Ismét terítéken az aldomain vs. almappa vita
Ember legyen a talpán az, aki honlap-tulajdonosként, SEO-szakemberként vagy webmesterként képes kiigazodni a Google összes irányelvén, a keresőóriás ugyanis nagyon sokszor hajlamos szembefordulni a saját véleményével is, vagy később megcáfolni korábban hivatalosan bejelentett álláspontokat is.
Tökéletes példa erre a Google bármelyik algoritmusa, ezáltal például a Pingvinnel kapcsolatos bizonytalanság, amelynek során még azt sem tudjuk például, hogy mikro számíthatunk pontosan az algoritmus indulására, amit eredetileg tavaly év végéig vártunk, majd az év első felében, de már az április is véget ért, a korábbi ígéretekből azonban semmi sem valósult meg.
Kiemelhetnénk azonban a RankBrainnel kapcsolatos félreértést is, a Google ugyanis korábban a harmadik legfontosabb rangsorolási tényezőnek nevezte az említett algoritmust, a napokban azonban kiderült, hogy ez félreértés volt, közvetlenül ugyanis ez nem rangsorolási tényező, pusztán csak közvetett hatása van minderre.
Ha sokáig folytatnánk ezt a sort, előbb vagy utóbb eljutnánk az aldomainek és az almappák kérdésköréhez is, ami a Google kapcsán egy rendszeresen vissza-visszatérő, általános vita, amely kapcsán bár még mindig nem született végleges vélemény, ellenben a keresőóriás egy kicsit megkönnyítette a webmesterek dolgát. Habár nézőpont kérdése, sokak számára ugyanis a cég inkább most még tovább bonyolította a témát…
Melyik a legjobb a keresőoptimalizálás szempontjából?
Az almappák és almenük használatának problémája a legtöbb esetben a keresőoptimalizálás, avagy a SEO kapcsán merül fel a legtöbb esetben vitatárgyként, ezáltal még a legnagyobb szaktekintélyek között sem eldöntött kérdés, hogy melyik a jobb megoldás, az aldomain vagy az almappa használata. Az alábbiakban ezt a témát járjuk körül elsőként!
Kezdjük a legáltalánosabb előnyökkel és hátrányokkal, ezáltal az aldomain mellett nyilvánvalóan az a leghatározottabb érv és pozitívum, hogy a domain névben közvetlenül helyezhetünk el kulcsszót, ami közvetlenül elhelyezhető az alárendelt domain főoldalán is, ami olyan jelentős hatást gyakorol egy weboldal helyezésére a találati listán, ami kis túlzással páratlannak tekinthető. Habár sokak szerint ez felülmúlhatatlan előny, érdemes azonban az almappa kapcsán kiemelni, hogy ilyen esetben maga a tartalom megkapja a központi domain név úgynevezett Domain Authority értékét, vagyis hétköznapi nevén a linkerejét. Az utóbbi kijelentés miatt nagyon sok keresőoptimalizálással foglalkozó szaktekintély úgy gondolja, hogy az esetek jelentős többségében pont emiatt lényegesen szerencsésebb alárendelt tartalmainak almappákban elhelyezni, és nem aldomaint pazarolni rá.
A fenti kijelentés kapcsán fontos kiemelni ugyanakkor, hogy azért nem volt ez mindig ennyire egyértelmű, hiszen volt időszak, amikor az aldomaines megoldás lényegesen sikeresebb volt a SEO szempontjából. Az utóbbi években azonban a Google olyan jelentős mértékben módosított irányelvein, és olyannyira előtérbe helyezte a minőségi tartalmakat, hogy ennek köszönhetően az almappákban elhelyezett tartalmak sokkal erőteljesebb linkerőt képviselnek, főként abban az esetben, ha még természetes linkek is mutatnak ezekre.
A téma, illetve a vita egyébiránt a Google webmestereknek szóló legutóbbi hangoutja során merült fel ismét, és John Mueller, avagy a keresőóriás munkatársa készségesen állt a kérdezők elé, sőt mi több, meglepő részletekkel, új nézőpontokkal is szolgált a téma kapcsán. Mueller kifejtette például, hogy a Google fel tudja ismerni a legkülönfélébb aldomaineket is, azonban a legtöbb esetben ezeket nem kezeli külön-külön honlapokként, ami így azt jelentheti, hogy ez a módszer már messze nem adhat át annyi linkerőt, mint évekkel ezelőtt. Pontosabban magát a főoldalt alaposabban is megerősíthetjük vele, de az aldomainekkel rendelkező alárendelt weblapok kapcsán már az sem biztos, hogy külön megjelennek a találati listán. Mueller szerint ugyanis, ha a Google azt tapasztalja, hogy egy weboldalnak több aldomainje van, ezek szerkezete és struktúrája pedig majdnem azonos egymással, akkor a Google úgy kezeli az összes aldomaint – még akkor is, ha több tucat van belőle –, mintha egyetlen nagy weboldalt képeznének, ami a rangsorolás és a helyezés kapcsán nem túl szerencsés.
Lássuk a gyakorlatot
Habár Mueller példája az elméletben érthető, érdemes azonban a gyakorlatba is átültetni azt. Vegyünk például egy országszerte több kirendeltséggel rendelkező boltot, amely több, kisebb aldomainre gyárt honlapokat a kisebb településeken lévő üzletek számára. Ezzel a módszerrel a fentiek alapján Mueller szerint kvázi azt érhetjük el a találati lista tekintetében, mintha almappákat használtunk volna, csak éppen ez sokkal költségesebb és időigényesebb feladat ebben a formában. A Google ugyanis az almappákhoz hasonlóan ezeket az alárendelt domaineket is egy nagy egészként, egy óriási weboldalként kezeli majd.
Habár ez valóban logikus kijelentés, ellenben a SEO szakemberek még az elhangzottak ellenére sem igazán osztják Mueller véleményét, a gyakorlat ugyanis nagyon sokszor egészen mást mutathat. A Google munkatársa ugyanis nem tért ki arra, hogy mi a helyzet az eltérő tartalommal, vagy mi van akkor, ha a struktúra is eltérő az aldomainek esetében, ilyenkor ugyanis vélhetően még mindig ez a szerencsésebb megoldás az almappákhoz mérten.