tartalmat találják meg először, és egyáltalán nem azt, amit valójában kínálunk a számukra, vagy amire ténylegesen rákerestek. A Google sajtósa szerint ugyanakkor, ha valaki a weboldalunkon böngész éppen, és keresgél valamit, esetleg egy hosszabb cikket böngész, akkor a felugró ablak természetesen akár a hasznára is válhat abban, hogy miként tud könnyebben és egyszerűbben eligazodni a portálon, de az esetek jelentős többségében a webmesterek nem ebből a célból állítanak be ilyen felugró ablakokat. Ezt úgy érhetjük el, ha a felugró ablakot nem azonnal, hanem késleltetve dobjuk be a felhasználó számára, mert amennyiben az oldal betöltését követően azonnal jön a pop-up, tartalmazzon az akármilyen hasznos információt is, előfordulhat, hogy a Googlebot sokkal nagyobb prioritást ad a felugró ablak tartalmának, mint magának az oldalnak, ami a SEO szempontjából elképesztő nagy hátrány lehet.
Most akkor jó vagy nem jó?
A fentiek alapján ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy a Google szerint a felugró ablak jó-e, vagy sem. Mueller szavai alapján azt szűrhetjük le, hogy a keresőóriás legalább két csoportra osztottan kezelő a felugró ablakokat, ezáltal van az első típus, amely azonnal felugrik a felhasználók számára, míg a másik, amikor a keresők csak egy kicsit később kapják meg az extra ablakot. Az első eset az elhangzottak alapján határozottan káros mind a felhasználói élmény, mind a keresőoptimalizálás szempontjából, hiszen ilyen esetekben a Googlebot már a feltérképezéskor találkozik a felugró ablakkal, és akár lényegesen magasabb prioritást adhat neki, mint a mögötte meghúzódó tartalomnak. Ez különösen akkor probléma, ha a felugráson csak egy mondat található, a főoldalunkon viszont egy ízléses, kulcsszavakkal megtámogatott szöveg, amely talán az első helyekre repítene minket a keresőben, de a pop-up miatt erre mégsem kerülhet sor.
A Google szakemberének álláspontja szerint a késleltetett felugró ablak azonban nem jelent kockázatot, hiszen ez csak akkor jelenik meg a felhasználó számára, miután a Google már indexelte az oldal többi részét, ami SEO szempontjából lényegesen relevánsabb. Magyarul tehát, ha érkezett egy potenciális ügyfél az oldalunkra, akkor néhány másodperc után, miután a Googlebot indexelt minket, nyugodtan rászabadíthatunk egy felugró ablakot annak érdekében, hogy felhívjuk a figyelmét egy akciós ajánlatra, a hírlevél-szolgáltatásra és így tovább.
A felugró ablak beállítása
Ha bizonytalanok vagyunk saját honlapunk felugró ablakának beállítása kapcsán, akkor érdemes ellenőriznünk ezt. Erre a Search Console – avagy az egykori Webmester Eszközök – keretein belül lesz lehetőségünk, ahol weboldalunkat lehetőségünk lesz megtekinteni a Googlebot szemein át. Ehhez válasszuk a Feltérképezés menüpontot, azon belül pedig a Megtekintés Google-ként opciót. Amennyiben itt rögtön a kattintás után felugró ablakkal találkozunk, akkor nagyon gyorsan módosítsunk beállításainkon, ha viszont nem, akkor nincs miért aggódnunk a keresőoptimalizálás, illetve honlapunk helyezése miatt.
Hiába nagyon jó a marketing szempontjából a felugró ablak, a SEO kapcsán nem mindig túl hatásos, ezáltal minden esetben komoly óvatosságot igényel az alkalmazása. Különösen igaz mindez abban az esetben, ha honlapunk egy olyan réteget érint meg, akik értenek a számítógépekhez, illetve a böngészőkhöz, hiszen ez a réteg vélhetően már régen letiltotta a felugró ablakokat, így a kockázatot is feleslegesen vállaljuk.