Így segítik a minőségi hozzászólások honlapod helyezését
A Google jóvoltából már megtudtuk, hogy a minőségi hozzászólások ugyanolyan jól segítik honlapunk helyezését, mint bármilyen minőségi tartalom, ami weboldalunkra felkerül, ellenben akárcsak az összes többi SEO-megoldás, úgy természetesen ez is kétélű fegyver. A keresőóriás elmondása szerint ugyanis felelősek vagyunk a honlapunkon tárolt összes tartalomért, ezáltal nem csak a cikkekért, hanem a hozzászólásokért, amelyek kapcsán érdemes egy megfelelő moderálási szabályzatot felállítani annak érdekében, hogy a hasznos és jó minőségű kommentek maradhassanak, míg a negatív és rossz minőségű hozzászólások biztosan eltávolításra kerülhessenek. Igen ám, de mi is pontosan egy jó minőségű hozzászólás?
A hasznos hozzászólásokról
A SEO és honlapunk helyezésének szempontjából a hasznos hozzászólás kapcsán a Google egy egészen határozott definícióval szolgál a webmesterek, illetve a portáltulajdonosok számára. Ennek megfelelően tudjuk, hogy a pozitív és hasznos hozzászólásokat úgy kezelhetjük mi, és úgy kezeli a keresőóriás is, hogy honlapunk értékes részei és tartalmai, ezáltal valamilyen értéket, plusz információt tartalmaznak akár a cikket kiegészítendő, akár egy hasznos saját véleményt közlendő. Az ilyen kommentek minden esetben nagyon értékes pluszt biztosítanak weboldalunk számára, miközben javítják annak minőségét is.
A hozzászólások ugyanis a Google számára jelzésértékkel bírnak, ergo egyfajta indikátorok arra vonatkozólag, hogy egy igazán elkötelezett és hasznos közösségünk van, amelyik arra ösztönzi az összes betérő látogatót, hogy ők is bekapcsolódjanak a beszélgetésbe, hozzászóljanak, és később rendszeres vissza-visszatérők legyenek, megosszák azt közösségi oldalukon, másoknak ajánlják és így tovább. Ez egy megfelelően világos leírása annak, hogy a keresőóriás mit is gondol a hozzászólások hasznosságáról, amelyek ha informatívak és inspirálóak, akkor nem lehet gondunk.
Sajnos azonban nem minden hozzászólás ilyen, ergo nem mindegyik hasznos vagy informatív, ezáltal amennyiben valaki csak annyit ír, hogy „ez jó cikk”, az sem probléma, ellenben ha túl sok ilyen komment születik, az már káros lehet, éppen ezért ezeket érdemes megritkítani egy kicsit. Ebből következik a kérdés, hogy mi a helyzet azokkal a weboldalakkal, amelyek nem engedélyezik a hozzászólásokat. Vajon ez a megoldás káros a SEO szempontjából? Természetesen a válasz egy határozott nem, különösen olyan esetben, ha nagyon sok olyan ember téved weboldalunkra, akik csak a spam miatt használnák a lehetőséget. Ilyenkor többet használ az, ha inkább letiltjuk a hozzászólás lehetőségét, ellenben ilyenkor nyilvánvalóan megfosztjuk magunkat már alapjáraton attól a lehetőségtől, hogy esetleg valamikor a jövőben egy nagyon jó közösség alakuljon ki weboldalunkon, ami viszont a keresőoptimalizálás szempontjából kiemelkedően hasznos.
Hallottál már a manuális értékelőkről?
Sokan nem is tudják, de a Google az egyes weboldalak értékelése kapcsán úgynevezett manuális értékelőket alkalmaz. Ezek a szakértelem, az elismertség és a megbízhatóság kapcsán értékelik és veszik szemügyre portálunkat, és bár elsődlegesen nyilván a nagyobb, illetve népszerűbb weboldalakra vannak szakosodva, ellenben nem lehetetlen, hogy egy aprócska honlapra is eltévedhetnek, ha erős ott a közösség. Ilyenkor a manuális értékelők a fenti három szempont alapján értékelik a végeredményt. Hogy értsük a manuális értékelők lényegét, amennyiben weboldalunkon egy élő és lélegző közösség található, amelyik elismeri a munkánkat a rengeteg hozzászólás által, akkor az a legjobb bizonyíték arra, hogy amit teszünk, amikről írunk, az minőségi, gondolatébresztő, és ezáltal elismerésre méltó a saját szakmánkon belül, vagy azon a színtéren, amelyen mi mozgolódunk. Ha egy ismeretlen felhasználó például elsőként érkezik weboldalunkra, és azt látja, hogy a tartalmak alatt hosszú és minőségi hozzászólások sorakoznak, akkor nyilván azt fogja hinni majd, hogy valóban egy hozzáértő oldalra érkezett, ahol fontos mások véleménye is. Röviden és tömören tehát a jó kommentek erősítik portálunk megítélését, és a felhasználói élmény szempontjából is sokat hozzátesznek a SEO értékhez.
Apropó felhasználói élmény! Ebből a szempontból is igazán lényeges megvizsgálni a hozzászólások keresőoptimalizálásra gyakorolt hatását. Ebből a szempontból a legfontosabb kérdés minden esetben az, hogy a felhasználók számára fontosak és hasznosak-e a kommentek? Ezt általában a hozzászólások számával és minőségével tudjuk ellenőrizni, ezáltal minél magasabbak ezek az értékek, annál jobb a felhasználói élmény kapcsán egy portál, hiszen aki egyszer hozzászól, az már csak a reakciók miatt is jó eséllyel vissza fog térni a jövőben, ami a SEO kapcsán bizony igencsak pozitív.
S hogy mi a helyzet a közösségi oldalakkal? Napjainkban egyre fontosabb, hogy egy jól menő weboldalnak erős közösségi támogatása is legyen, így legalább egy Facebook oldal erősen javasolt, amelyek nem csak kommunikációra, hanem értékelésre is ösztönzik a közösséget. Minden egyes újabb megosztás, lájk, hozzászólás vagy reakció hosszabb és rövidebb távon egyaránt hasznot hajthat számunkra, noha természetesen nem árt ezt megfelelően koordinálni, és honlapunkra irányítani az aktívabb hozzászólókat. Ha ugyanis Facebook oldalunkon van sok komment, az közvetlenül sajnos nincs hatással weboldalunk SEO-jára, legfeljebb csak közvetett formában.