A Google elismerte: a link és a tartalom a legfontosabb!
Kis túlzással történelmi jelentőségű bejelentéssel szolgált nemrégiben a Google csapata, akik első ízben ismerték el, hogy a rangsorolási algoritmus kapcsán a linkek mellett a tartalom a legfontosabb, nem mellesleg pedig majdnem egyenrangú tényezők is. Habár a keresőoptimalizálásban járatos szakemberek számára nyilván ez eddig sem volt titok, ellenben a Google korábban soha nem ismerte el hivatalosan mindezt, de most megtört a jég, így a keresőóriás határozottan kijelentette, hogy a linkek és a tartalom a legfontosabb tényezői a találati rangsor felállításának, míg a harmadik, lényegesen kisebb súllyal bíró, de még így is dobogós helyezést elérő tényező pedig a RankBrain algoritmus.
A határozott kijelentés
Az információt Andrei Lipattsev ismerte el, aki a Google egyik vezető mérnökeként vett részt a WebPromo által szervezett Hangouton, ahol egy kérdésre válaszolva határozottan kijelentette a fentieket, miután több ismert SEO szakértő is kérdésekkel ostromolta a keresőóriás szakemberét. Magát a kérdést a szakmában igencsak járatos Amon John tette fel a Google szakemberének, aki úgy indította mondanivalóját, hogy rendkívül hasznos volna számára, és az egész SEO-szakma számára is, ha végre megtudhatnák, hogy jelenleg mi a két legfőbb rangsorolási tényező, hiszen amennyiben ez ismert lenne, akkor a weboldalak tulajdonosai, illetve a fejlesztők is lényegesen jobb honlapokat tudnának építeni. Mivel Andrei Lipattsev alaposan a sarokba lett szorítva, és a kérdés feltevését követően egy kicsit megfagyott a levegő, a szakember számára nem maradt más választás, minthogy elmondja, mik azok. Ekkor jelentette ki határozottan, hogy az oldalunkra mutató külső hivatkozások mellett a legfontosabb rangsorolási tényezőt a tartalom jelenti.
A sorrendiség kapcsán Lipattsev arról beszélt, hogy ebben az esetben nem beszélhetünk ilyesmiről, ergo mindkét tényező ugyanolyan fontosnak tekinthető. A Google szakembere ugyanakkor tovább folytatta, és egyéb extra információkat is megosztott velünk a témában. Ennek megfelelően derült fény arra, hogy egyes keresések esetén a RankBrain algoritmus tekinthető jelenleg a harmadik legfontosabb rangsorolási tényezőnek, de azt nem árt észben tartani ezzel kapcsolatban, hogy nem egy önálló tényező, hanem inkább a már meglévő rangsorolási tényezők újrasúlyozását jelenti. Tény és való, hogy a SEO-ban járatosak számára a Google bejelentésében semmi meglepőt sem találunk, ellenben érdemes figyelembe venni, hogy több mint 15 évet kellett várnunk arra, hogy a keresőóriás valamelyik hivatalos szakembere ilyen határozottan és egyértelműen elismerje, hogy ez a két tényező a legfontosabb jelenleg a találati lista rangsorolásának összeállításakor.
A képek title címkéje is rangsorolási tényező
Ezzel azonban még messze nem ért véget a Google részéről származó és egyben meglepő információk sora a rangsorolási tényezők és listák kapcsán, habár ezúttal inkább egy rafinált keresőoptimalizálási szakembernek sikerült bebizonyítania egy olyan dolgot, amit John Mueller éppen pár órával előtt megcáfolt. Történt ugyanis, hogy Dawn Anderson, az egyik legismertebb amerikai SEO-szakember megkérdezte a Google szakemberét, hogy a képek title címkéje vajon rangsorolási tényező-e, illetve egyáltalán miként értelmezi ezeket a keresőóriás?
Mueller ezzel kapcsolatban határozott választ fogalmazott meg, ezáltal kijelentette, hogy amennyiben a képek title címkéjét az úgynevezett mouseover eseménykezelő által változtatják meg, akkor azt a Google sajnos nem nagyon tudja értelmezni, ellenben a title tulajdonságokat önállóan nézve talán hozzájárulhatnak egy kicsit a rangsoroláshoz. A vállalat korábban többször is említett már a title címkéket a képek kapcsán, de sokáig úgy tűnt, sőt a fentiek is azt támasztják alá, hogy a rangsorolásban ezek nem játszanak szerepet. Dawn Anderson azonban nem elégedett meg a válasszal, és egy teszttel szerette volna megcáfolni a Google kijelentését.
Mielőtt belemennénk a teszt részleteibe, fontos kiemelni a tényeket, miszerint a Google egyelőre a képeket valóban nem tudja értelmezni a rangsorolás során, így ehhez egyelőre csak azok úgynevezett alt címkéjét használja fel. Pontosabban használhatná fel az elmélet szerint, hiszen a korábbi információk alapján a Google ezt nem használta rangsorolási tényezőként. A teszt részeként Anderson egy kép title címkéjét egy olyan kifejezéssel vértezte fel, amely kutatásai szerint korábban még soha, egyetlen webodlalon sem szerepelt. Miután a képet véletlenszerűen útjára bocsájtotta, azt találta, hogy az internetes keresések során a kérdéses kifejezésre egyetlen oldal sem bukkant fel, ellenben ott volt az első helyen az a portál, amelyen a kép elsőként felbukkant.
Hogy mindez mit jelent a gyakorlatban? Ha még mindig nem lenne egyértelmű, akkor a kísérlet a bizonyíték arra, hogy a Google korántsem csak a képek alt címkéjét használja, hanem a title címkéjét is, amelyeket egyrészt indexel, másrészt pedig a képkeresés mellett a rangsorolás tekintetében is felhasználja őket. Nyilvánvaló ezek alapján, hogy egy kép esetében a rangsorolási jelentőség messze nem olyan komoly, mint egy link vagy egy jó szöveg kapcsán, ellenben nagyon hasznos információ, ezáltal a jövőben mindig beállítani a title címkét abban az esetben, ha egyrészt a képkeresés kapcsán szeretnénk jó helyezéseket elérni, másrészt rendszeresen nagy mennyiségű képpel dolgozunk honlapunkon.