A hozzászólások előnyei a keresőoptimalizálás szempontjából

A keresőoptimalizálás kapcsán az egyik legvitatottabb tartalom minden kétséget kizáróan a hozzászólás, amely kapcsán rengeteg vita folyik a szakemberek között, méghozzá nem véletlenül, hiszen karakterszám szempontjából a kommentek elképesztő mennyiségű tartalmat generálhatnak egy weboldalon, de a minőség kapcsán már nem mindig ennyire színes az a bizonyos összkép. Lássunk mindent, amit ezzel kapcsolatban tudni kell!
Igen, számít a hozzászólás a rangsorolás kapcsán!
A hozzászólások kapcsán az egyik első és legfontosabb tudnivaló nem más, minthogy a közhiedelemmel, illetve néhány szakember véleményével ellentétben valóban beleszámítanak egy honlap rangsorolásába, ami nem egyszerű feltételezés, hanem egy olyan tény, amit a Google korábban egyszer már hivatalosan is megerősített. Minderre Gary Illyés kerített sort, aki a Twitteren keresztül érkezett kérdésre válaszolva határozottan kijelentette, hogy egy élő, lélegző, ezen túlmenően pedig egészséges közösség rengeteget segíthet egy oldal rangsorolásában. Amennyiben tehát oldalon megtalálható híreink vagy cikkeink alatt nagyon sok az értékes hozzászólás, akkor azok elősegítik majd oldalunk helyezését.
Hogy ne csak a levegőbe beszéljünk, nem sokkal a hivatalos megerősítést követően Gary Illyés számszerűsítette is, hogy pontosan mennyire is fontosak számunkra az egyes hozzászólások. A Google szakemberek szerint, amennyiben a rangsorolás szempontjából a jó minőségű tartalomért cserébe egy képzeletbeli pontrendszeren 5 pontot kapnánk, akkor a hasznos és természetes linkekért átlagosan 2 pont járna, az élő és hasznos közösségért – amely naponta értékes hozzászólások sokaságát generálna – legalább 1 pontot kellene kapnunk.
Ezek természetesen nem hivatalos számok, de még csak nem is sorrendiség, de nagyon jól érzékelteti, hogy a hozzászólások milyen jelentősek lehetnek egy portál életében. Habár nagyon sokan még ennek ellenére is csak legyintenek a témában, ellenben nem szabad félvállról venni mindezt, hiszen amit tényként kell elkönyvelnünk, hogy a keresőoptimalizálásban csak nagyon kevés olyan tényezőt tudunk felsorolni, amivel kapcsolatban egyértelműen és határozottan kijelenthető, hogy ténylegesen használ a helyezésünknek. Márpedig a hozzászólások éppen ilyenek, így ha erős közösséget építettél és sok hozzászólásod van, akkor ha csak egy pontértékben is, de biztos lehetsz abban, hogy javult oldalad a rangsorolás kapcsán.
A Shoutmeloud oldal korábban egy rendkívül átfogó esettanulmányt is készített már a témában, amelynek során azt vizsgálták, hogy mi történik abban az esetben, ha egy erős közösséggel rendelkező oldal hozzászólásait egyik napról a másikra eltávolítják. Habár az első napokban nem történt semmi, valamivel több mint egy hét után azonban a weboldal forgalma mintegy 40 százalékos csökkenést mutatott, és mindaddig nem is növekedett, amíg meg nem történtek a hozzászólások helyreállításai. Egyes vélemények szerint a minőségi hozzászólások sokkal fontosabbak, mint például a HTTPS-re való átállás, vagy a címsor helyes használata.
Néha károsak is lehetnek a hozzászólások
Természetesen a hozzászólások nem csak előnyt kovácsolhatnak számunkra, hiszen a keresőoptimalizálás világában szinte minden elsülhet fordítottan is. Legyen az akár természetellenes link, akár túlzott kulcsszóhasználat, a probléma kézzelfoghatóvá válik, és ugyanez igaz a hozzászólások kapcsán is. Hogy mikor ártalmasak a keresőoptimalizálás szempontjából a hozzászólások? Rendszerint akkor, ha a cikkek végen túl sok a gyenge minőségű, értelmetlen, egy vagy kétszavas, esetleg kizárólag hangulatjeleket tartalmazó véleményes. Noha a Google a cikkek tartalmát külön kezeli a hozzászólásoktól, ellenben a teljes portál szempontjából a tartalom és a komment ugyanolyan fontos, ergo nagyon fontos mindkettő egy oldal minőségének meghatározásakor.
Mindezt szintén megerősítette már korábban a Google, egészen pontosan John Mueller, aki elmondta, hogy ha van egy nagyon jó minőségű cikkünk, akkor keresőjük elvárja, hogy az alatt szintén jó minőségű vélemények és hozzászólások is legyenek, avagy olyan tartalom, amit a Google szívesen megmutat a felhasználóknak. Hogy mégis mi közünk van nekünk a felhasználók által generált tartalmakhoz? Meglepően sok, a cég irányelvei szerint ugyanis minden portáltulajdonos felelős azokért a tartalmakért is – legyen az akár hozzászólás, akár blogbejegyzés –, amit az oldal felhasználói állítanak elő, ha tehát gyenge minőségű, akkor az kihatással lesz a rangsorolásra.
Mi sem bizonyítja mindezt jobban mást, hogy korábban például a Panda algoritmus is osztott ki büntetést egy oldalnak a rajta megtalálható hozzászólások miatt. Természetesen ez csak olyan esetekben fordulhatott elő, ha egy portál moderátorai nagyon rossz munkát végeztek, ezáltal nem szűrték ki a haszontalan és negatív kommenteket. A hozzászólások hatékonyságát egyébiránt mi sem bizonyítja jobban más, mint a Stackoverflow névre keresztelt oldal, amely tulajdonképpen nem más, mint egy óriási és egyben nyitott programozói fórum. Ide konkrét cikkek nem kerülnek fel, de mivel a világ programozóinak a krémje megfordul itt, értelmes kommunikációt, tanácsadást, és gyakran értekezést folytat egymással az adott témában, a fórum kiemelkedően jó helyezéssel bír a találati listán.