Megújuló honlap, csökkenő forgalom? Ez állhat a háttérben!
Egy weboldal bizonyos időközönként történő átalakítása egy szükségszerű folyamat, azonban nem szabad félvállról venni, hiszen a keresőoptimalizálás szempontjából nagyon komoly kockázatokat rejthet, amivel kapcsolatban nemrégiben a Google is megszólalt. Mindez nem véletlen, hiszen rengeteg olyan problémával keresik meg a keresőóriást, valamint a SEO-ban járatos szakembereket, hogy egy weboldal az átalakítást vagy a modernizálást, esetleg csak egy szimpla dizájncserét követően visszaesett a találati listán, és az addig megszokott organikus forgalma is lényegesen csökkent. Egy weboldal tulajdonosa az ilyen esetekben nyilván csalódott, hiszen sok esetben akár százezreket is elkölthetett arra, hogy megújítsa vagy modernizálja portálját, amitől bizonyára mindenki a forgalom növekedését várja, és nem annak csökkenését. Hogy mi áll ilyenkor a háttérben és melyek a legsúlyosabb kockázati tényezők? Lássuk sorban!
A hibás átirányítások
A leggyakrabban előforduló probléma, hogy a régi URL-ekre érkező látogatók nincsenek továbbküldve az új címekre. Azaz az átalakítás utáni visszaesések hátterében a legtöbb esetben a hibás átirányítások állnak, hiszen ilyen esetben a régi hivatkozások megváltozhatnak, amire az átalakítást végző szakember nem figyel oda. Ennek a következménye az lesz, hogy a régi url-ek mind 404-es hibát kapnak, és mivel a Google nem találja őket, ezért kikerülnek az index-ből, ami a találati listán való csökkenést eredményez. Habár újabb url-ek kerülnek ilyenkor a Google indexébe, ezek azonban frissességük miatt akkor sem hoznak ugyanolyan eredményt, ha jobb tartalommal is rendelkeznek. A probléma könnyen megoldható egy kis odafigyeléssel, de leginkább azzal, ha arra törekszünk, hogy az átalakításkor az url-ek ne módosuljanak. Ha mégis erre kényszerülünk, akkor a régieket irányítsuk át az új hivatkozásokra.
Éppen emiatt nagyon fontos, hogy ha egy új oldalt készítünk, akkor annak élesítése előtt elkészítsünk egy komplett átirányítási tervet, ami egyértelműen és határozottan meghatározza majd az átirányítás módszertanát is, amit szintén le kell tesztelni élesben. Ha ez nem történik meg, abban az esetben egy weboldal nagyon könnyedén tönkre is tehető, ergo ezért nem szabad soha olyan emberre bízni a munkálatokat, aki még kezdő a szakmában. Ezt a kijelentést nyomatékosítani tudjuk azzal, hogy egy átalakításból származó visszaesés bizonyos esetekben akár rendkívül súlyos is lehet. Nagyon szélsőséges esetekben a keresőkből származó forgalomnak a kilencven százalékát is elveszíthetjük ilyenkor. A régi, át nem irányított hivatkozások ugyanis akár néhány napon belül teljesen eltűnhetnek a Google találati listájáról, lévén a keresőnek nem érdeke tartalom nélküli vagy hibás oldalakat rangsorolni, az új oldalak indexelése pedig ma már egy rendkívül lassú folyamat, ebből a kettőségből kifolyólag pedig a forgalom visszaesése bizonyos esetekben akár igazán drasztikus is lehet. Nyilván néhány hét vagy hónap alatt az organikus forgalom lassacskán újra emelkedésnek indul, de a korábbi szint eléréséhez akár évek is szükségesek.
Van megoldás?
Amennyiben az átirányítást elrontottuk, vagy teljes egészében figyelmen kívül hagytuk, akkor a visszaesés elkerülhetetlen, ellenben a mértéke még mindig befolyásolható. Amennyiben ugyanis nagyon gyorsan cselekszünk, ergo néhány órán vagy napon belül megpróbáljuk a már élesbe tett oldalra átirányítani a régi linkeket, akkor a visszaesés mértékét csökkenthetjük. Általában 1-2 napon belül a probléma még orvosolható, de egy több hetes kieséssel akár teljesen tönkre is tehetjük az oldalt.
Hogy milyen álláspontot képvisel ezzel kapcsolatban a Google? Érdekesség, hogy a keresőóriás a közelmúltig nem igazán folyt bele ebbe a témába, de Gary Illyés, a csapat szóvivője egy interjúban nemrégiben megtörte a jeget, ezáltal a témára rákérdezve kifejtette a véleményét arról, hogy mi történik abban az esetben, ha valaki a fentiekben leírt módon egy url-t véletlenül noindex-re helyez, amit a Google lát és rögzít is egyben. Gary szerint csak és kizárólag az idő függvénye az, hogy ilyen esetben milyen szankciókat fogunk elszenvedni. Amennyiben a noindex állapot szerinte csak néhány napig tartott, abban az esetben az oldal minden olyan értéket megőriz, ami korábban jellemző volt rá, ezáltal a helyezése, ha romlik is, csak nagyon minimális mértékben. Amennyiben viszont az adott url több hétre, vagy hónapokra kikerül a Google indexelési listájából, akkor az még abban az esetben is éreztetni fogja a hatását, ha a link később ismét a keresőóriás fókuszába kerül, tehát megint indexelni kezdik, magyarán a link értéke és ereje teljesen elveszik.
Honlap felújítást vagy így, vagy sehogy!
A fentiek alapján tehát bizonyára mindenki számára világossá válhatott, hogy egy honlap átalakításakor nem elegendő egy egyszerű programozót és egy dizájnert felfogadni, hanem kell egy olyan ember is, aki nagyon jól ért a keresőoptimalizáláshoz, ezáltal a linkhasználathoz, és képes megtervezni a fentiekben lejegyzett átirányításokat is a hivatkozásokhoz. A programozók ugyanis hiába tudnak megfelelő beállításokat adni az oldalnak, a hátterét és az indexelt tartalmakat, ezáltal a SEO szempontokat nem, és ebben a legtöbb programozó nem is túl járatos, vagy rosszul lát bele az egészbe. Nyilván vannak kivételek, de nagyon kevés olyan tehetséges programozó van a szakmában, amelyik a keresőoptimalizálásban is profinak számít. Vagy kell egy olyan csapat, akik nemcsak a webfejlesztésben, de a keresőoptimalizálásban is otthonosan mozognak, mint például az Orion Websolutions.