A Google szerint a márkanév már nem rangsorolási tényező
Az elmúlt hónapokban számtalan találgatás és pletyka bukkant fel azzal kapcsolatban, hogy a Google vajon miként viszonyul, és miként kezeli a különféle márkanevek említését, amelyet nagyon sok webmester rangsorolási tényezőként alkalmazott és használt. John Mueller szerint azonban egyáltalán nem kellett volna.
Amit eddig tudtunk
A márkaépítés jelentőségét a keresőoptimalizálásban azóta vitatják, hogy megjelent a színen a SEO fogalma. Nem véletlen tehát, hogy a szakemberek folyamatosan felvetik a kérdést a Google irányába is, ezáltal a legutóbbi webmestereknek szánt hangout során ismét szóba került, és meglepő válasz érkezett John Mueller részéről. A Google szakembere ugyanis a korábbi titkolózás után határozottan kiemelte, hogy a keresőóriás a szövegben elbújtatott, vagy direkt kiemelt márkaneveket nem tekinti linkeknek, tehát attól, mert egy ismert márka elhelyezésre kerül egy weboldalon, az nem ad át tényleges Page Rank értéket.
A szakember kiemelte ugyanakkor, hogy indirekt hatásai azért természetesen lehetnek a márkanevek használatának, hiszen a márkaemlítés, vagy a márkanevek használata – pláne, ha azok nagy nevek – közvetetten több hasznos látogatót hozhat az oldalra, amivel több linket is szerezhetünk. Olyan hatásra azonban garantáltan nem kell számítanunk tőle, hogy amennyiben egy márkanevet gyakran emlegetünk az oldalon, akkor az első helyre kerül miatta a találati listán.
Titkolózás
Néhány webmester azonban továbbgondolta ezt a felvetést, hiszen a fentiek mondhatni egyértelműnek tűntek korábban is. A felvetés szerint azonban vajon elképzelhető-e egy olyan eset, miszerint egy márkanevet összekötnek egy weboldallal, amit aztán az algoritmus egy témával is összeköt majd. Egy ilyen eset ugyanis már nagy hatást gyakorolni a kérdéses weboldal helyezésére is.
John Mueller ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy noha azt el tudja képzelni, hogy létezik egy olyan specifikus algoritmus, ami ezt megvalósítaná, azt azonban már kevésbé, hogy egy ilyen folyamat látható különbséget tudna előidézni a találati listán. A nagy titkolózás ezt követően jött, miután Mueller elmondta, hogy a márkanév nem elsődleges rangsorolási tényező, tehát sokadlagosan bármi megtörténhet.
A történet tanulsága, illetve legnagyobb érdekessége, hogy a Google szakembere ezzel a kis – nevezzük így – elszólással kvázi elismerte, hogy létezik egy olyan algoritmus, ami a márkanév felemlegetése kapcsán hatással lehet a rangsorolásra is, még ha ez nem is befolyásolná jelentősen a rangsorolási tényezőket. Vagyis nem elképzelhetetlen, hogy amennyiben ténylegesen van egy ilyen algoritmus, akkor a márkanevek említésével az képes arra, hogy például márkakereskedésekkel, esetleg a márkákhoz köthető direkt és indirekt linkekkel kösse össze oldalunkat, amelyek már nagyobb mértékben is befolyásolhatják helyezését a találati listán.
A beszélgetés alapján tehát hivatalos elismerés nem született, de mégis úgy tűnik, bár a Google nem kívánja nagydobra verni, és valószínűleg ezt soha nem is fogják hivatalosan elismerni, ellenben egy algoritmusuk figyel a márkaemlítésekre – noha egyelőre igencsak csekély súllyal. Érdekesség, hogy a webmesterek körében egészen más nézetek is uralkodnak ezzel kapcsolatban, ezáltal sokan úgy vélekednek a témáról, hogy bár a brandek csak indirekt módon befolyásolják a helyezést, a jobb linkelési esély, a nagyobb kattintási arány vagy a jobb közösségi adatok miatt mégis jelentősen befolyásolhatják weboldalunk helyezését.