A SEO szakértők fele jelentős hatást vár a Google AMP-tól
Egy igencsak érdekes kutatási anyag látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy mit gondol a szakma, avagy a világ SEO szakértői a hamarosan érkező Google AMP oldalak keresőoptimalizálásra gyakorolt hatásáról. A vizsgálatot a Link-assistant.com készítette el, akik több mint 300 SEO szakértő véleményét kérték ki a témában. Az eltérő trendek és lehetőségek miatt a felmérésben amerikai és európai keresőoptimalizálók egyaránt részt vettek, sőt mi több, a kutatók igyekeztek objektíven eljárni azzal kapcsolatban is, hogy szabadúszókat, céges szakembereket és ügynökségeket egyaránt megkérdeztek. A felmérés célja igazán sokrétű volt, de leginkább az állt a középpontban, hogy a keresőoptimalizálással foglalkozók figyelmét felhívják arra, hogy mennyire is foglalkoztatja a színteret jelenleg a Google AMP, de egyáltalán a piac résztvevői és mozgatói milyen hatásokkal számolnak az elindulást követően.
Szinte mindenkit érdekel a Google AMP és sokan jelentős hatást várnak
A kutatás kapcsán az egyik legfontosabb eredmény az, hogy a SEO szakemberek jelentős részét, így több mint háromnegyedüket érdekli, hogy a Google AMP a keresőoptimalizálás szempontjából vajon milyen hatást is vált majd ki az elindulást követően. Sőt mi több, a felmérésben résztvevők közel 20 százaléka már arról beszélt, hogy bár az indulás odébb van, már most rengeteg időt és munkát fektetett abba, hogy alaposabban is utánajárjon a témának, ezáltal megfelelően felkészülten szeretné várni a rajtot. A kutatásban résztvevők negyede ugyanakkor még mindig teljesen érdektelen a Google AMP kapcsán, ezáltal kijelentették, hogy egyáltalán nem érdekli őket a keresőóriás újdonsága, és nem is igazán követték nyomon eddig az ilyen típusú oldalakkal kapcsolatos információkat.
Habár a fentiekből kiderül, hogy sokakat érdekel a téma, a kutatás alapján azonban mégis kijelenthető, hogy a keresőoptimalizálással foglalkozó szakembereknek csak alig a fele gondolja úgy, hogy a Google AMP oldalak megjelenése jelentős hatást gyakorol majd a rangsorolásra és a találati listára. Magyarul tehát ugyanannyian vannak azok, akik szerint nem várható jelentősebb hatás a az AMP-tól, mint akik már most tartanak a mozgástól. Érdekesség, hogy a válaszadók 14 százaléka szerint csak minimális hatás várható, és a maradék 31 százalék beszélt arról, hogy közepes módosulásokra számít, ezáltal bizonyos honlapok esetében jelentősebb, másoknál viszont mérsékeltebb változások következnek majd be. A válaszadóknak azonban csak alig 6 százaléka jelentette ki határozottan, hogy semmiféle organikus forgalomváltozással nem jár majd a Google AMP indulása.
Kevesen terveznek váltani
Noha a többség vár tehát kisebb-nagyobb hatást a Google AMP oldalak indulásától, ezek használata és alkalmazása egyelőre még igencsak korlátozottnak tekinthető a piacon. A felmérésből kiderült ugyanis, hogy a szakembereknek egyelőre még csak alig 23 százaléka kezdte el használni weboldalán, vagy az általa kezelt portálokon az AMP oldalakat, és bár 29 százalékuk legalább féléven belül szeretne váltani, a többség azonban csak jóval későbbre tervezte be az indulást, vélhetően arra az időszakra, amikor már gyakorlati és tényszerű haszna is lesz az átállásnak. Az AMP használatát csak nagyon kevesen, a kutatásban résztvevők mindössze 5 százaléka akarja teljesen megkerülni.
A hazai helyzet kapcsán egy ilyen felmérés vélhetően még rosszabb eredményeket hozna, a gyakorlat ugyanis vélhetően azt mutatná, hogy bár a magyar keresőoptimalizálási szakemberek többsége bizonyára hallott a AMP-ről, azonban csak elenyésző százalékuk fordíthatott elegendő figyelmet az újdonság megismerésére. Ennek az egyik oka az, hogy a Google az AMP oldalakat egyelőre Magyarországon még nem kezdte alkalmazni az organikus találati listán, egyelőre ugyanis még csak 12 országban használják, noha a terjeszkedés folyamatos. Néhány kivétel természetesen itthon is akad, ezáltal vannak portálok, amelyek már előre felkészültek és átálltak az AMP technológiára, de ennek egyelőre jelentősebb látszata még nincs. Hangsúlyozandó azonban, hogy még!
Mi is az az AMP?
Az AMP az Accelerated Mobile Pages rövidítése, amely az elmúlt években olyannyira előtérbe helyezett mobilos oldalak egy következő lépése, illetve nagy dobása. Az újdonság alapvető problematikája, vagy éppen apropója az, hogy a hagyományos weboldalak letöltése jelenleg mobileszközökkel nagyon lassú, ezen túlmenően pedig az akkumulátor töltöttsége mellett az adatforgalmat is jelentős mértékben igénybe veszi. Habár sokak szerint a reszponzív dizájn megoldást jelenthet erre a problémára, de a gyakorlatban ez csak a megjelenítést optimalizálja, az adatmennyiséget viszont már nem. Az AMP legfontosabb célja ebből kifolyólag az, hogy felgyorsítsa a weboldalakat, amivel a felhasználók számára könnyebben és gyorsabban elérhető portálokat hoz létre. A Google mellett ma már az AMP támogatói között olyan nagy neveket találunk, mint a Twitter, a WordPress, a Pinterest vagy éppen a Guardian és az Economist.
Az AMP lényege röviden az, hogy a tényleges megjelenéshez képest egy lebutított, ámde jól olvasható és gyors portált kapjanak azok felhasználók, akik mobileszközökről is könnyedén elérhető weboldalakat szeretnének böngészni.