Milyen is a SEO szempontjából minőségi tartalom?
A keresőoptimalizálás kapcsán számtalanszor hallottuk már a múltban, hogy a minőségi tartalom mindennél fontosabb. Tudjuk-e azonban, hogy mit jelent pontosan a minőségi tartalom, és mi az, amit a Google, avagy a SEO szempontjából a legfontosabb mérce ilyen kategóriába sorol?
A keresőoptimalizálás sikerének kulcsa
A minőségi tartalom kapcsán kijelenthető, hogy a keresőoptimalizálás sikerének egyik legfontosabb összetevője, hiszen amennyiben szeretnénk a Google találati listájának a legelső helyére kerülni, vagy legalább az első oldalra, akkor azt csak és kizárólag úgy érhetjük el, ha az alapvető SEO-teendők mellett megfelelő tartalmat tudunk generálni. Tény és való, hogy a kulcsszavas linkekkel bizonyos dolgokat pótolhatunk és kiválthatunk, ugyanakkor mivel ezek nem természetes linkek, ezért megkockáztatjuk velük a büntetést, hovatovább hozzájuk is fontos minimális, lehetőleg minőségi tartalom. Ez utóbbi azért is rendkívül fontos, mert néhány jó szöveggel rengeteg természetes linket szerezhetünk, ami a SEO szempontjából a legértékesebbnek tekinthető.
A fentiek alapján is tévedés ugyanakkor azt hinni, hogy elegendő csak a megfelelő, minőségi tartalomra felépíteni honlapunk keresőoptimalizálását. Hiába írunk, vagy iratunk ugyanis megfelelő hosszúságú, egyedi képekkel, megfelelő keresőszavakkal és on-site beállításokkal ellátott, jól tagolt szövegeket, ez önmagában még biztosan kevés lesz a megfelelő helyezés eléréséhez. Van ugyanis egy titkos hozzávaló, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy az oldal megfelelő helyezést érjen el a találati listán. Hogy mi az?
Ismerd meg a látogatóidat
Ha sikeres és minőségi tartalmat akarunk honlapunkra írni, akkor előbb nagyon fontos megérteni, illetve megismerni látogatóink keresési szokásait és szándékait, avagy megérteni azt, hogy miért is látogatnak oldalunkra, és mit is szeretnének ott. Olvasni? Rendelni? Vásárolni? Fontos meghatározni az oldalunkra és szolgáltatásunkra jellemző legfontosabb kulcsszót, és ezt követően feltenni a legfontosabb kérdéseket, ezáltal azt, hogy a látogatók mit szeretnének látni, mi érdeklik őket valójában?
Talán úgy véljük, hogy ezekre a kérdésekre nagyon egyszerű válaszolni, valójában azonban sokkal összetettebb mindez, hiszen tulajdonosként mi egészen másként tekintünk weboldalunkra, mint egy látogató. Éppen emiatt piackutatást kell végeznünk azért, hogy megérthessük a kereső emberek, a látogatók szándékát és gondolatait, sőt mi több, nem csak elég megérteni őket, hanem ezen felül a saját céljainknak mindig alá kell vetni látogatóink céljait is.
Így ismerhetjük fel a minőségi tartalmat
Ha egy honlapunkra feltöltött cikk eltalálta látogatóink ízlését, illetve elvárásait, ezáltal tehát hasznos lesz honlapunk számára, azt nagyon könnyen megállapíthatjuk. Ehhez nincs más dolgunk, minthogy folyamatosan nyomon kövessük nyomon oldalunk helyezését a találati listán nem csak néhány óráig, hanem napokig. A feltöltött tartalmak ugyanis nem azonnal fejtik hatásukat, indexelésüket követően ugyanis előbb általában a találati lista 5-15. helyére érkeznek – konkurenciától függően –, majd olvasottságtól függően erről a pontról léphetnek előre hónapok alatt, és elérhetik akár az első helyet is. Egy cikk feltöltése után általában 5-6 hónap szükséges ahhoz, hogy elérje a megfelelő és néha hosszútávú, néha végleges helyezést. Vagyis legalább ennyit kell várnunk ahhoz, hogy megállapíthassuk, előbbre gördítette-e oldalunkat a találati listán vagy sem.
Hogy mi történik mindeközben? Rendkívül egyszerű, a Google folyamatosan figyeli az adott cikkre érkező látogatói adatokat, ezáltal minél többen keresik fel az adott cikk által honlapunkat, azt annál hasznosabb cikknek tekinti a kereső, vagyis előrébb helyezi a találati listán. Ezek a cikkek, illetve linkek általában magas látogatási idővel, valamint alacsony visszafordulási aránnyal rendelkeznek, de jellemző lehet rájuk szimplán a találati listából születő magas átkattintási arány is.
Mi is segíthetjük a minőségi tartalom sikerét
Egy adott tartalom sikerét természetesen mi is megtámogathatjuk bizonyos dolgokkal. A honlapunkon való megjelenés ugyanis önmagában még semmit sem jelent, ellenben, ha az adott cikket, illetve annak a linkjét beletesszük például hírlevelünkbe, kitesszük közösségi oldalunkra, vagy sikerül egy baráti oldallal linket is cserélnünk, akkor azzal rengeteget tettünk azért, hogy az adott cikk olvasottsága növekedjen, ez pedig közvetett módon hozzájárul ahhoz, hogy elősegítse oldalunk helyezését a Google keresőjében.
A lényeg tehát a minőségi tartalom megírása kapcsán az, hogy megtanuljunk a felhasználók, illetve a látogatók fejével gondolkozni, illetve a fontosabb cikkeket megfelelően megtámogassuk a nagyobb olvasottság tekintetében. Amennyiben ezt megtesszük, és képesek vagyunk egy olyan tartalmat is összehozni, ami mind a helyesírás, mind a megfogalmazás, mind a tagoltság, mind a keresőoptimalizálás tekintetében makulátlannak tekinthető, akkor az adott cikkel garantáltan óriásit lendíthetünk majd weboldalunk forgalmán. Fontos azonban, hogy legyünk türelmesek, hiszen az átfutási idő ezen a téren gyakran csak néhány nap, de máskor azonban fél évnek is el kell telnie ahhoz, hogy javulást érzékeljünk.
Miért kell annyira a minőségi tartalom?
Azért, mert 2016-ban „megszűnt” a Panda algoritmus (az az algoritmus ami a minőségi tartalmat vizsgálja – ha valaki esetleg nem tudná). Azért nem kell örülni azoknak, akik webszemetet gyártanak. Január 11-én a Google hivatalosan is bejelentette, hogy a továbbiakban az alap algoritmus részeként fut tovább. Kicsit később nyilatkozták, hogy attól, hogy az alap algoritmus része, még nem fut folyamatosan, továbbra is manuálisan frissítik. Ezáltal érzékelhető és beazonosítható marad. Hacsak nem jön hamarosan egy másik bejelentés ennek ellenkezőjéről, mint nemrég a 2015 végére ígért Pingvin algoritmus futtatásáról.